Drábek ke kolapsu úřadů a jeho reforma..........: Vše funguje, kritici přehánějí

03.02.2012 09:18

Aktuálně: Praha - Nový systém je funkční, odboráři lžou a pletou se do politiky, stížnosti pracovníků úřadu práce nevycházejí z reality.

Tak lze ve stručnosti shrnout pondělní reakci ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka, kterého kvůli nefunkčnímu informačnímu systému na výplatu sociálních dávek vyzvalo k odstoupení už jedenáct odborových organizací z celé země.

Podle ministra bylo už 99 procent dávek vyplaceno, doplatit je potřeba už "jen" 10-12 tisíc dávek pomoci v hmotné nouzi. "Naprostá většina úřadů práce již ze sta procent dávky do jednotného výplatního místa zaslala," říká Drábek.

"Komplikace byly způsobeny například zvýšeným náporem klientů, který je v lednu na úřadech práce běžným jevem, změnou výpočtu některých přiznávaných dávek a také valorizací životního minima, která si vyžádala přepočet dávek hmotné nouze," upřesňuje ministr.

"I přesto se většina úřadů s těmito komplikacemi dokázala vypořádat, včetně nutnosti osvojit si práce s novým systémem," dodává Drábek. Nový způsob výplat dávek přes jediný úřad je podle něj "plně funkční".
Deset minut místo dvou

Protesty proti novému systému jsou podle Drábka součástí snahy přiživit se na mediálním zájmu.

Hlasy z úřadů práce ale hovoří opačně a třeba ranní vysílání České televize ukázalo, že při zadávání dávek systém nefunguje. Úřednice ze Zlína totiž asi za deset minut nedokázala do systému zadat údaje, ještě v prosinci přitom takový úkon trval asi dvě minuty.

Úřady stihnou vyplatit většinu dávek - byť se zpožděním oproti dříve obvyklým termínům - do konce ledna i díky tomu, že ještě funguje starý systém, který právě Drábek zrušil. Kdyby nefungoval, kolaps by byl podle některých úředníků podstatně větší

To potvrzují jak statistiky úřadů práce, tak materiál, který na vedení poslali IT odborníci z poboček úřadů práce - tedy ti, kteří o systému vědí nejvíce.

Ze starého systému se tak podle výpočtů informatiků vyplatilo v lednu na 90 procent všech dávek. "Potíže s vyplácením tedy geometricky narostou v dalších měsících, kdy staré původní aplikace postupně přestanou vyplácet," uvedli informatici.

Ručně a bez ukládání

Do některých formulářů je podle informatiků možné jen zadávat data - nikoliv je schvalovat, tisknout rozhodnutí či vypočítávat dávky. Vše se musí obvykle dopsat ručně, digitalizace žádostí není vyřešena. Systém padá a údaje se neukládají.

Nový software také neumožňuje zkontrolovat, jestli dávka odešla a kdy. Například ředitelka Úřadu práce v Kladně Lenka Staňková označila situaci za tristní.

Šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík sice deníku Aktuálně.cz potvrdil, že se poslanci budou situací zabývat, podle něj náběh nového systému potřebuje čas.

To si sedne, řekl ministr. Do práce nahnal 400 lidí

Praha - Lidé z úřadů práce musí také tento víkend do zaměstnání, aby se stihly vyplatit lednové sociální dávky, které příjemci musí dostat do konce měsíce.

Na sobotní mimořádnou směnu nastoupily zhruba čtyři stovky pracovníků, řekl agentuře ČTK mluvčí generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.

Přechod na nový systém

Zpoždění výplat způsobil přechod na nový systém. Ten v minulých dnech kritizovali odboráři z úřadů, podle nich počítačový systém nefunguje a pracovníci nedostali řádné školení
"Do zaměstnání dnes přišlo 400 lidí, podle toho, jak se podaří dávky vyplácet, se rozhodne, kolik zaměstnanců přijde na úřady práce i v neděli," řekl Reichl. Minulý týden byl po oba dny v práci dvojnásobný počet úředníků. Na úřadech práce je podle mluvčího zaměstnáno celkem 8500 lidí.

