Horší rating eurozóny dopadne i na Česko, varují analytici

16.01.2012 07:32

 ČTK,iDNES: Zhoršení ratingu devíti zemí eurozóny v čele s Francií sice nebylo pro finančníky velkým překvapením, dopady ovšem mít bude , a to i na Českou republiku. A to přes to, že český rating, tedy jakási známka stavu veřejných financí, zůstal beze změny na stavu AA-.
"Všechny problémy eurozóny se nás dotýkají, jak bychom v ní byli," upozorňuje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
"Čím je komplikovanější situace v eurozóně, tím je to složitější pro Českou republiku," dodává hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Prohloubení krize v eurozóně by podle Marka mělo vliv na kurz koruny, případně i na růst výnosů českých dluhopisů, což znamená zdražení půjček pro stát na finančních trzích.
Ratingová agentura Standard & Poor's v pátek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie a dalších osmi zemí eurozóny. Francie a Rakousko v pátek ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko.
Výhled ratingu u 15 zemí eurozóny je navíc negativní, což znamená, že v letošním nebo příštím roce může agentura rating těchto zemí snížit.
S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny.
Německý deník Financial Times Deutschland považuje snížení ratingu za signál k větší spolupráci zemí platících společnou evropskou měnou.
"Dosud podniknuté kroky evropských vlád k fiskální unii nestačí k tomu, aby eurozónu dlouhodobě stabilizovaly," napsal FTD. "Eurozóna si už nemůže dovolit ztratit ani minutu. Každý další prodej dluhopisů... má potenciál krizi ještě posílit," varoval.
V podobném duchu se pak během soboty vyjádřila i německá kancléřa Angela Merkelová. "Je to výzva, abychom rozpočtovou dohodu zavedli ještě rychleji. A udělali to rezolutně, místo abychom se ji snažili nějak změkčovat."
Podle Ewalda Nowotného z Evropské centrální banky hrozí problémy především Itálii, která letos bude muset refinancovat své dluhy. S&P jí přitom snížila rating o dva stupně na BBB+. "V normální době by to bylo možné, ale v nervózní a složité době to může být problém. Z mého pohledu je prudké snížení italského ratingu pravděpodobně jeden z nejproblematičtějších kroků ratingové agentury," řekl Nowotny rakouskému rozhlasu.

Přehled ratingů
AAA Dánsko, Finsko, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Švédsko, Velká Británie (Kanada, Norsko, Švýcarsko)
AA+ Francie, Rakousko (USA)
AA Belgie
AA- Česko, Estonsko (Japonsko, Čína)
A+ Slovinsko
A Slovensko, Španělsko
A- Malta, Polsko
BBB+ Irsko, Itálie
BBB Bulharsko, Litva (Rusko)
BB+ Kypr, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko
BB Portugalsko
CC Řecko
 

 

