Ceny stouply nejrychleji za 4 roky. Růst mezd už nepokryje inflaci

16.02.2012 11:08

MFDnes: Inflace v lednu výrazně zrychlila svůj růst. Zatímco v prosinci stoupla meziročně o 2,4 procenta, v prvním měsíci nového roku se zvýšila i kvůli růstu DPH a zvýšeným nákladům na bydlení o 3,5 procenta, uvedl ČSÚ. Prudký růst cen v kombinaci s přidušenou ekonomikou povede letos k tomu, že Čechům poklesnou reálné mzdy.
Ve srovnání s prosincem stoupla cenová hladina o 1,8 procenta. Rychleji rostla jen v lednu 2008, takže meziměsíční inflace je nyní nejvyšší za poslední čtyři roky.
Ceny nabraly tempo hlavně kvůli růstu DPH z 10 na 14 procent, ale i kvůli dražší ropě a slabší koruně, která navýšila ceny pohonných hmot o více než dvě procenta. Výrazně stouply kvůli deregulaci také ceny nájmů a podražily i energie a potraviny.
Analytiky rychlý růst cen překvapil. "Spotřebitelská inflace se zvýšila nečekaně prudce. Trh očekával meziměsíční růst o 1,4 procenta a meziroční o tři procenta," komentoval čerstvá data analytik Raiffeisenbank Václav Franče.
Ceny totiž podle dat statistiků vyskočily meziročně nejrychleji za poslední tři roky a meziměsíčně byly vyšší naposledy v lednu 2008.
"Meziroční inflace se vyvíjí hůře, než čekal trh i ČNB. Domácí poptávka ale zůstává nadále utlumená a tím, co hýbe cenami, jsou především rostoucí vstupní náklady, administrativní zásahy a krátkodobě slabší koruna," konstatoval ekonom ČSOB Petr Dufek. Centrální banka, která dnes bude jednat o sazbách, tak podle něj nemá důvod zasahovat.
Mzdy letos reálně klesnou
Lednová inflace podle Dufka dále nastavila také vyšší laťku pro vývoj cen v dalších měsících, takže nad třemi procenty zůstane po celý rok.
Vysoký růst cen a ekonomický útlum pak podle něj letos způsobí to, že se poprvé od recese z přelomu let 1998/99 sníží reálné mzdy. S tím souhlasí i analytik Home Credit Michal Kozub.