Vše se stihne, ujišťuje šéf

Úřady musí v lednu vydat skoro 1,48 milionu dávek, do středy zvládly téměř 1,44 milionu. Mají vyřídit 950 000 sociálních podpor, kolem 275 000 příspěvků na péči, zhruba 130 000 dávek v hmotné nouzi a na 120.000 podpor v nezaměstnanosti. Reichl už ve středu oznámil, že všechny lednové dávky budou do konce měsíce vyplaceny.
Příjemci si však stěžovali na to, že dávky letos dostávají pozdě. Ministr práce Jaromír Drábek (TOP 09) tento týden řekl, že "si systém do pár týdnů sedne".

Nový způsob dávek kritizovali v úterý odboráři z úřadů práce v Ostravě a Litoměřicích. Požadovali zprovoznění systému, proškolení zaměstnanců, zřízení antikonfliktních týmů, zastavení vyplácení velkých částek v hotovosti i psychology pro přetížené pracovníky. Za odboráře z regionů se postavil odborových svaz státních orgánů a organizací.

Drábkova reforma: Nový systém nefunguje, data mizí
Brno - I přes ujišťování ministra Jaromíra Drábka má nový systém vyplácení sociálních dávek zatím k dokonalosti daleko. Situaci jenom mírně zlepšila mimořádná víkendová směna stovek lidí na úřadech práce.

A nezaměstnaní lidé si už stěžují také na další část reformy, systém DONEZ (Docházka nezaměstnaných). Veřejný ochránce práv řeší od začátku roku dvě desítky stížností.

Úředníci na úřadech práce sice přes víkend připravili k vyplacení tisíce sociálních dávek, stále ale není jisté, zda všichni lidé dostanou sociální dávky včas do konce ledna.

Dvě hodiny místo 15 minut

Pod úřady práce spadá od ledna vyplácení všech sociálních dávek, které bylo dosud rozděleno pod tři různé instituce. Jde třeba o příspěvek na živobytí, kompenzační pomůcky nebo doplatek na bydlení. Jediný úřad tak musí vyplácet 900 tisíc dávek.
I přes mimořádné směny ale nový počítačový systém stále nefunguje, jak by měl, informace se z počítačů ztrácejí. "Zadáváme tam jeden den data, druhý den už ale nejdou dohledat a musí se vypisovat znovu. To se opakuje několikrát," popisuje jedna z pracovnic úřadu práce z jihu Moravy.

"To, co jsme dříve dělali patnáct minut, teď děláme dvě hodiny a ještě s velmi nejistým výsledkem. Navíc systém často padá, a žádosti tak vypisujeme několikrát," uvádí další z pracovnic úřadu práce.

Odboráři u úřadů práce v Ostravě a Litoměřicích už dokonce vyzvali ministra k odstoupení. Uvedli, že úředníci nemají podmínky pro zajištění služeb klientům a vyplácení dávek je ohroženo. Nový počítačový program podle odborů "nesplňuje základní předpoklady" pro vyřizování dávek, potřebné funkce neobsahuje a spustil se bez testovacího provozu a řádného vyškolení personálu.

"Chyby těchto aplikací jsou odstraňovány za pochodu, ale ani po třech týdnech od spuštění není možné s programy řádně pracovat," píšou v prohlášení odboráři. Podle nich jsou pak úředníci nuceni pracovat přesčas i o víkendech a vyplácet bez potřebného zabezpečení dávky v hotovosti. Jsou prý pod "obrovským psychickým tlakem", protože se i za těchto podmínek snaží klientům vyhovět.

Problém je v tom, že nový systém nekomunikuje se starým počítačovým programem a vše se musí přepisovat ručně. Na úřadech práce se tak tvoří fronty a pořád není jisté, zda lidé všechny peníze do konce ledna dostanou. "Děláme vše, abychom dávky stihli poslat," uvedl v České televizi mluvčí Úřadu práce ČR Jiří Reichl.
Kdo zaplatí dojíždění?

