Ani 500 miliard ani bilion, ale 1,5 bilionu má být palebná síla záchranného fondu eurozóny podle FTD

31.01.2012 11:23

PatriaOnline: Velikost připravovaného Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), který bude nástupcem nynějšího záchranného fondu EFSF, by mohla být až 1,5 bilionu eur, což je trojnásobek proti dosavadnímu plánu. Napsal to ekonomický list Financial Times Deutschland (FTD), podle něhož o tom jednalo několik vysoce postavených činitelů v Evropské unii a v zámoří.

Oficiální plány předpokládají, že stálý záchranný mechanismus eurozóny bude mít k dispozici asi 500 miliard eur. V posledních dnech se nicméně objevilo několik informací, podle nichž by ESM k dispozici mohl mít víc peněz.

FTD napsal, že jednání o ztrojnásobení palebné síly záchranného mechanismu ESM zatím stále pokračují, dokončena by ale prý mohla být ještě před výročním zasedáním Mezinárodního měnového fondu (MMF) v dubnu.

List uvedl, že cíl ztrojnásobit velikost ESM je výsledkem důvěrných jednání, která mezi sebou vedli americký ministr financí Timothy Geithner, ředitelka MMF Christine Lagardeová, italský premiér Mario Monti, německý ministr financí Wolfgang Schäuble a francouzský ministr financí François Baroin.

Obrovský záchranný deštník, který by měl z návrhu vzejít, by se skládal ze základní částky 500 miliard eur, s kterou už se počítá. K tomu by se přidalo zhruba 250 miliard eur, což je částka, která zbývá záchrannému fondu EFSF. Ten by se pak stal součástí ESM. Do celkové částky by se započetlo také zhruba 200 miliard eur, které už eurozóna použila na pomoc Řecku, Irsku a Portugalsku.

K uvedeným částkám by se přidalo ještě kolem 500 miliard eur od MMF, což by byl výsledek dobrovolných úvěrů poskytnutých na základě bilaterálních smluv mezi členskými zeměmi. Eurozóna už na tyto účely slíbila 150 miliard eur, účast ale přislíbily i další země, například Brazílie.

List ale poznamenává, že pokud má návrh projít, bude to vyžadovat celou řadu legislativních změn, které ještě ani nebyly schváleny. Například záchranný fond EFSF se nejprve bude muset změnit tak, že se z něj stane mechanismus trvalého charakteru, nikoliv jen přechodný nástroj, kterým je teď. Podle současné právní úpravy se předpokládá, že fond nebude existovat déle než do poloviny roku 2013.

Změnit by se tedy musela i smlouva, podle které je fond EFSF založen. Aby bylo navrhované zvýšení palebné síly ESM věrohodné, musely by být všechny zdroje EFSF dostupné za rozumný úrok. Z toho důvodu se FTD staví skepticky k myšlence, že by evropský příspěvek k mechanismu ESM vzrostl až na bilion eur, jak návrh předpokládá.