Matky českých bank si berou miliardy navíc. Přes IT služby

09.01.2012 08:55

Lidovky: PRAHA - Zahraniční banky našly cestu, jak získat „neoficiální“ miliardy od svých českých dcer. Kromě výnosů z dividend – hlídaných centrální bankou – vydělávají vlastníci i na tom, že pod svá křídla převedli veškeré informační a telekomunikační služby.
Není na tom nic neobvyklého, ale české banky to vychází draho. Například belgická banka KBC odčerpala takto za dva roky od své české dcery dvě a půl miliardy korun navíc.

Až do června 2009 si zmiňované služby ČSOB zajišťovala sama, pak však musela na příkaz „shora“ vyčlenit oblast informačních a telekomunikačních služeb (ICT) a převést ji pod společnost KBC General Services.

Z výročních zpráv banky LN zjistily, že ještě v roce 2008 byly tyto náklady zhruba kolem jedné miliardy, po převodu pod KBC v roce 2009 vyskočily meziročně o 730 milionů na 1,74 miliardy korun.
V roce 2010 pak KBC zinkasovala za ICT služby další miliardu navíc, takže se celkové náklady vyšplhaly na 2,78 miliardy korun.

„Je to do očí bijící předražování. Za servis jednoho počítače platíme KBC přes čtyři tisíce korun měsíčně,“ řekl k tomu LN zdroj z ČSOB, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Česká banka nesouhlasí, naopak tvrdí, že převodem služeb ušetřila náklady na provoz. Belgická KCB každopádně čerpá peníze vydatně i oficiální cestou: jen loni stáhla ze své dceřiné banky na dividendách 18 miliard korun.

ČSOB není jediná, kdo štědře podporuje svého vlastníka. Peníze za služby ICT zasílá do centrály rakouské Erste Group i Česká spořitelna. V roce 2010 podle výroční zprávy činily její náklady na ICT služby 2,6 miliardy korun.

Víc ale zjistit nelze, spořitelna údaje tají. „Tyto informace považujeme za interní,“ sdělil LN mluvčí banky Jan Holinka. Zcela zřetelným tokem peněz za ICT se nemůže pochlubit ani Komerční banka.

Loňské náklady spojené s ICT podporou byly u ní sice „jen“ 848 milionů korun, není ale jasné, jak velký podíl zajišťuje její matka Société Générale. Česká národní banka tvrdí, že má situaci pod kontrolou.

Krize napadla matky tuzemských bank. Zahojí se v Česku?
PRAHA - Bankovní nákaza se šíří Evropou. Do potíží se v krátké době dostali majitelé tří největších českých bank. V krajním případě může dojít i k tomu, že se ztrátové bankovní skupiny odhodlají k prodeji českých bank.
Rakouská Erste Bank, jež vlastní největší domácí banku – Českou spořitelnu, včera přiznala, že odepíše přes 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard korun). V jejím případě však nejde jen o ztracené obchody s krachujícím Řeckem, ale hlavně o potíže na maďarském a rumunském trhu.
Pod tlakem je také belgická KBC. Ta včera oznámila, že prodá lucemburskou dceřinou banku KBL za jednu miliardu eur katarské státní společnosti Precision Capital. KBC vlastní českou banku ČSOB, té se však, alespoň zatím, vzdát nechce.
Vlastník Komerční banky, francouzská Société Générale, už pár dní čelí spekulacím, že bude muset navýšit kapitál až o čtyři miliardy eur. Vedení banky to však popírá.

Česká spořitelna své klienty uklidňuje, že jich se problémy její „matky“ netýkají. Analytici její slova potvrzují. „České banky jsou účetně oddělené od svých zahraničních vlastníků. Česká národní banka navíc přísně hlídá transakce mezi mateřskou a dceřinou společností,“ vysvětluje analytik J&T Banky Milan Lávička.

Miliardy čekají na účtu
Prostor k výplatě mimořádné dividendy se přitom nabízí. Na účtu České spořitelny se nachází nerozdělené zisky v celkové výši 54,5 miliardy korun. Reálný není ani tlak na vyšší zisk České spořitelny, tedy zvyšování bankovních poplatků a úrokových marží.
Konkurenční boj na trhu sílí, na velké tradiční banky stále více dorážejí nové „nízkonákladové“ banky jako například Fio, mBank, Zuno Bank a nově též Air Bank náležící do skupiny nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Rozprodávání zatím nehrozí
V krajním případě může dojít i k tomu, že se ztrátové bankovní skupiny odhodlají k prodeji českých bank. Jedna taková transakce byla uzavřena před měsícem, kdy rakouská Volksbank prodala svou divizi působící ve střední a východní Evropě ruské Sberbank. Prodej se týká i Volksbank CZ, jež náleží mezi středně velké banky na českém trhu.
Podle analytiků si však zahraniční mateřské skupiny ponechají české banky co možná nejdéle. „Prodej České spořitelny, Komerční banky nebo ČSOB by podle mne byl reálný jen v případě kolapsu mateřské banky na způsob Lehman Brothers, což zatím vidím jako málo pravděpodobné,“ říká Tomáš Tomčány z Patria Finance.