Boček: Kontrola Budvaru je v pořádku, ale musí být podle pravidel

08.02.2012 08:08

ČT24: Praha – Stát jako vlastník Budějovického Budvaru má právo provést kontrolu, nicméně její průběh by neměl být v rozporu se zákonem. V pořadu Hyde park ČT24 to řekl generální ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček. Sám ale podobnému rozhodnutí ministerstva zemědělství nerozumí, protože hloubkový audit podniku probíhá každoročně. Boček se domnívá, že za tímto krokem by se mohlo skrývat dlouhodobé úsilí společnosti Anheuser–Busch, která s Budějovickým Budvarem vede rozsáhlé soudní spory o ochranou známku Budweiser a má zájem firmu koupit.
"Vždy, když se změní majoritní vlastník ve druhém budějovickém pivovaru, velmi brzy následuje útok na Budějovický Budvar," vysvětluje Boček. Problém se podle něj vleče nejméně dvacet let a vychází ze všeobecně známé objednávky firmy Anheuser–Busch. "Ta objednávka zněla: Spojte mi oba budějovické pivovary a pak mi to prodejte," dodal. Záměr velké nadnárodní společnosti získat Budvar je tak podle něj záležitost periodicky se opakující. "Diskutovaná kontrola není nic jiného než krycí manévr tohoto projektu," míní.
Podle Bočka je ale současný scénář mnohem rychlejší. Vláda nehovoří o privatizaci Budějovického Budvaru a ten, kdo ho ovládne, se bude chtít dostat k rozhodovacím aktivitám pivovaru, aniž by změnil svoji právní subjektivitu. Boček dodává, že existují osoby, které v něm budí jednoznačně odůvodněné podezření a kvůli nimž odmítá kontrolu z ministerstva zemědělství. "Jak do dozorčí rady, tak jako vedoucí kontrolní skupiny byl jmenován doktor Tomáš Jindra, který je bohužel velmi často skloňován médii s úzkou souvislostí s panem Rittigem," zdůraznil Boček.
Obava z privatizace pivovaru pak podle Bočka v celé aféře nehraje důležitou roli. "Management pivovaru není žádným klíčovým hráčem, který by rozhodoval o privatizaci. To je věc ministerstva zemědělství ve spolupráci s ministerstvem financí, která předloží návrh do vlády a ta rozhodne, jestli se bude privatizovat, nebo ne," upřesnil.
Ministerstvo zemědělství má mnoho způsobů, jak pivovar kontrolovat
Boček v žádném případě nechce zpochybňovat právo státu provést audit. "Budějovický Budvar je pod stálou kontrolou ministerstva zemědělství, navíc každý rok prochází zcela standardním účetním auditem od mezinárodní auditorské společnosti, který byl po celá léta bez závad," dodal Boček. Chod společnosti zároveň ministerstvo zemědělství kontroluje například prostřednictvím dozorčí rady, která se pravidelně schází. "Hloubkový audit probíhá každý rok," říká Boček, který sám nerozumí tomu, proč chce v tuto chvíli ministerstvo kontrolu provádět.
V rozporu se zákonem je pak podle ředitele zejména chystaný způsob provedení auditu. "Kontrola je založena na nesprávném právním základě. V kontrolním týmu není žádný pracovník ministerstva zemědělství a nedostali jsme informace o lidech, kteří kontrolu budou provádět," dodal. Kontrole pak podle Bočka chybí věcný i časový rozsah. "Není možné, aby nám do dat koukali lidé, o kterých jsme přesvědčení, že by tam mohla fungovat podjatost anebo střet zájmů," podotkl Boček.

Bendl: Budvar je stát ve státě
Praha – Šéf Budvaru Jiří Boček údajně odmítá spolupracovat s kontrolory z ministerstva zemědělství a nechce jim vydat doklady o hospodaření, které po něm požaduje ministr Petr Bendl. Podle vedení Budvaru to bylo kvůli závažným pochybením ministerstva, jež jsou v rozporu se zákony. V jihočeském pivovaru se od minulého týdne koná audit, který má prověřit jeho hospodaření. Bendlovi se nelíbí, že Budvar coby státní podnik zadává mnohamilionové zakázky, aniž by se na něj vztahoval zákon o veřejných zakázkách a státní kontrole.
"Včera mi napsal pan ředitel Boček. Co si to dovoluji, že vznáší námitky vůči kontrole, že jsem mu nesdělil důvod kontroly ani dobu, na kterou tam kontroloři budou," podotkl ministr Bendl, podle něhož do doby vysvětlení šéf Budvaru odmítá vydat kontrole požadované dokumenty.
Budvar: V kontrolní skupině není nikdo z ministerstva
Podle mluvčího pivovaru Petra Samce byla v pověření ke kontrole nalezena závažná pochybení. Nejenže podle něj chybí věcný a časový obsah kontroly, do kontrolní skupiny byli navíc jmenováni lidé, kteří nejsou zaměstnanci ministerstva zemědělství: "Byla vznesena námitka proti pověření Tomáše Jindry vedoucím kontrolní skupiny, neboť není zaměstnancem ministerstva a jeho pověření je zcela v rozporu se zákonem. Z veřejných zdrojů je možné odvodit, že vedoucí kontrolní skupiny úzce spolupracuje s Ivo Rittigem. U něj existují důvodné pochybnosti o jeho objektivitě a nepodjatosti."
Vedení Budvaru míní, že kontrola nerespektuje pravidla, která si ministerstvo standardně stanovilo k provádění své zakladatelské činnosti. Zároveň vedení překvapuje, že do kontroly nebyla vůbec zapojena dozorčí rada a ani úsek kontroly ministerstva. "Podklady ke kontrole budou předány bezprostředně poté, kdy bude rozhodnuto o námitkách Budvaru," uzavřel Samec.
Ministr zemědělství považuje nezávislý audit za adekvátní, neboť hospodaření Budvaru nebylo od roku 2003 kontrolováno. Spolupráce na kontrole byla nabídnuta i protikorupční organizaci Transparency International (TIC). Ta to však odmítla. "TIC se rozhodla toto odmítnout, a to především z důvodů nedostatku kapacity, ale také kvůli nebývalé politizaci celé věci," uvedl šéf české pobočky TIC David Ondráčka.
Odborová organizace Budějovického Budvaru dnes odpoledne svolala shromáždění zaměstnanců, ze kterého poslala otevřený dopis premiéru Nečasovi, ministru zemědělství a dalším ústavním činitelům. "Bez ohledu na nekončící diskuse o transformaci či privatizaci pivovaru máme obavu z toho, že v současné době existují snahy k ovládnutí finančních zdrojů podniku. Bojíme se také zašantročení toho nejcennějšího, co máme, tedy našich ochranných známek," píší zaměstnanci v otevřeném dopise.
Pivovaru se vloni dařilo, prodal 1,32 milionu hektolitrů piva, což bylo meziročně o 5,5 procenta více. Zaznamenal tak druhý nejlepší výsledek ve své stošestnáctileté historii. Lepší rok měl pouze v roce 2000, kdy prodal 1,35 milionu hektolitrů piva.
Spekulace kolem Budvaru minulý týden rozvířil článek v Hospodářských novinách o údajném Bendlově záměru Bočka, který pivovaru šéfuje 21 let, odvolat. K problému se vyjádřil i místopředseda ČSSD Michal Hašek, který následně vyzval k nezávislému auditu a vyslovil obavu z toho, že "kmotři ODS se snaží Budvar nejdříve ovládnout, potom možná podojit a následně také zprivatizovat". Bendl podobná tvrzení odmítá.