ČNB prodlouží režim kurzových intervencí, měnověpolitické nástroje beze změny

01.08.2014 13:03

PatriaOnline: Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na tři procenta. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. V předchozí květnové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP o 2,6 procenta a o 3,3 procenta příští rok.

Bankovní rada rovněž konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. S koncem intervencí bankovní rada dosud počítala ve druhém čtvrtletí 2015. 
Měnověpolitické nástroje však ČNB němění. Úrokové sazby ponechává na historických minimech a bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Úrokové sazby drží centrální banka na historicky nejnižší úrovni již přes rok a půl. Základní úroková sazba tak činí 0,05 procenta. Devizové intervence kvůli hrozbě deflace spustila rada loni v listopadu.
Bankovní rada dnes zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod úroveň 27 koruny za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu. Autorita také ujistila, že posunutí hladiny kurzového závazku na slabší úroveň by si žádalo další znatelné zesílení protiinflačních tlaků
Dnešního zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů. Na jednání nebyl přítomen viceguvernér Mojmír Hampl. 
Devizové intervence spustila ČNB s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit hrozící deflaci. Bankovní rada na konci letošního června uvedla, že neukončí intervenční režim dříve než ve druhém čtvrtletí 2015. Analytici se většinou domnívají, že intervence rada ukončí až ve druhé poloviny příštího roku, někteří ale nevylučují pokračování režimu až do roku 2016.
V posledních dnech někteří analytici vyjádřili názor, že v případě velmi špatného vývoje ekonomiky, a tím i opětovné hrozby deflace, by mohla ČNB přistoupit i k posunutí kurzového závazku, tedy k většímu oslabení koruny.

Zdroj: TZ ČNB, čtk