Jihoamerické centrální banky oslabují své měny

16.02.2012 11:57

E15: Intervence na měnových trzích se v rozvíjejících se ekonomikách vrací do módy. S rostoucím apetitem investorů po riziku zažívají tento rok razantní posilování svých domácích měn. To je však špatná zpráva pro tamní export. Silná domácí měna pro jihoamerické exportéry znamená, že dostanou za své výrobky méně. Centrální banky v Latinské Americe se tak vydávají do protiútoku. Brazílie a Kolumbie vstoupily po půlroční přestávce na měnový trh ve snaze oslabit svou měnu.
Minulý týden obnovila kolumbijská centrální banka nákupy amerického dolaru v reakci na osmiprocentní posílení kolumbijského pesa během posledních šesti týdnů. Brazilská centrální banka začala s nákupem dolaru 3. února poté, co tamní real posílil o osm procent vůči americkému dolaru během pouhých pěti týdnů.
Mezitím vydali zástupci chilské centrální banky slovní varování. Což znamená, že intervence na devizovém trhu může následovat. Bankovní rada chilské centrální banky se sešla v úterý, a někteří investoři tak již spekulují, že obnoví nakupování dolaru na denní bázi, jak činila po většinu loňského roku.
Vidina dalších nepředvídatelných intervencí již děsí a odrazuje některé investory. Joakim Diedrichs, makléř na latinskoamerické měny newyorské pobočky JP Morgan, potvrdil agentuře Bloomberg, že investoři nyní vybírají zisky na realu a kolumbijském pesu a na trh se vrátí, až intervence ustanou.

Oslabovat svoji měnu chtějí také Japonci:
Třetí největší ekonomika světa je připravena činit jednostranné kroky pro oslabení jenu, pokud to bude nutné, prohlásil japonský ministr financí Jun Azumi. Nezvykle odvážný výrok z úst strážce státní pokladny povede podle expertů k eskalaci sporu se Spojenými státy, které jsou druhým největším obchodním partnerem Japonska.
Americké ministerstvo financí už v prosinci kritizovalo Japonsko za dvě nekonzultované intervence na měnovém trhu ze srpna a října, kdy tamní ministerstvo financí a centrální banka prodaly velké množství jenu při relativně nízkých výkyvech na trhu. Nyní zemi vycházejícího slunce reálně hrozí, že přijde o svého tradičního spojence na poli intervencí za oslabení jenu.
Azumi minulý týden také poskytl detaily poslední intervence z 31. října loňského roku. Vybočil tak opět z řady, když jako jeden z mála ministrů hovořil o detailech měnových operací prováděných jeho ministerstvem ve spolupráci s japonskou centrální bankou. Uvedl, že nařídil intervenovat, když jen posílil na 75,63 jenu za dolar. Po zásahu oslabil na úroveň 78,2 jenu za dolar. Azumi podotkl, že kurz poté zůstal v pásmu 77 až 78 jenů za dolar až do konce roku.
Analytici si však myslí, že hladina 75,63 není žádnou pevnou hranicí, kterou by chtěla japonská vláda bránit. „Hladina 75,63 by neměla být brána jako vytesaná do kamene,“ uvedl hlavní měnový stratég tokijské pobočky JP Morgan Junya Tanase. „Předchozí ministr financí Jošihito Sengoku hovořil o bránění úrovně 82 jenů za dolar, když prvně po šesti letech Japonsko intervenovalo na trzích v září 2010. Jen tuto hranici prolomil během jednoho měsíce,“ dodal Tanase.
Někteří analytici však poukazují na to, že vyostřená rétorika značí přesun k přímější a nesmlouvavé měnové politice Japonska, podobné té, kterou od loňského léta razí Švýcarská centrální banka.
Ekonomika brzdí
Výkon japonského hospodářství klesl za říjen až prosinec ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,6 procenta, což bylo více, než se čekalo. K horším výsledkům přispělo zpomalení globálního ekonomického růstu, povodně v Thajsku a silný jen. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila japonská vláda. Za celý rok 2011 ekonomika klesla o 0,9 procenta. Analytici očekávají, že letos Japonsko obnoví růst. „Tempo růstu se vrátí do pozitivního pásma a tam v letošním roce zůstane, protože poptávka spojená s rekonstrukcí bude táhnout HDP vzhůru,“ uvedl ekonom Bank of America Merrill Lynch Masajuki Kičikawa. „Tempo růstu však bude záviset na tom, zda se stabilizuje pokles vývozu,“ dodal.