Drábek zmatky na úřadech práce zlehčuje, míní ODS a chce jednání K9

01.02.2012 08:41

idNES: Nesouhlas s novým způsobem vyplácení dávek dává hlasitě najevo čím dál více úředníků. Prohlášení litoměřických odborářů adresovanou ministrovi Jaromíru Drábkovi podporuje 13 z 25 odborových organizací. Žádají nápravu, jinak podají trestní oznámení a budou chtít Drábkův odchod.
"Po středečním jednání mezi odbory a vedením Úřadu práce ČR se k výzvě přidalo dalších 12 odborových organizací. Ozvaly se e-mailem nebo po telefonu," řekla iDNES.cz Šárka Minářová, která pracuje na litoměřickém úřadu práce a je členkou tamějších odborů.
Zaměstnanci úřadů práce se sdružují celkem ve 25 odborových organizacích. Prohlášení litoměřické odborové organizace podpořily odbory z Prachatic, Liberce, Českého Krumlova, Brna-města, Chebu, Jablonce nad Nisou, Šumperku, Mladé Boleslavi, Plzně, Ostravy, Děčína a Domažlic.
"Připojené odborové organizace jsou znepokojeni přístupem ministra Drábka k fatálním problémům na úřadech práce, jeho vyjádření se snaží celou situaci bagatelizovat a zkreslovat. Žádáme o vyvození zodpovědnosti za momentální stav v resortu Úřadu práce ČR a odvolání ministra Drábka," stojí ve společném prohlášení. Odvoláním ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) hrozily odbory již minulý týden ve středu (více o výzvě k odvolání Drábka čtěte tady).
Odborům vadí propouštění, nedostatečné zajištění bezpečnosti vzhledem k vyplácení dávek v hotovosti, chyby v počítačových programech či absence školení a zkušebního provozu softwaru (více o chaosu na úřadech práce čtěte zde).
K protestům se přidali také informatici úřadů práce. "Obecně se dá říci, že jestli pan tiskový mluvčí Reichl (mluvčí Úřadu práce ČR, pozn. red.)vyzýval k tomu, abychom sepsali, co nefunguje, bylo by pro nás podstatně snazší napsat, co funguje," stojí v prohlášení informatiků.
Zbývá vyplatit poslední procento dávek, tvrdí ministerstvo
Podle ministerstva sice na úřadech vznikly komplikace, ne ale takové, aby ohrožovaly systém výplaty dávek. "Byly způsobeny například zvýšeným náporem klientů, který je v lednu na úřadech práce běžným jevem, změnou výpočtu některých přiznávaných dávek a také valorizací životního minima, která si vyžádala přepočet dávek hmotné nouze," stojí v pondělním prohlášení resortu.
Podle ministerstva je nyní vyplaceno 99 procent sociálních dávek. Na výplatu v pondělí čekalo 10 tisíc až 12 tisíc dávek pomoci v hmotné nouzi.
Výzvy k odvolání Drábka zatím zaznívají jen z jednotlivých úřadů. Centrálně se odbory sice připojily k vyjádření nespokojenosti, k radikálním krokům ovšem nenabádají a o velikosti nepokojů mluví opatrně. "O podpoře prohlášení vím jen neoficiálně," řekl předseda Podnikového výboru Úřadů práce ČR Vlastimil Neuman. "Seznam těch, kteří prohlášení podporují, není jasný. Bylo to napůl anonymní připojení k výzvě, které šlo po telefonu," popsal předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Jan Rovenský.
Centrální odbory na pátek plánují mimořádné jednání podnikového výboru. Pozvaly také Drábkova náměstka Karla Machotku a generálního ředitele Úřadu práce ČR Jiřího Kubešu. "Na jednání bychom se měli domluvit, co zaměstnavatel bude dělat pro to, aby se situace řešila. A to zejména směrem k počítačovým programům," míní Neuman. Už minulý týden jednal Kubeša v Litoměřicích a Machotka s centrálními odbory.
Ministr Jaromír Drábek uvedl, že ministerstvo s odboráři jedná a i nadále jednat bude, ale ne o všech tématech. Drábek je ochoten jednat o podmínkách zaměstnanců. "Nikoli však o politických tématech," upozornil ministr.
Situace podle odborů je nyní taková, že úředníci posílají v pondělí ještě poslední dávky složenkami či je hradí v hotovosti. V úterý, tedy v poslední lednový den, pak budou ve výplatě pokračovat v hotovosti.
"Zaměstnanci se snaží udělat všechno proto, aby klienti dostali dávky v lednu. Jestli se to všechno stihne, to vám ale nedokáže nikdo zaručit," tvrdí Rovenský. "Postoj ministerstva práce je takový, že hotovostně se bude vyplácet jen v minimálních řádech a bude zajištěna ostraha úřadů. Náš názor je opačný. Částky budou ve vyšším gardu," dodal Rovenský.
"Od úterý budou dávky vypláceny výhradně v nových systémech a tam existuje obava, že to nebude ideální," dodal Neuman.

