Aero Vodochody chce dobýt světové trhy novou stíhačkou

17.07.2014 11:22

CT24: arnborough – České letadlo mezi světovou elitou. Firma Aero Vodochody Aerospace na největším evropském leteckém veletrhu v britském Farnborough představila model nové stíhačky L-39NG. Plány společnosti jsou velkolepé. Přijatelnou cenou a moderními technologiemi chce co nejdřív začít dobývat světové trhy.

První stroj L-39NG opustí středočeský závod v roce 2017. Jeho podobu a technické parametry nicméně zástupci firmy odkryli už včera. Novinka vychází z osvědčeného modelu cvičného letounu L-39, který se dodnes používá ve třiceti zemích světa. V Aeru vyrobili více než tři tisíce kusů. "Naše společnost historicky vyrobila nejvíc letounů tohoto typu, tudíž do projektu zapracuje zkušenosti provozovatelů z celého světa, bez nadsázky ze všech klimatických pásem," vysvětlil Ladislav Šimek, prezident Aero Vodochody Aerospace.

Projekt podle zástupců firmy podpoří nejen letecký průmysl, ale celou českou ekonomiku. "Po mnoha letech je to další významný projekt, který nejen Aeru Vodochody, ale i mnoha českým firmám přinese zakázky na několik dalších desetiletí," doufá Šimek. "Původní L-39 byla postavena z ruských komponent. Ty budou odstraněny a nahrazeny českými, protože podporujeme české dodavatele," dodává viceprezident firmy Jan Štechr.

Hlavní konkurenční výhodou je podle výrobce nízká pořizovací cena a hlavně malé provozní náklady. Odborníci na letectví očekávají, že o stíhačky L-39NG tak nebude zájem jen ve vojenských kruzích. "Je zajímavý nejen pro armádu, je zajímavý i pro soukromníky a chtějí ho používat. A vědí, že ta cena, kterou zaplatí, je adekvátní a mohou si ji dovolit," poznamenal velitel vzdušných sil Armády ČR Libor Štefánik.

Aero plánuje, že prostor na trhu se novému letadlu otevře poté, co postupně doslouží starší L-39 a další tréninkové stroje. V příštích patnácti letech by jich údajně mělo skončit až 60 procent. "Nabídneme stávajícím uživatelům řešení jejich dosluhujících flotil L-39, ale zároveň očekáváme řadu nových zájemců," doplnil Šimek.

Oproti svému předchůdci se nový model dočká celé řady nových konstrukčních prvků. Bude mít nižší hmotnost nebo třeba vyšší výkon, rychlost a dolet. To vše při nižší spotřebě paliva. Podle informací, které má Česká televize k dispozici, by se cena jedné stíhačky neměla vyšplhat přes deset milionů dolarů.

Společnost Aero Vodochody Aerospace se kromě armádních strojů zaměřuje i na civilní letectví. V současnosti dodává komponenty i největším světovým hráčům Boeingu a Airbusu.