Stížnosti provázejí také další část reformy připravenou ministerstvem práce a sociálních věcí. Nezaměstnaní si hromadně stěžují u ombudsmana Pavla Varvařovského na systém DONEZ (Docházka nezaměstnaných), který část lidí bez práce nutí až třikrát týdně docházet na poštu a v určený čas se hlásit na příslušné přepážce.

V letošním roce dostal ombudsman zatím dvacet stížností a další přicházejí.

"Nezaměstnaní si stěžují na vysoké náklady spojené s nutným dojížděním na poštu a uvádějí, že mají kvůli systému potíže s hledáním práce," říká mluvčí ombudsmanova úřadu Iva Hrazdílková.

Lidem například vadí, že ne vždy je pošta, na níž se mají hlásit, v pěší vzdálenosti, takže musejí utrácet za hromadnou dopravu. Varvařovský se setkal s případem, kdy jeden nezaměstnaný takto měsíčně procestuje až 2000 korun.

Další lidé pak tvrdí, že kvůli neustálým návštěvám pošty nemají čas na samotné hledání práce.

Drábek musí skončit, volají odboráři z úřadů práce
Česko - Odboráři z úřadů práce v Ostravě a Litoměřicích ostře kritizují nový systém vyplácení sociálních dávek, který se zavedl od ledna.

Podle nich nebyl dobře připraven a nefunguje, takže je ohroženo poskytování peněz potřebným.

Po ministerstvu práce a vedení superúřadu práce žádají nápravu. Jinak chtějí podat trestní oznámení a usilovat o odvolání ministra práce.

Šéf resortu Jaromír Drábek (TOP 09) už dřív řekl, že se výplata dávek zvládne.

V úterý reagoval, že stížnosti chápe. Přechod na nový systém se podle něj ale musel udělat naráz.

Generální ředitel úřadu práce se chystá s odboráři ve středu jednat.
Změny ve vyplácení dávek přinesla Drábkova sociální reforma, která platí od ledna. Od letoška všechny dávky, podpory a příspěvky vyplácejí úřady práce. Převzaly tak část agendy od radnic i jejich asi 1600 pracovníků. Na nový systém od počátku padá kritika od opozice, odborů či rady postižených.

Ministr úředníky chválí. Už dřív řekl, že se vyplácení dávek zvládá - za první dva týdny se jich vydalo 936 000 a jen na pomoc v hmotné nouzi se vyplatilo přes 200 milionů korun.

Drábek dodal, že náročné období pomáhá překlenout právě "extrémní nasazení" úředníků. Dávky, které se mají v lednu vyplatit, by lidé měli do konce měsíce podle něj dostat. Míní, že se situace ustálí do pár týdnů.

Odboráři z úřadu práce z Litoměřic a Ostravy Drábkův optimismus nesdílejí.

Uvedli, že úředníci nemají podmínky pro zajištění služeb klientům a vyplácení dávek je ohroženo. Nový počítačový program podle odborů "nesplňuje základní předpoklady" pro vyřizování dávek, potřebné funkce neobsahuje a spustil se bez testovacího provozu a řádného vyškolení personálu.
"Chyby těchto aplikací jsou odstraňovány za pochodu, ale ani po třech týdnech od spuštění není možné s programy řádně pracovat," píšou v prohlášení odboráři.

Podle nich jsou pak úředníci nuceni pracovat přesčas i o víkendech a vyplácet bez potřebného zabezpečení dávky v hotovosti. Jsou prý pod "obrovským psychickým tlakem", protože se i za těchto podmínek snaží klientům vyhovět.

Odboráři žádají ministerstvo práce a vedení centrálního úřadu práce o zprovoznění počítačového programu, jasné proškolení a zastavení vyplácení vysokých částek v hotovosti.

Požadují také zavedení antikonfliktních týmů v úřadech i pomoc psychologů pro úředníky. Jinak chtějí podat trestní oznámení "pro ohrožení výkonu státní správy" a usilovat o odvolání Drábka z funkce "z důvodu rizika zhroucení sociálního systému".