ČTK,iDNES: Francie přišla o nejvyšší rating AAA, pohoršilo si i dalších osm zemí
Agentura Standard & Poor's snížila rating Francie. Z nejvyššího AAA klesl o jeden stupeň na AA, řeklo francouzské ministerstvo financí. Rating spadl celkem devíti zemím eurozóny, například Itálii, Slovensku, Rakousku a Španělsku. To bude znamenat zhoršení jejich přístupu na trhy a zdražení půjček.
"Potvrzuji, že Francie obdržela, stejně jako většina zemí eurozóny, oznámení o změně ratingu. Je to snížení o jeden stupeň," řekl francouzský ministr financí Francois Baroin. Potvrdil tak také fakt, že Francie není v Evropě jediná, komu rating klesl.
"Znamená to, že musíme ještě prohloubit započaté reformy. Musíme být důslednější," komentoval snížení ratingu Baroin. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy ještě před potvrzením do ministerstva financí svolal schůzku vybraných členů vlády.
Pohoršily si i Itálie a Slovensko
Italská agentura ANSA krátce po francouzském oznámení uvedla, že i italská vláda dostala upozornění o snížení ratingu. Klesl o dva stupně na BBB+ a je na úrovni Irska.
Rating spadl celkem devíti zemím eurozóny. Rakousko stejně jako Francie přišlo o nejvyšší hodnocení AAA. Kromě Itálie ztratily i Slovensko, Španělsko, Portugalsko, Kypr, Malta a Slovinsko.
Slovensko přišlo v ratingovém hodnocení Standard & Poor's o jeden stupeň. Podle serveru sme.sk se známka země snížila z A+ na A-. "Rozhodnutí se netýká Slovenska, ale situace v eurozóně. Je to tlak na EU, aby řešila nejen dluhovou krizi, ale i samotnou podstatu, proč vznikla," řekl serveru státní tajemník ministerstva financí Vladimír Tvaroška.
Slovensko snížením přišlo o svůj rating A+, který má nyní u S&P také Izrael a Chile. Česká republika má nyní hodnocení AA-, tedy vyšší než Slovensko. Nejvyšší hodnocení AAA si podrželo Německo, jeho rating agentura nezměnila.
Pro Francii zásah jedné ze tří klíčových ratingových agentur znamená, že přišla o rating AAA, který je nejvíce ceněný. Žádná konkurenční agentura zemi zatím na známku nesáhla. O Francii se ale už delší dobu mluvilo jako o kandidátské zemi na snížení hodnocení, stejně jako o Rakousku, které rovněž ztratilo nejvyšší hodnocení AAA.
Podle ekonoma Davida Marka z Patria Finance se nejedná o tolik překvapivý krok. "Žádná z těchto zemí si nezaslouží aktuální rating," říká. Na druhou stranu jejich snížení může mít tentokrát bolestnější důsledky pro celou Evropu, která se snaží uklidnit nedůvěřivé trhy. Pocítí to hlavně snížením hodnocení Francie.
"Euroval (záchranný fond pro země postižené krizí, pozn. red.), který by měl být pojistkou pro případné problémy v dalších zemích eurozóny, stojí a padá s aktuálním ratingem zemí, které ho dotují. A Francie je vedle Německa druhou nejdůležitější zemí. Takže snížení ratingu Francie rovná se automaticky i snížení palebné síly záchranného fondu. To může být značný problém při úsilí Evropy o stabilizaci dluhové krize," sdělil iDNES.cz Marek.
Euro na zprávy o chystaném snížení francouzské známky reagovalo propadem na minimum za 16 měsíců, zpráva se negativně promítla i na akciových trzích.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble nebere snížení ratingů několika evropských zemí nijak fatálně. Trhy podle něj mohou žít i s nižším ratingem členských zemí eurozóny. Rozhodnutí S&P dokazuje, že Evropská unie postupuje správně, když se snaží rychle prosadit stabilizační opatření, míní ministr. "V minulých měsících jsem se také shodli, že hodnocení ratingových agentur by nemělo být nadhodnocováno," řekl.
Ratingy udělují agentury, které se zabývají analýzami finančních trhů a hodnocením stavu veřejných financí v zemích na celém světě. Udělené známky jsou důležitým vodítkem pro investory, kteří se jimi řídí ve svém podnikání. Mají vliv například na to, jaký zájem bude o dluhopisy dané země.

roč země ztrácejí důvěru
Co může nahrávat ke snížení ratingu:
Francie
Má vysoký státní dluh (cca 90 % HDP) a je velmi kapitálově provázaná s ohroženou Itálií a Španělskem (více zde).
Itálie
Má obří dluh 1,9 bilionu eur, velmi pomalý růst ekonomiky a ztrácí konkurenceschopnost.
Rakousko
Riziko představují expozice bank vůči střední a východní Evropě, například vůči Maďarsku. Otevřená ekonomika.
Slovensko
Rizika otevřené ekonomiky. Země je vysoce závislá na exportu zboží do eurozóny. Země je patrně nejcitlivější ze zemí EU na změny v eurozóně.

Jak spadly ratingy
Rakousko
z AAA na AA+
Kypr
z BBB na BB+
Francie
z AAA na AA+
Itálie
z A na BBB+
Malta
z A na A-
Portugalsko
z BBB- na BB
Slovensko
z A+ na A
Slovinsko
z AA- na A+
Španělsko
z AA- na A