Chtějí dávky, tak místy musí čekat
Až tři čtvrtě hodiny čekali žadatelé o sociální dávky v pondělí v Olomouci."Drobné problémy s odbavováním klientů jsou, žádné konflikty jsme ale nezaznamenali. Čekací doba se odvíjí od dané služby. Například u příspěvků na hmotnou nouzi je nápor větší," řekl krajský ředitel Úřadu práce v Olomouci Jiří Šabata.
V Kladně musí úředníci do konce ledna vyplatit příspěvek na živobytí ještě zhruba 100 lidem. Situace tam byla v pondělí ráno klidná a na úřadu se netvořily velké fronty. Dlouhé čekání se vyhnulo také úřadům práce ve Zlínském kraji.
Aby úřady stihly dávky žadatelům vyplatit, část úředníků šla do práce i o víkendu. Například v sobotu bylo v práci 400 lidí.


Drábek: Problémy s vyplácením dávek nejsou. Je to jen mediální fikce
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 připustil jen dílčí chyby a nedokonalosti v novém systému výplaty sociálních dávek. "A já se budu ptát, kdo je zodpovědný za kterou nedokonalost, za kterou chybu," řekl iDNES.cz Drábek. Ptát se na viníky a na trest je podle něj předčasné. Systém jako celek ale funguje, tvrdí ministr.
Co byste poradil lidem, kteří se v těchto dnech na úřadech práce marně domáhají vyplacení svých sociálních dávek? Jak mají svou situaci řešit?
Já myslím, že to je mediální fikce, která vůbec neodpovídá realitě. Za měsíc leden jsme v tuto chvíli vyplatili 98 procent dávek splatných v lednu. Když si vezmete, že máme za sebou okolo osmdesáti procent lednových dnů a je vyplaceno 98 procent dávek, tak si myslím, že to je něco, co se v posledních dnech rozpoutalo jako bublina, která vůbec neodpovídá realitě.
Takže podle vás nejsou na úřadech práce lidé, kteří se marně domáhají peněz, na které mají nárok?
Kdo by tam měl stát, když ty peníze byly vyplaceny?
Dokonce i generální ředitel Úřadu práce pan Kubeša připustil, že problémy existují a že software nešlo plně vyzkoušet předem. Lidi, kteří si jdou pro dávky, ale nějaká technická nedokonalost vašeho nového systému nemusí přece zajímat.
V pořádku. Však také všechny dávky byly a budou vyplaceny v termínu.
I pracovníci úřadů práce poukazují na to, že nový systém nebyl dobře připraven, software nefunguje dobře, a že to ani v některých případech neumožňuje vyřídit žádost dotyčného člověka...
Ano, zaznamenal jsem například reportáž České televize, která byla postavena na tom, že pracovnice úřadu práce ukazovala, jak systém, který zpracovává zaměstnanost, to znamená evidenci uchazečů o zaměstnání, je nefunkční, protože když mačká na nějaké tlačítko, tak nefunguje. Nicméně to tlačítko je funkce, která je potřebná až v únoru a v lednu vůbec potřebná není, protože z tohoto systému se dávky v nezaměstnanosti budou vyplácet až v únoru. Ano, takovéto nedokonalosti systém má. Skutečně některé funkce, které ještě nejsou potřeba, tak nefungují. Bylo by i špatně, kdyby fungovaly.
Trestní oznámení odborářů? Ať zváží, zda se mají plést do politických bojů
Odboráři z Ostravy a z Litoměřic ale už zvažují trestní oznámení na vás a chtějí usilovat o vaše odvolání.
Je právem každého občana České republiky v případě podezření na trestný čin podat trestní oznámení. Co se týká jakýchsi požadavků nebo iniciativ na mé odvolání, to si musí odboráři sami zvážit, jestli chtějí plnit úlohu organizace zaměstnanců a usilovat o zlepšování pracovních podmínek, nebo se chtějí plést do politických bojů, to je samozřejmě na nich.
Jste si opravdu jist, že ta reforma, která byla postavena na tom, že se veškerá agenda výplaty dávek převede pod úřady práce, byla dobře připravena, že se nestala nějaká zásadní chyba, za kterou by měl někdo nést odpovědnost?
Jsem si jist, že koncept té reformy je správný a jsem si jist, že tam není tak závažná chyba, která by bránila chodu systému. Jestli v tento den máme takové procento vyplacených dávek, tak to myslím, že mluví za vše. Samozřejmě při zavádění nových softwarových systémů vždycky dochází k řadě jednotlivých věcí, které je potřeba doladit, napravit. To, že to znepříjemňuje práci těm, kteří se systémem musí pracovat, je jasné. My samozřejmě ty chyby a nedokonalosti vyhodnocujeme a já se budu ptát, kdo je zodpovědný za kterou nedokonalost, za kterou chybu. Ale rozhodně to nejsou chyby takového charakteru, které by působily nefunkčnost systému. A to vůbec nechci používat slova jako kolaps, která jsou na úrovni poplašné zprávy.
Naznačil jste ale, že se budete zajímat, jestli někdo nepochybil...
Já se budu standardním způsobem, tak jako to dělá každý manažer, zajímat a zjišťovat, kdo měl na starosti zadávací podmínky k těm věcem, které se ukázaly jako chybné. Kdo kontroloval, jestli bylo možné odhalit ty nedokonalosti už při testovacím provozu nebo jestli bylo nezbytné, aby se to odhalilo až při tom ostrém nasazení.
Máte už informaci, kdo konkrétně udělal chybu a koho to bude stát místo, nebo to aspoň pocítí finančně?
To je skutečně předčasné.
Kdy podle vašeho odhadu bouře kolem problémů s dávkami utichne?
To pochopitelně nevím, kdy přestanou mí kritici používat prvoplánová politická hodnocení a kdy přestanou využívat jednotlivých detailů a nedokonalostí. Nicméně dnes čísla ukazují, že dávky se vyplácejí, k žádnému kolapsu ani zhroucení systému nedošlo. Pokud to tak bude pokračovat, po pár týdnech si jak politická opozice, tak média najdou jiné téma.
Z řad vládní koalice nebo z vaší strany TOP 09 jste nezaznamenal žádné znepokojení z toho, co se kolem vyplácení dávek momentálně děje?
Nemám žádnou takovou informaci. Ani z TOP 09, kde pravidelně informuji o postupu jednotlivých reforem, ani z koalice. Samozřejmě, vzhledem k vyhrocené mediální masáži jsem informoval vládu, jaká je skutečná situace při výplatě dávek.
V jaké fázi je teď váš projekt sociální karty pro příjemce dávek?
Tento týden byla podepsána smlouva. V červnu by se měly karty začít vydávat.

