Amerikou obchází strašidlo třídního boje, ukazuje nový průzkum

13.01.2012 07:37

MFDnes: Američané se mohou pustit do četby Karla Marxe a v drobné parafrázi na sebe vztáhnout jeho slavnou větu o strašidle komunismu obcházejícím Evropu. Podle nedávného průzkumu čím dál silněji vnímají konflikty mezi chudými a bohatými, které je trápí víc než rasové třenice nebo problém imigrace.
"Nejsem naštvaný na bohaté lidi, štvou mě ti, kteří systémem manipulují," svěřil se CNN Kevin Smith ze Severní Karolíny, který nedávno přišel o práci. Stejně jako většina jeho krajanů věří, že rozdíly mezi bohatými a chudými Američany se stále zvětšují.
Podle průzkumu Pew Research Centre se 66 procent dospělých Američanů domnívá, že mezi chudými a bohatými panují silné konflikty. To je nejvíce v historii a o 19 procent více než před dvěma lety. Třídní třenice jsou v očích Američanů zdrojem většího napětí než konflikty mezi černochy a bělochy, rodilými Američany a imigranty či starými a mladými lidmi.
"Nerovnost v příjmech už není jen záležitostí ekonomů. Toto téma se přesunulo z finančních příloh na přední stránky novin," svěřil se listu The New York Times autor průzkumu Richard Morin. Své vykonali i demonstranti z hnutí Okupujte Wall Street, kteří se ve svém boji proti "hamižným finančníkům" označují za zástupce 99 procent obyvatel USA.
Průzkum ukázal, že rozvírající se nůžky sociální nerovnosti vnímají silněji demokraté, Afroameričané a mladí lidé než republikáni, starší lidé a běloši či Hispánci. Zloba vůči bohatým se nicméně nehromadí. "Například se vůbec nezměnil názor na to, jestli bohatí vděčí za svůj majetek píli, nebo tomu, že se narodili do bohaté rodiny a mají dobré kontakty," vysvětlují sociologové ve studii, pro jejíž účely vyzpovídali před Vánocemi více než dva tisíce lidí.
A bude hůř
V dalších letech bude chudých ve Spojených státech stále přibývat. Přestože se Bílý dům holedbá, že země se pomalu dostává z nejtěžší hospodářské krize od druhé světové války, studie Indiana University věští, že v příštích letech spadnou pod hranici chudoby miliony Američanů.
Ještě před šesti lety žilo pod hranicí chudoby 36,5 milionu Američanů. Od vypuknutí krize jich přibylo 27 procent a tato čísla podle sociologů dále porostou. Stát byl nucen seškrtat sociální programy a nezaměstnaní, kteří dříve pobírali slušné mzdy, jsou často nuceni brát špatně placené práce. Dostávají se tak do začarovaného kruhu chudoby, ze kterého není úniku.
"Jedním z velkých překvapení je fakt, že chudoba ve Spojených státech dále poroste i přes zotavení ekonomiky," řekl listu The Guardian autor projektu John Graham. "Tato krize se nevyznačovala jen velkou mírou nezaměstnanosti, ale i dlouhou dobou, po kterou byly miliony Američanů bez práce," dodal sociolog.