Ministr Drábek, nejlepší přítel Home Creditu

Poslyšte neslýchaný příběh, jak stát přivede chudáky do ještě větší nouze.

Je to s největší pravděpodobností pouze paranoia, vyvolaná hrůzami, jichž se mnozí tuzemští politici a státní úředníci dopustili v uplynulých 22 letech na tomto národu. Mám ale v současné době strašlivé podezření, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek pracuje jako tajný agent společnosti Home Credit.

A miliardář P. K. ocení v prosinci pana ministra čestným titulem Nejlepší přítel Home Creditu za rok 2012. A něco podobného třeba udělají rovněž ostatní firmy, jejichž byznysplány stojí na nedostatku peněz v českých rodinách. A půjčují jim peníze na nekřesťanské úroky.

Můj kamarád ze severní Moravy skončil na začátku ledna letošního roku na dlažbě. Poslala ho tam jedna státní instituce. Neprodloužili mu v ní zkušební dobu, což se dozvěděl 14 dní před jejím koncem.

Protože sehnat novou práci během vánočních svátků není žádná legrace, nechal se zaevidovat mezi klienty úřadu práce. Dnes jsme si po nějaké době telefonovali. Neměl dobrou náladu.

Vrátil se právě od dávkového specialisty úřadu práce, kde se dozvěděl následující informace.

Nový počítačový program pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti a dávek v hmotné nouzi se zatím nachází ve fázi paskvilu a podle toho taky (ne)funguje. Ačkoliv je 25. ledna, dávkoví specialisté kvůli ´haprujícímu´ počítačovému programu nevydávají rozhodnutí, která měli už dávno vydat a díky nimž jejich klienti mohou dostat peníze.

Dávkový specialista nedokázal říci, kdy se podaří program ´odpaskvilit´. Natož, aby dokázal alespoň odhadnout, kdy můj kamarád a další občané České republiky, kteří se nikoliv svou vinou ocitli v těžké ekonomické situaci, dočkají zákonem zaručené státní finanční výpomoci.

Co dávkový specialista věděl moc dobře, bylo, že se jemu i jeho kolegům hromadí na stolech štosy nevyřízených dokumentů. A taky to, že politici a vysocí státní úředníci lidem lžou, když se v médiích optimisticky vyjadřují k šlendriánu, jaký na úřadech práce přivodili.

Drábek po první lednové vlně kritiky velkoústně prohlásil, že se výplata dávek zvládne. V úterý 24. ledna už o něco pokorněji dodal, že stížnosti chápe. Přechod na nový systém se prý ale musel udělat naráz.

Povšimněte si zvratných zájmen ´se´, tak typických pro užívání trpného rodu, který dokáže elegantně snímat odpovědnost z konkrétních viníků všech myslitelných paskvilů.

Proto si připomeňme, co současný kolaps ve vyplácení dávek přineslo. Byla to Drábkova sociální reforma. Platí od ledna, odkdy všechny dávky, podpory a příspěvky vyplácejí úřady práce.

Ministr zaměstnance na úřadech práce za přístup ke své reformě pochválil. Podle něj právě jejich ´extrémní nasazení´ pomáhá překlenout ´náročné období´ (poznámka autora blogu – náročné období je politický termín pro humus, bordel a dezolát).

Dávkový specialista, s nímž můj kamarád hovořil, Drábka nechválil. Jen bezmocně říkal ´nevím´, ´opravdu nevím, kdy peníze dostanete´, ´promiňte mi to, ale já za to nemohu´.

Drábek ještě v reakci na výtky proti sociální reformě uvedl, že situace se ustálí do pár týdnů.

Ale i pár týdnů může být pro leckterého člověka v hmotné nouzi (chudáka) šeredně dlouhá doba.

Poslechněme si odpověď na otázku, co udělá můj kamarád, jestliže se mu peníze na nikterak přeplněném účtě objeví později, než byl zvyklý, když ještě pracoval? Ale pryč s tím milosrdným ´se´! Co udělá, když mu je tam Drábek nepošle?