Zbývá 38 500 dávek
Podle centrálního úřadu práce zbývá ještě vyplatit 38 497 dávek z celkových 1 475 000. Dosud úředníci vyplatili víc než pět a půl miliardy korun. "V následujících  dnech,  nejpozději  však  do  31.  ledna,  což  je  zákonem  stanovený termín,  budou  vyplaceny  všechny  zbývající  dávky,  na  které  mají  občané  v prvním měsíci tohoto roku nárok," uklidňuje mluvčí centrálního úřadu práce Jiří Reichl.

Drábek zmatky na úřadech práce zlehčuje, míní ODS a chce jednání K9
Chaos, který na úřadech práce od začátku roku provází čerpání dávek, chce ODS řešit na nejbližším jednání koaličních lídrů. Za zmatky podle občanských demokratů může manažerské selhání na ministerstvu práce a sociálních věcí, uvedl na brífinku šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Poslankyně Lenka Kohoutová uvedla, že občanští demokraté jsou znepokojení situací, která provází proplácení dávek na úřadech práce.
"Tato situace je panem ministrem Drábkem velmi bagatelizována. Chtěli bychom, aby ministerstvo promptně situaci vyřešilo a dávky byly proplaceny. Bylo slíbeno, že do 31. ledna budou všechny dávky vyplaceny. My se ale obáváme, že se tak nestalo," uvedla Kohoutová s tím, že s kolegy na možné problémy upozorňovali už loni.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) tvrdí, že systém nekolabuje. Zbývá podle něj vyplatit méně než jedno procento dávek, k čemuž prý dojde během úterý.
"Pokud má někdo z koaličních partnerů pochybnosti, tak mu postup rád vysvětlím a rád jej obhájím. Budu také deklarovat na číselných řadách jednotlivých lednových dnů, jakým způsobem jsme postupovali při výplatě dávek," reagoval ministr.
Aktuální informaci o výplatách sociálních dávek a zajištění činnosti úřadů práce požaduje po Drábkovi i opoziční ČSSD. "V úterý jsme podali žádost o zařazení mimořádného bodu na jednání Sněmovny ke kolapsu fungování úřadů práce a destrukce systému výplat sociálních dávek," informoval předseda strany Bohuslav Sobotka.  
ČSSD vyzývá ministra k rezignaci, což Drábek v úterý odmítl. Na chaos při čerpání dávek si stěžují pracovníci úřadů práce i odbory.