Dohnal končí v čele NKÚ. Neuspěl s odvoláním proti podmínce

21.02.2012 08:42

 

MFDnes: Pod prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Františkem Dohnalem se po dvou letech sporů zlomila židle. Na úřadě končí kvůli tomu, že bránil poslanecké kontrole, která na úřadu prováděla audit. Městský soud v Praze v pondělí zamítl jeho odvolání proti rozhodnutí obvodního soudu, který mu vyměřil podmínku. Dohnal se chce i nadále bránit.
Soudce Městského soudu v Praze Bohuslav Horký dal za pravdu obvodnímu soudu v tom, že Dohnal spáchal svými obstrukcemi trestný čin, když na konci roku 2010 odmítl vpustit poslance ke kontrole hospodaření NKÚ.
"Podle premiéra Petra Nečase se potvrdily pochybnosti, které na adresu prezidenta NKÚ Františka Dohnala vyslovil už v minulosti. Z těchto důvodů ho rozhodnutí soudu nepřekvapilo," řekl mluvčí vlády Jan Osúch.
Za zneužití pravomoci veřejného činitele Dohnala už v srpnu potrestal Obvodní soud pro Prahu 7 osmiměsíčním vězením s podmínkou na osmnáct měsíců. Dohnal se odvolal, ale neuspěl. Původně měl soud rozhodnout už minulý čtvrtek, na žádost Dohnalových obhájců byl ale termín posunut.
Dohnal dlouhodobě tvrdí, že je to jen politický boj, a odmítá jakoukoliv vinu.
Proti rozsudku se bude Dohnal bránit
"My samozřejmě využijeme všech opravných prostředků," řekl novinářům po pondělním jednání Dohnalův advokát Václav Vlk. "V případě, že se později prokáže, že měl (Dohnal) pravdu, bude to spíš o náhradách škody, které mu bude Česká republika platit, než o tom, že by byl schopen jít zpátky do funkce, protože bude, předpokládám, obsazena někým jiným," odpověděl Vlk na dotaz, zda by se v případě, že by Nejvyšší soud rozsudek zrušil, chtěl jeho klient vrátit do funkce.
Vlk podotkl, že již dva roky u pražského městského soudu leží správní žaloba, která řeší právě postavení prezidenta NKÚ ve vztahu k Poslanecké sněmovně. "Trestní soud rozhodl sám bez toho, že by vyčkal na tu civilní žalobu tak, jak to normálně má být. Myslím si, že pan inženýr Dohnal bude úspěšný u té vyšší instance, asi i v těch civilních věcech, ale už je to k ničemu," doplnil obhájce.
Rozsudek v neprospěch kritizovaného šéfa NKÚ znamená, že musí prakticky okamžitě skončit v čele úřadu. Podle zákona pravomocným rozsudkem končí jeho mandát, který by jinak trval až do roku 2014.
"Kdyby ale byl před zvolením do funkce prezidenta NKÚ zaměstnancem této kontrolní instituce, tak by se mohl vrátit na své původní místo. Jenže on zaměstnancem NKÚ nebyl, takže vteřinou právoplatnosti viny nemá právo vstupu do budovy NKÚ," tvrdí bývalý kontrolor NKÚ a doktorand Právnické fakulty Univerzity Karlovy Karel Světnička.
Potřetí už se Dohnal nevykoupil
Trestní oznámení na Dohnala podal šéf kontrolního výboru Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Předtím už dvakrát vyvázl Dohnal za stejné chování s pokutou.
Poslanecká kontrola, které František Dohnal odmítl vydat požadované dokumenty, se zajímala například o smlouvy na pronájem sídla NKÚ v pražských Holešovicích. Úřad zde platí v přepočtu na jedno kancelářské místo jednu z nejvyšších sazeb ze všech státních institucí.
Městský soud se také ještě bude zabývat kauzou luxusních bytů, které si šéf NKÚ dopřával za státní peníze. Za bydlení v Praze platil Dohnal skoro 76 tisíc korun měsíčně. Obvodní soud pro Prahu 7, který Dohnalovi vyměřil podmínku za obstrukce při auditu, naopak už dvakrát Dohnala zprostil obžaloby z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Hlavní slovo proto bude mít Městský soud.
Volba prezidenta NKÚ
Podle zákona volí šéfa NKÚ Poslanecká sněmovna. Do funkce pak prezidenta úřadu na devět let jmenuje prezident republiky. Poslanci zvolili Dohnala prezidentem NKÚ v říjnu 2005. Po smrti jeho předchůdce Lubomíra Voleníka v roce 2003 se parlamentní strany nedokázaly téměř 2,5 roku nedokázaly shodnout na tom, koho do této funkce navrhnou.
Podle kuloárních informací se spekuluje o tom, že by Dohnala mohl nahradit dosavadní ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Miloslav Vaněk. "V této chvíli je to pro nás úplně nová informace. My jsme dopředu nehledali žádného kandidáta, protože řádný mandát měl panu Dohnalovi skončit až v roce 2014," řekl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
 Autoři: ČTK,Jan Sůra, Filip Horáček