Energetický gigant ČEZ údajně podváděl v Albánii, firma to popírá

14.02.2012 10:12

MFDnes: Česká energetická společnost ČEZ čelí v Albánii vyšetřování kvůli údajným podvodům a účetním machinacím. Její divize CEZ Shpërndarje prý kvůli vysoké papírové ztrátě účtovala fiktivní pokuty a faktury, aby následně mohla obhájit zvýšení cen elektřiny. Mluvčí ČEZ později tyto informace dementovala.
O probíhajícím vyšetřování v pondělí informoval portál BalkanInsight s odvoláním na úřad albánského generálního prokurátora. "Kromě informací z médií zatím nemáme žádné informace z prokuratury," reagovala mluvčí ČEZ Eva Nováková.
Minulý týden v pátek se ale vedení ohradilo proti prohlášení prokuratury. Obvinění jsou prý výsledkem spekulací. Mimo jiné uvádí, že metodu pro výpočet škod stanovuje ERE a že všechny případy, které byly v rozporu s postojem tohoto regulátora, byly zrušeny. Společnost se ohradila i proti vytýkaným prozatímním smlouvám. Ty jsou podle ČEZ uzavírány s těmi, kteří elektřinu odebírali z nelegální přípojky a kteří se úmyslně vyhýbali novým smlouvám.
Společnost rovněž odmítla obvinění, že by záměrně neodpojovala neplatící domácnosti. Penále za zpoždění nesouvisí s tím, kdy je zákazník odpojen, ale počítá se od chvíle, kdy nejsou účty placeny. Se zpožděnými platbami se ČEZ vypořádává podle trestního zákoníku a podle dohody, kterou schválil ERE.
"Celý příběh je vymyšlený, založený na úmyslně překroucených faktech s jediným cílem, a to podat špatný a nepravdivý obraz společnosti," citovala albánská televize Top Channel TV člena představenstva Martina Němečka.
ČEZ pochybení odmítl
Vyšetřování podle televize zahájily albánské úřady poté, co bývalý zaměstnanec obvinil společnost z podvodných dohod se zákazníky a státem.
CEZ Shpërndarje je obviněna z nadsazeného účtování odběratelům elektřiny, kterou dodává od státní elektrárenské společnosti KES. Česká firma prý také vystavila stovky falešných pokut neexistujícím zákazníkům, mnohé sankce uložila i stávajícím odběratelům, kteří o nich ale nebyli informováni. Následně vykázaná velká ztráta měla přimět kontrolní úřad ERE ke zvýšení cen energií.
"Můžeme jednoznačně popřít informace albánských médií, na kterých je údajně vyšetřování založeno. Účetnictví společnosti je mj. pravidelně auditováno, ceny elektřiny jsou v Albánii stanovovány regulátorem ERE a jsou společností CEZ Shpendarje účtovány podle platné regulace," doplnila Nováková.
Loni byla CEZ Shpërndarje v Albánii opakovaně pokutována za to, že porušila předpisy pro instalaci elektroměrů.