Hackeři z Anonymous pustili na web seznam všech členů ODS i s adresami

06.02.2012 12:24

IDnes: Na internet unikl seznam členů ODS. Přihlásili se k němu hackeři ze sdružení Anonymous. Ti už minulý týden kvůli smlouvě ACTA, která má chránit duševní vlastnictví na internetu, napadli web občanských demokratů.
Zveřejněný seznam čítá 27 730 jmen. U každého člena je uvedené jméno a příjmení, adresa, případně i e-mail. Nechybí ani datum vstupu do ODS, název stranické organizace či funkce.
Vedení ODS už o úniku ví. "Krádež některých osobních údajů členů ODS je daleko za hranou toho, pod čím si lze představit svobodné využívání internetu. Anonymous tímto krokem potvrzují, že jim nejde o seriózní diskusi, ale o nátlakové aktivity za hranicí zákona," uvedl hlavní manažer strany Jan Kočí.
Prosazování politických stanovisek podobným atakem na občany, kteří se svobodně sdružují v politické straně, nelze podle něj v demokratické společnosti akceptovat.
Kočí dodal, že dohoda ACTA nenutí signatářské státy ke kontrolám laptopů na hranicích či omezování přístupu k internetu. "V tomto smyslu jsou hackerské útoky na web ODS zcela nesmyslné. ODS nesouhlasí s jakýmkoli užíváním neoprávněně získaných informací a osobních údajů svých členů včetně jejich zveřejňování. V případě jejich užití podnikneme veškeré právní kroky k ochraně svých členů a k postihu pachatele takového nezákonného jednání," uvedl.
Ke krádeži dat se vyjádřil i předseda poslanců strany Zbyněk Stanjura. "Pokud je to pravda, tak se ukazuje, že se nejedná o souboj o svobodu na internetu. Nevím, k čemu má někdo seznam našich členů a mailových adres. Jedině k tomu, že jim chce ty adresy nabourat nebo posílat spamy a viry. Žádný logický důvod v tom nevidím," uvedl Stanjura.
Občanští demokraté budou situaci řešit. "Myslím, že o tom budeme debatovat, a uvidíme, zda najdeme nějaké řešení do budoucnosti. Nevím ale, jestli zrovna politická strana může vydávat tak obrovské náklady na zabezpečení internetu," dodal Stanjura s tím, že počet členů ODS se mění každý den a pohybuje se nyní mezi 27 a 28 tisíci.
Hackeři tvrdí, že je k získání seznamu členů přiměla reakce ODS na napadení stranického webu, které Anonymous provedli minulý týden v noci na čtvrtek. Občanští demokraté jim poté poděkovali za reklamu.
"Vaše arogantní prohlášení, kterým se snažíte zakrýt vaši neschopnost zabezpečit váš IT systém, nás motivovalo k dalšímu útoku. Jak chcete vést tuto zemi a zastupovat nás občany při správě věcí veřejných, když nejste schopni zvládnout tak elementární věc?" reagují Anonymous.
Česká republika se k dohodě ACTA připojila na konci ledna. Dohoda začne v Česku platit, jen pokud ji ratifikuje parlament. Má vytvořit pravidla pro posílení práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků.
Odpůrci smlouvě vyčítají, že omezí svobodu internetu. Kvůli podpisu dohody internetoví aktivisté zablokovali web vlády, Sněmovny nebo Ochranného svazu autorského. Proti dohodě se demonstrovalo i v ulicích řady českých měst.
Stránky vládní ODS napadli hackeři, vadí jim protipirátská smlouva. (2. února