Arktida v Česku přitvrzuje, na Šumavě bylo - 38,1 stupně

03.02.2012 08:30

Novinky: Páteční ráno přineslo do České republiky opět extrémní mráz, na šumavské stanici Kvilda-Perla naměřili ráno 37,3 stupně pod nulou, později teplota klesla ještě hlouběji až na -38,1 stupně. Jedná se o dosud nejsilnější mráz letošní zimy. Rekordy padly na 105 ze 155 měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Silný mráz panoval také na Jizerce v Jizerských horách, kde hodnota klesla na 36,5 stupně pod nulou. Absolutní rekord z roku 1929, kdy bylo u Českých Budějovic minus 42,2 stupně Celsia, ale odolal, řekl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák.

Kolem sedmé ráno naměřilo teplotu pod minus 20 stupni 76 meteorologických stanic. Na pěti stanicích ČHMÚ i na dalších měřících místech byla v tuto dobu dokonce nižší než minus 30 stupňů Celsia.

Na stanici v Javorníku teploměr ukázal dokonce 42,9 stupně pod nulou, pak se ale ukázalo, že šlo o chybu přístroje.

"Jen zcela ojediněle se teplota vzduchu pohybovala mezi -13 až -16 stupňů, například v Bělotíně, Bílé, v Brodě nad Dyjí," uvedl Dvořák. V Praze na Karlově bylo minus 14,8, na letišti v Ruzyni minus 18,3.

"Mrazivé počasí bude pokračovat i v příštích dnech, nepatrné oteplení zřejmě nastane v druhé polovině příštího týdne a nad nulu by se teplota mohla dostat po polovině února," dodal mluvčí ČHMÚ.

Do mrazu raději nevycházet
Silné mrazy začínají lidem hodně znepříjemňovat život. Doprava se kvůli prasklým kolejím zpožďuje, na některých místech neteče vlivem popraskaného potrubí voda. Potíže mají řidiči s nastartováním aut. Nejásají ani zemědělci. Vymrznout mohou některé ozimy, nižší může být i úroda ovoce. Nedostatkem potravy začínají trpět i volně žijící zvířata.

Lékaři doporučují, zejména kardiakům, aby do mrazu nevycházeli, pokud nemusejí, a stejně tak by neměly dlouho na mrazu pobývat malé děti. Mrazy zhoršují astma a dýchací potíže, zejména v okamžiku přechodu z tepla do zimy a naopak. Zdravému člověku, pokud se v mrazu nezdržuje příliš dlouho, neuškodí. Měl by se však chránit pokrývkou hlavy a rukavicemi, protože obličejem a rukama odchází z těla nejvíce tepla.

 Třeskutý mráz zastavuje vlaky, v Jizerských horách bylo minus 31

Silný mráz opět způsobil komplikace na železnici na řadě míst v Česku, poruchy jsou hlavně v pražském uzlu. Některé spoje ani nemohly vyjet z depa. Mrazy na některých místech dokonce přepsaly rekordy. Vůbec nejchladněji bylo v Jizerských horách na Velké jizerské louce, kde bylo ráno naměřeno minus 31,1 stupně.
Teplota na Velké Jizerské louce u osady Jizerka se pod minus 30 stupňů dostala ve čtvrtek po šesté hodině ranní, informoval mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.

Rekordní zápisy byly vesměs nižší. V Krnově k přepsání historických tabulek stačilo minus 19,8 stupně Celsia, v Šumperku minus 24,2 stupně a v Jeseníku minus 25,9 stupně. V Adršpachu bylo rekordních minus 28,4 stupně, jak ale Dvořák připomněl, teploty se zde měří teprve sedm let.

Problémy na železnici
Provoz na železnici v hlavním městě byl po necelých třech hodinách částečně obnoven, takže hlavní ranní problém v železniční dopravě byl podle mluvčího drah Radka Joklíka odstraněn. I tak se podle webu Českých drah bude provoz ještě několik hodin stabilizovat a jsou možná zpoždění.

Počasí komplikovalo dopravu i jinde. Problémy přetrvávaly například na trase Radotín-Dobřichovice a dál. "Zatím se tam jezdí jednokolejně, ale mohou vznikat zpoždění až 30 minut. Některé osobní vlaky musely být odřeknuty v části trasy," uvedl mluvčí.

Některé osobní vlaky nebyly vypraveny na trase z pražského hlavního nádraží do Strančic ve středních Čechách. Náhradní autobusy jezdily kvůli poruše vozidla mezi Zaječím a Hodonínem v Jihomoravském kraji. V tomtéž kraji technická závada podle webu drah zkomplikovala železniční dopravu v úseku Mikulov na Moravě - Valtice.

Problémy v Bohušovicích
Po jedné koleji budou zřejmě do neděle jezdit vlaky na trati 090 z Prahy do Děčína. Střední díl jedné z výhybek, takzvaná srdcovka, praskla ve středu v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku. Závada nemá vliv na provoz. Zpoždění vlaků je nejvýše 15 minut. Problémy s praskáním výhybek a zpožděním spojů jinde v Ústeckém kraji Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ani České dráhy nezaznamenaly.

Technická závada zablokovala dopravu na jedné koleji ve středu kolem 13:20. "Skutečně to bylo mrazem, praskla srdcovka. Pracuje se na její výměně," řekl mluvčí SŽDC Pavel Halla. "Srdcovka je část, která se dělá na míru, proto bude výměna trvat déle, závadu odstraníme nejpozději do 5. února," uvedl Halla.