Bude nás od letoška konopí léčit legálně?

31.01.2012 10:48

21stoleti: Odborníci předpovídají, že letošní rok přinese výrazný zlom ve válce, která se u nás odehrává již dlouho. Bojují mezi sebou příznivci a odpůrci konopí setého. Nejde však o feťáky holdující marihuaně, ale o slušné lidi, kteří chtějí využívat konopí pro léčebné účely.

Hlavní roli ve sporu hraje až 350 cm vysoká jednoletá bylina rozšířená po celém světě. Obsahuje asi 60 látek, které se obecně nazývají cannabinoly. Jsou zde organické kyseliny, sacharidy, fytosteroidy, terpeny atd. Kanabidiol léčí záněty, tlumí bolest a působí antimikrobiálně. Delta-9-tetrahydrocannabiol neboli THC se proslavila jako oblíbená lehká droga vyznavačů „marjánky“, „trávy“ či „tabáku smíchu“.

Nejvíce THC obsahuje pryskyřice v sušených listech a samičích květech. Běžný obsah „omamného“ THC v konopí je 5 - 15 %. THC má nejsilnější psychotropní účinek a je mezinárodně kontrolovanou látkou.
Vláda Jana Fišera v prosinci 2009 rozhodla, že lidé mohou beztrestně pěstovat pouze pět rostlin. Marně se nemocní vymlouvají, že konopí používají - velmi úspěšně - na tišení ukrutných bolestí.
Cannabidiol je nejnovější nadějí
Po dlouhé době, kdy dominoval zájem – nejen tzv. feťáků - o odrůdy Canabis s THC, jsou nyní předmětem pozornosti odrůdy obsahující Cannabidiol-CBD. Tato látka nepůsobí na psychiku, ale má zdravotní účinky. Reguluje euforické pocity, které uživatelé mají po konzumaci THC.
Kladné účinky může mít při léčbě revmatoidní artritidy, cukrovky, alkoholismu, epilepsie, infekcí odolným proti antibiotikům, neurologických poruch... Pokles psychoaktivity vytváří další převratné možnosti léčby pro nemocné, kteří potřebují pomoc při depresi, bolesti, úzkostlivých stavech či křečích.

Vědecké výzkumy teď potvrzují, že látky z konopí mohou účinně zahánět i strašáky, jakými je Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, anorexie, zánětlivá onemocnění střev, maligní nechutenství (při chemoterapii rakoviny nebo AIDS), neuropatická bolest, nevolnost a zvracení, astma, migrény, zelený zákal (snížení nitroočního tlaku) a další.

S vaničkou nevylévat dítě
Výčet desítek druhů trápení najdeme v „Petici za legislativní změny zpřístupňující pacientům v ČR republice léčbu konopím a umožňující jeho výzkum.“ V dokumentu z 15. 8. 2011 signatáři požadují, aby naši pacienti měli stejná práva na léčbu jako v Německu, Švýcarsku, Španělsku, Kanadě, USA, Izraeli, Nizozemí, Itálii a jinde. Petici podepsali i četní renomovaní lékaři.
Upozorňují, že odpírat konopí pacientům pro léčbu z důvodu zákazu nelegálních drog lze přirovnat k vylévání vaničky i s dítětem. Vždyť mnoho rostlinných a chemických preparátů, které se pro léčbu využívají, jsou běžně vysoce návykové opiáty.

Vítězí zdravý rozum?
Loni na podzim se zrodila expertní pracovní skupina Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky zaštítěná předsedkyní parlamentu Miroslavou Němcovou. I premiér Petr Nečas koncem roku odpověděl petičnímu výboru za léčebné využití konopí: „Jsem přesvědčen, že by zákonný rámec v oblasti nakládání s omamnými a psychotropními látkami neměl zásadně bránit léčebnému využití konopí…“,
Pokud vše projde mlýnem politických orgánů, mohly by být účinné medikamenty z konopí v lékárnách už letos.

Konopí je světoběžníkem
*Vědci zbytky konopného vlákna staré 6000 let objevili v Číně. Tam se používalo mj. k léčbě malárie a revmatu.
*Z Asie se rozšířilo do Afriky. Dokazují to např. Hotentoti a Křováci, kteří „pramenem štěstí“ léčí malárii, úplavici, sněti a horečky.
*V Evropě se po staletí konopí používalo k léčbě astmatu, kašle, epilepsie, proti bolestem, při poruchách spánku, na kožní problémy.
*Napoleon se vydal do Ruska i proto, že zatoužil po jeho konopném bohatství.
*Kolumbus konopí dovezl za Atlantik, do „Nového světa“. Užívalo se při léčení lidí i zvířat.

Bude nás od letoška konopí léčit legálně?