Sáhne pro peníze do termínovaného vkladu, kde šetří dětem na vysokoškolská studia.

A co udělají občané v ještě větší hmotné nouzi (hmotná nouze je politický termín pro chudobu), jimž se o termínovaných vkladech ani nesní. A potřebují peníze na to, aby jejich děti mohly chodit do základní školy. Že přeháním? Ale kdepak. Boty, do nichž v zimě neteče a netáhne dírami, něco stojí, a v igelitových pytlících se přece jen paří nohy.

Občané v hmotné nouzi, jimž Drábek pošle pozdě jejich podpory a dávky, mohou udělat v zásadě dvě věci.

Pokud v sobě objeví kriminální sklony, vsadí na krádeže, podvody a loupeže. V extrémním případě i na sociální bouře, spojené s rabováním. V české kotlině se něco takového zatím moc nenosí, ale ona i pověstná středoevropská trpělivost má svoje meze.

V opačném a ´lepším´ případě si peníze někde půjčí. U Home Creditu nebo kdekoliv jinde. Osobně bych se pak s ministrem Drábkem o úroky z úvěru soudil.

Ale lidem v hmotné nouzi (chudákům) na to většinou chybí know-how a především peníze. Ledaže by jim na zaplacení advokáta půjčila nějaká úvěrová společnost. Na úrok 15 procent. Ale když by poctivě spláceli, tak jen na sedm a půl.

Třeba by to nebyly zbůhdarma vyhozené peníze, a Drábek by se po prohraném soudním sporu vrátil tam, odkud do vysoké politiky přišel. Je ale otázka, jestli by ho na Jablonecku ještě nějaká firma za ředitele chtěla jako kdysi tanvaldská a.s. ABEGU.

A i kdyby ho přece jen vzala… Pokud by v ní nějaký projekt uskutečňoval tak, jako svou sociální reformu, zařadil by se bezpochyby velmi rychle mezi klienty úřadu práce. Klient úřadu práce by byl v jeho případě politickým termínem pro někoho, koho vyhodí z práce pro neschopnost.

Systém pro Drábka dodává také firma otce Kristýny Kočí
Praha - Část dodávek na nový informační systém na vyplácení sociálních dávek, s nímž měly úřady práce v lednu velké problémy, dostala bez výběrového řízení společnost Skill. Tu vlastní otec nezařazené poslankyně Kristýny Kočí, bývalé šéfky poslaneckého klubu Věcí veřejných, Antonín Kočí.

Ministerstvo práce a sociálních věcí říká, že výběr firem podílejících se na budování nového systému je věcí hlavního dodavatele, společnosti Fujitsu. Jenže podle informací deníku Aktuálně.cz nařídilo této firmě ve smlouvě pod hrozbou pokutu mlčení - tedy firma nesmí zveřejnit, kdo všechno na novém a nepříliš funkčním systému vydělává.

Na to, že na zakázce pracuje také firma Skill Antonína Kočí, zveřejnil server ParlamentníListy.cz. Společnost Skill jako subdodavatele velké části dodávek uvedl ve středu na tiskové konferenci ministr Jaromír Drábek. "Co se týká modulu jednotné datové základny, tak jejím dodavatelem je Fujitsu. Nejvíce subdodávek na tomto modulu provádí firma Skill," uvedl Drábek.

Ten ParlamentnímListům řekl, že netuší, že jde o společnost spojenou s Kristýnou Kočí.

A zopakoval, že do výběru subdodavatelů ministerstvo hlavnímu dodavateli firmě Fujitsu nezasahuje.

Netuším, nevím

I kdyby ale společnost Fujitsu chtěla, informace o svých dodavatelích zveřejnit nesmí. Podepsala totiž s ministerstvem smlouvu, ve které je závazek mlčenlivosti. V případě porušení mlčenlivosti společnosti hrozí od ministerstva pokuta.

