Rozbřesk - Rozhodnutí Fedu, zasedání ČNB, Argentina "v bankrotu"

01.08.2014 13:00

PatriaOnline: I po včerejšku je jasné, že americká centrální banka na svém velmi opatrném kurzu nic nemění a proces měnové expanze tedy skončí (až) v říjnu. Zároveň se také začíná ukazovat, že komunikace a hledání konsensu uvnitř Fedu, s tím jak se ekonomika zlepšuje, bude opravdu čím dál obtížnější. 

Pojďme, ale od toho co říkala americká centrální banka včera, k tomu co bude ta česká dělat dnes. Před dnešním zasedáním ČNB se totiž vyrojily spekulace, že by se intervencemi cílený kurz EUR/CZK mohl posunout výše, na což dokonce zareagovala dosud zcela mrtvá koruna a oslabila. Existuje přitom hned několik relevantních argumentů se domnívat, že tyto spekulace jsou nepodložené. Za prvé, ponoříme-li se do světa makroekonomických modelářů z impozantní budovy Na Příkopech, tak nezbývá než uznat, že ekonomika se opravdu možná i díky slabší koruně vyvíjí lépe než před tři čtvrtě rokem. Navíc díky znehodnocené koruně se podařilo dovézt nějakou tu inflaci, takže jsme se vyhnuli nepříjemnému deflačnímu období. Výhledově by se pak inflace měla pomalu zvedat, takže postrkovat ji výše další devalvací není nezbytně nutné. 

Za druhé, stále platí řečnická otázka, zdali si devalvací nějak pomůžeme, kromě toho, že budeme mít inflaci blíže arbitrárně zvolenému cíli 2 %. Zprávy z domácího mikro-světa totiž hovoří, že mzdy jsou strnulé směrem vzhůru (ano, tedy přesně opačně než tvrdí učebnicové poučky) a že české exportní podniky se o dodatečné korunové zisky (vykouzlené devalvací) musí “rozdělit” se svými odběrateli. V takovém světě pak samozřejmě cílené oslabování měny nefunguje jen jedním pozitivním směrem. 
Region 
Regionální měny se včera ocitly pod mírným tlakem, který souvisel s výbornými čísly z USA (HDP za druhé čtvrtletí, ADP report). Zlotý s forintem byly tradičně volatilnější než koruna, která byla včera rovněž volatilnější než obvykle a v předvečer zasedání bankovní rady ČNB oslabila na takřka šestiměsíční minima vůči euru

Na zasedání se bude projednávat i nová prognóza, která pravděpodobně posune exit ze stávajícího kurzového režimu na pozdější dobu. Dosud platná prognóza totiž předpokládala setrvání koruny poblíž hranice 27 CZK/EUR „až“ (jen) do počátku příštího roku. Následné komentáře z ČNB již ovšem vyznívaly ve prospěch druhého čtvrtletí, avšak ani případný posun na pozdější dobu by neměl být velkým překvapením. Další pravděpodobnou změnou v prognóze by podle našeho názoru mohlo být snížení inflačního výhledu pro konec letošního roku a pro rok následující, stejně jako úprava prognózovaného tříměsíčního PRIBORu směrem dolů, což by fakticky znamenalo i posun prognózovaného načasování prvního zvýšení úrokových sazeb z prvního čtvrtletí příštího roku směrem dále do budoucnosti. Z tohoto pohledu by se nová prognóza měla více přiblížit pohledu trhu i našemu očekávání předpokládajícího pozdější exit a ještě pozdější start utahování měnové politiky. Pokud jde o spekulace o posunu kurzu směrem ke slabším hodnotám, nemyslíme si, že v tomto směru bankovní rada učiní jakýkoliv krok. 

Eurodolar 
Včera zveřejněná čísla v USA (ADP report za červenec +218 tisíc, růst HDP za druhý kvartál 4 %) včera pomáhala dolaru, který vůči euru posílil na takřka devítiměsíční maxima. Zasedání FOMC příliš mnoho vzruchu nepřineslo (asi až na “vzpouru” zastánce přísnější měnové politiky Ch. Plossera). 
Kromě dobré kondice americké ekonomiky a dozvuků včerejšího zasedání Fedu může “bezpečnému” dolaru dnes prospívat i fakt, že Argentina se nedohodla se svými věřiteli a agentura S&P ji přiřkla rating “selektivní default”. 

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.