Létající talíř pro přistání na Marsu poprvé ve vzduchu

30.06.2014 12:17

CT24: Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně otestoval nový prostředek pro lety na Mars. Zařízení připomínající létající talíř ze sci-fi filmů dopadlo po letu do Tichého oceánu. Loď má být v budoucnu schopná dopravit na rudou planetu těžké náklady, později možná i lidskou posádku. Další zkušební lety proběhnou příští rok.

Test nového typu komického korábu byl celkem šestkrát odložen, hlavně kvůli špatnému počasí. Nyní se konečně uskutečnil, trval zhruba 2,5 hodiny. Z vojenské základny havajského ostrova Kauai vynesl talíř do atmosféry balon naplněný heliem. 

Po dosažení výšky 37 kilometrů nad Tichým oceánem opět klouzal dolů. Pak se zažehly raketové motory, které prostředek vynesly rychlostí čtyřnásobně překračující rychlost zvuku do výšky 55 kilometrů. Rychlost se následně ustálila na polovině kapacity.   

V závěru pokusu se měl při opětovném klesání k zemi rozevřít obří padák, který měl zajistit měkké přistání disku do moře. Pouze tato fáze se nezdařila. Padák se totiž nerozevřel správně. Zařízení, které dopadlo do moře, se vydaly vyzvednout speciální týmy.

Pro snášení sond a modulů na Marsu se od sedmdesátých let dodnes používá tentýž tradiční tvar padáku. Pokud ale mají přistávat na Marsu lidé s veškerým vybavením, musí být k dispozici větší a mnohem silnější prostředek. 

Padák nového zařízení má proto průměr 33,5 metru a je dvojnásobně velký proti tomu, který předloni na Mars snesl tunové vozítko Curiosity. Je tak obrovský, že se nevejde do větrných tunelů, které NASA pro testování podobných padáků obvykle využívá.