Společnost Fujitsu své vztahy se zákazníky nekomentuje. Jedním z důvodů je i fakt, že máme podepsanou mlčenlivost a v případě jejího porušení plynou pro společnost Fujitsu penalizace," napsala na opakovaný dotaz deníku Aktuálně.cz mluvčí firmy Pavlína Bolfová.

Aktuálně.cz má také k dispozici dokument, jenž popisuje, které firmy se na systému podílejí. Zakázku získaly firmy bez veřejného tendru.

Jsou to firmy Vítkovice IT Solutions, Digitrade (nyní COMPAREX CZ), Techniserv a Skill.

Kdo jsou Vítkovice?

Firma Skill Antonína Kočího je přitom v získávání zakázek od státu úspěšná, od konce roku 2007 získala tendry na ministerstvu obrany za zhruba 40 milionů korun. Za stejné období, tentokrát však z Generálního ředitelství cel, za zhruba 23 milionů. Firma získala i zakázky od České pošty.

Od další společnosti, která se na systému podílí, Vítkovice IT Solution, zase vedou stopy k Jaromíru Šiškovi, který je Drábkovým náměstkem. Vítkovice IT Solution mají anonymní vlastnickou strukturu, nejde tedy dohledat, kdo firmy vlastní.

Další firma ze skupiny Vítkovice Machinery Group - Vítkovice a. s. - koupila společnost iDTAX. V ní měla podíl jak společnost Cone Advise, kterou vlastní dodnes náměstek Šiška, tak také samotný ministr Drábek. V iDTAX byl společníkem Šišky a Drábka Radim Juchelka, nyní ředitel společnosti Vítkovice IT Solution.

Odvolám některé šéfy, říká Drábek k chaosu na úřadech

Praha - Kvůli problémům se zaváděním nového informačního systému pro výplatu sociálních dávek vyvodí ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) konkrétní sankce.

Personální opatření budou podle něj směřovat jak dovnitř ministerstva, tak do Úřadu práce České republiky. "Dotknou se manažerských funkcí, nikoliv řadových pracovníků," upřesnil ministr na středeční tiskové konferenci.

Manažerům podle něj hrozí jak odebrání osobních odměn, tak odvolání z funkcí. Podrobnosti Drábek sdělí "v řádech dnů, nejpozději do týdne" - poté, až na základě materiálů z centrálního úřadu práce detailně zanalyzuje lednové problémy.

O potrestání některých vedoucích pracovníků hovořil Drábek už v ranním rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz. On sám necítí osobní odpovědnost, neuvažuje tedy ani o demisi.

Ohledně možných sankcí pro dodavatele nového informačního systému se ministr konkrétněji nevyjádřil.
Zdůraznil, že stát platí dodavateli pronájem za funkční systém. "Pokud z těch analýz vyplyne, že v některé dny byl systém nepoužitelný nebo měl tak vážné nedostatky, že nebyl použitelný efektivně, tak za něj platit nebudeme," říká Drábek.

Stejná dávka přišla víckrát

Chybou dodavatele podle Drábka každopádně je, že došlo k několika případům, kdy příjemci dávek dostaly stejnou státní podporu hned několikrát. "Po dodavateli to budeme vymáhat," ujišťuje ministr.

Případy opakovaného vyplácení stejných dávek kritizoval už dopoledne i předseda koaličních Věcí veřejných Radek John. Jako Drábkovo manažerské selhání označují lednovou situaci na úřadech práce i někteří poslanci ODS.

Narozdíl od opoziční ČSSD však koaliční partneři nevyzvali Drábka k demisi, postačí jim jen detailní vysvětlení a ujištění, že v únoru už bude vše v pořádku.

Drábek však znovu zopakoval, že k žádnému kolapsu nového systému nedošlo. Podle něj šlo o nedostatky, které jsou běžné při náběhu každého nového systému.

"Do konce ledna v lednu byly vyplaceny všechny dávky," zdůrazňuje ministr.

Subdodavatelé už nejsou tajní

Na tiskové konferenci Drábek současně zveřejnil nejvýznamnější subdodatele nového systému a jeho jednotlivých součástí, což v předchozích dnech odmítal.

