Malí pavouci mají prý proporčně větší mozky

10.01.2012 11:00

Lidovky: MADRID - Mozek pavouků rodu Mysmena je tak velký, že obrazně řečeno se jim nevejde do hlavy. Musejí proto využívat na nejvyšší míru všechny "kouty" svého těla, napsal španělský deník El Mundo.
Srovnávací výzkum nervového systému pavouků prováděli vědci z panamského Smithonionova institutu pro tropické bádání.

Mozky mysmen jsou proporčně větší než u větších druhů pavouků, a to natolik, že vyplňují až 80 procent jejich těl; zabírají dokonce i jednu čtvrtinu jejich nohou.

Vědci poměřovali centrální nervové systémy devíti pavoučích druhů v rámci bádání, jehož cílem je pochopit, jak miniaturizace ovlivňuje velikost mozku či chování.
Vědci kvůli reprezentativnosti výzkumu zvolili širokou škálu velikostí druhů, jež zahrnula skutečně obrovské druhy, jako je velký tropický pavouk nefila kyjonohá (Nephila clavipes), a jiné tak maličké, že jejich hlavička je menší než špendlíková. Všechny zkoumané druhy žijí v Panamě a v Kostarice - obě tyto středoamerické země se pyšní velkou pavoučí různorodostí.

Podle výsledků studie čím menší pavouk, tím větší má proporčně mozek. Vědci zjistili, že dokonce i ti nejmenší pavoučci jsou schopní tkát sítě a vykonávat další složité úkony.

Někteří z potomků zkoumaných pavouků měli těla deformovaná vybouleninami, jež obsahovaly části mozku. Tento rys se ale už nevyskytuje u dospělých jedinců, upozornil účastník výzkumu William Wscislo.

Mozkové buňky musejí mít určitou velikost. Smithonianští vědci zdůraznili, že pokud nervová vlákna jsou velmi tenká, pak se proudy iontů, jež přepravují nervové signály, nepřenášejí správně. Řešením je tedy větší prostor pro nervový systém, upozornili.

Lidovky.cz
ČTK