Akcie díky Řecku posilují. Ekonomové varují, že jen na chvíli

13.02.2012 13:28

MFDnes: Světové burzy sílí. Vzhůru je táhne slib řeckých poslanců, že jejich stát bude šetřit tak, jak si to přejí mezinárodní věřitelé. Jako první začaly růst asijské trhy, následně i evropské, hned po otevření přidala i pražská burza. Ekonomové ale varují, že radost investorů nebude trvat dlouho, Řecko podle nich nemá sílu své sliby splnit.
Hlavní index japonské burzy Nikkei 225 si připsal 52,01 bodu a den uzavřel výše o 0,58 procenta na hodnotě 8 999,18 bodu. Širší index Topix dnes přidal 0,34 procenta a uzavřel na 781,68 bodu.
Akcie povzbudilo jednání řeckého parlamentu, který v neděli v noci i přes mohutné protesty obyvatel schválil nové úspory, kterými trojice věřitelských institucí - Evropská komise, ECB a MMF - podmiňovala druhou obří půjčku ve výši 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). (více zde)
"Nejsem si jist, zda je čas na oslavu. Pořád není jisté, zda ministři financí eurozóny budou se záchranným úvěrem souhlasit," řekl hlavní analytik devizového trhu Masafumi Jamamoto z makléřské společnosti Barclays Capital řeckému serveru ekathimerini.com. Podle něj je zatím kolem Řecka tolik nejistot, že by bylo na místě přílišný optimismus držet zpátky.
Optimismus z dohody se přenesl i na evropské burzy
Ačkoliv analytici přílišnou radost mírní, světoví investoři si ji chtějí užít. Po Asii se také vydaly vzhůru i evropské akcie. Panevropský index FTSEurofirst 300 krátce po zahájení přidával kolem 0,8 procenta a pohyboval se těsně pod hranicí 1 073 bodů. V pátek přitom indikátor asi 0,9 procenta odepsal a zaznamenal tak nejstrmější propad za téměř dva měsíce.
"Lidi už s Řeckem ztráceli trpělivost. Nakonec (Řekové) udělali přesně to, co udělat museli, to je určitě pozitivní," citovala ČTK šéfa obchodování společnosti ETX Capital Markuse Hubera.
Největší zájem byl v pondělí dopoledne o akcie bank, jejichž souhrnný index přidával asi 1,6 procenta. Vzhůru zamířily hlavně akcie finančních domů, které se angažují v zadlužených zemích eurozóny, což je třeba německá Commerzbank a francouzská Société Générale. Jejich akcie zpevňovaly v rozsahu 3,4 až 4,2 procenta.
Radost si užívala také pražská burza. Její hlavní index PX před desátou hodinou posílil téměř o tři procenta. V půl jedenácté byl o 2,5 procenta vyšší než na konci pátečního obchodování.
Vzhůru se vydalo i euro. K dolaru zpevnilo o 0,3 procenta na 1,3235 USD a smazalo tak část ztrát z konce minulého týdne. Díky obecně větší ochotě nakupovat rizikovější aktiva si australský dolar vůči dolaru americkému připsal 0,5 procenta a vystoupil na 1,0720 USD, zatímco americká měna proti japonskému jenu zpevnila na 77,78 JPY.
Ekonom: Se ztrátami se musí smířit všichni věřitelé, jinak se Řecko nevzpamatuje
Analytici se tak shodují, že dohoda řeckých politiků udrží radostnou náladu na trzích několik dnů. Dlouhodobému optimismu však nevěří.
Schválené škrty totiž podle hlavního ekonoma Era Poštovní spořitelny Jana Bureše vyvolají jen další destrukci domácí poptávky a propad výběru daní. Ten se následně odrazí v opětovném neplnění dohodnutého plánu.
"Řekové budou v jednom z pravidelných čtvrtletních hodnocení požádáni technokraty z MMF a EU o nové úspory, na které těžko kývnou. Ekonomika začíná pátý rok propadu v řadě, jen v roce 2011 spadla pod vlivem úspor o šest procent a nezaměstnanost se vyšplhala na 21 procent. Mezi mladými nemá práci dokonce polovina lidí. Politická únosnost dalších škrtů je v takovém prostředí jen těžko představitelná," míní Bureš.
I kdyby podle něj nějakým zázrakem Řekové současný plán plnili, budou mít v roce 2020 dluh na úrovni Itálie (120 % HDP) a těžko se obejdou bez další pomoci. "Sečteno, podtrženo, nezbude než osekat dluh nejen mezi soukromými věřiteli, kteří drží 200 miliard eur, ale i mezi oficiálními věřiteli, což jsou členské státy EMU, ECB a MMF. Ti drží dluh za celých 160 miliard eur a jejich podíl v čase poroste," dodává analytik.