Jednotnou datovou základnu dodala na základě rámcové smlouvy společnost Fujitsu, nejvíce subdodávek v rámci tohoto modulu pak měla společnost Skill. Integrační platformu dodala Fujitsu, nejvíce subdodávek pak Státní tiskárna cenin, Vítkovice IT Solution, Microsoft či ČD Telematika.

Nesouhlasí ani s výhradami kritiků, podle nichž se citlivá data o příjemcích nejrůznějších dávek dostala do soukromých rukou. "Dosud byla tato data uložena na více než 3000 místech, od letoška to jsou jen tři místa. Myslím, že je to naopak posun naopak k vyšší bezpečnosti," dodává Drábek.

Drábkův systém čeká vyšetřování, o práci se nesoutěžilo

Brno - Způsob, jakým firmy získaly zakázky ministerstva práce a sociálních věcí, začne prověřovat Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Práce na systému, který nefunguje a způsobil výrazné zpoždění výplaty sociálních dávek v zemi, totiž získaly firmy bez toho, že by se o ně musely ucházet v řádné soutěži. není tak jasné, podle čeho byly firmy vybírány, v některých případech není ani známé, kdo společnosti vlastní.

I když ministr Jaromír Drábek tvrdil v diskusním pořadu televize Prima, že všechny výběrové řízení se dají dohledat a byla vypisována během minulého roku.

Kde ty zakázky jsou?

Na stránkách ministerstva ani v centrálním registru zakázek se však žádné zakázky týkající se systému vyplácení sociálních dávek najít nedají.

Dodavatelé systému tak byly vybráni přímo zástupci ministerstva.  To nejprve subdodavatele tajilo, ve středu pak ministr Drábek část z nich jmenoval.

Celý seznam dodavatelů systému ale zůstává tajný. "Zveřejnění jejich plného seznamu včetně podílů na jednotlivých částech je věcí společnosti Fujitsu," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
A tímto tvrzením se tak snaha získat jména všech dodavatelů systému končí, společnost Fujitsu má totiž od ministerstva zákaz zveřeňovat informace. A ministerstvo navíc odmítá zveřejnit celé smlouvy o dodávkách systému.

"Zveřejníme ty části smluvních dokumentů, jejichž zveřejnění nebude mít vliv na bezpečnost celého systému," uvedla Plívová.

Program pro služby zaměstnanosti bez veřejné soutěže programuje firma Vítkovice IT Solutions, program hmotné nouze společnost Comparex, sociální služby firma Techniserv a společnost Skill (ve které je společníkem otec poslankyně Kristýny Kočí) pracuje na programu pro zdravotně postižené a veřejnou službu.

Už zítra

„Všechny okolnosti mě vedou k tomu, že podám podnět ÚOHS, aby celou věc prošetřil. Ministr Drábek sice tvrdil, že na nový systém ministerstvo vypsalo výběrové řízení, jenže to není pravda," řekl deníku Aktuálně.cz místopředseda KDU-ČSL  a místostarosta Dačic Jan Bartošek. Podle něj by podnět na prošetření postupu ministerstva měl odejít už zítra.

„Zarážející skutečností je, že subdodavatelem je firma Vítkovice IT Solutions, ke které vede řada vazeb ministra Drábka i jeho náměstka Šišky," uvedl Bartošek.

Vítkovice IT Solutions mají anonymní vlastnickou strukturu, nejde tedy dohledat, kdo firmy vlastní. Vazby firmy na Drábka i na jeho náměstka Jaromíra Šišku přitom existují.

Další firma ze skupiny Vítkovice Machinery Group - Vítkovice a. s. - totiž koupila společnost iDTAX. V ní měla podíl jak společnost Cone Advise, kterou vlastní dodnes náměstek Šiška, tak také samotný ministr Drábek. V iDTAX byl společníkem Šišky a Drábka Radim Juchelka, nyní ředitel společnosti Vítkovice IT Solution.

"Odmítám spekulace o personálních vazbách ať už mých, nebo mých náměstků," řekl Drábek.

Drábek odvolal dva šéfy, svou vinu za chaos dál odmítá
Praha - Ministr práce a sociálních věcí odvolal kvůli lednovým problémům na úřadech práce dva manažery - ředitele odboru informatiky ministerstva Reného Pitáka a výkonnou ředitelku kanceláře Úřadu práce České republiky Alenu Královou.

V prvním případě šlo podle Drábka o pochybení v manažerské oblasti při řízení podřízených, ve druhém pak o nezvládnutí včasného předání potřebných identifikačních údajů a dalších vstupních podkladů do nového informačního systému.

Drábek nevyloučil, že on nebo generální ředitel Úřadu práce ČR odvolají i další manažery. "Ohledně ředitelů krajských úřadů práce však nemám v tuto chvíli žádný požadavek na odvolání," řekl ministr na čtvrteční tiskové konferenci.

Generální ředitel Úřadu práce Jiří Kubeša má Drábkovi do konce týdne předat detailní vyhodnocení činností všech úřadů.

"Pak řekneme, jaký způsob práce byl pod tou laťkou, kterou požadujeme, a některým lidem vystavíme jakousi žlutou kartu," říká Drábek. Nedojde-li ke zlepšení, bude podle něj následovat karta červená.
Neodstoupím, všechno jsme stihli

Sám Drábek své manažerské selhání, o němž mluvil i šéf poslaneckého klubu koaliční ODS Zbyněk Stanjura, odmítá.

Všechny lednové dávky podle něj vyplatily úřady práce příjemcům včas. Drábek však hovoří jen o odeslání dávek, protože ohlasy z regionů potvrzují, že některým lidem ještě dávky nepřišly.

Za lednová zpoždění a komplikace může podle Drábka i společnost OKSystem, provozující dosavadní informační systém. Nesplnila prý požadavek ministerstva na včasné předání potřebných dat.

"Rozhodně odmítáme, že bychom data odmítli předat," řekl však online deníku Aktuálně.cz ředitel OKsystem Martin Procházka.

"Podle původní říjnové dohody ministerstvo žádný přenos dat nepožadovalo, rozhodlo se k tomu až v prosinci. Tuto dohodu plníme. To, že nás budou označovat za viníka, jsme očekávali, ale nemůžeme s tím souhlasit," dodává Procházka.

Nezajímá mne, kdo firmy vlastní

Drábek zároveň odmítl spekulace ohledně manipulací při přidělování veřejné zakázky nebo výběru subdodavatelů firmy Fujitsu, která je hlavním dodavatelem nového informačního systému.

"Nezajímá mne, jestli vlastníkem společnosti Skill - jednoho z hlavních subdodavatelů - je dědeček nebo strýček Kristýny Kočí," zdůraznil Drábek. Informaci, že majitelem společnosti Skill je otec bývalé šéfky poslaneckého klubu Věcí veřejných, přinesl server ParlamentníListy.cz.

"Mne zajímá, že je to renomovaná firma na trhu informatiky České republiky a plní své závazky. Totéž se týká dalšího subdodavatele, firmy Vítkovice IT Solutions. Odmítám spekulace o personálních vazbách ať už mých, nebo mých náměstků," dodává Drábek.

Vítkovice IT Solution mají anonymní vlastnickou strukturu, nejde tedy dohledat, kdo firmy vlastní. Vazby firmy na Drábka i na jeho náměstka Jaromíra Šišku přitom prokazatelně existují.

Další firma ze skupiny Vítkovice Machinery Group - Vítkovice a. s. - totiž koupila společnost iDTAX. V ní měla podíl jak společnost Cone Advise, kterou vlastní dodnes náměstek Šiška, tak také samotný ministr Drábek. V iDTAX byl společníkem Šišky a Drábka Radim Juchelka, nyní ředitel společnosti Vítkovice IT Solution.

Subdodavatele přitom ministerstvo původně odmítalo zveřejnit, ministr tak učinil až na středeční tiskové konferenci.