Mráz láme potrubí i koleje, provoz vlaků komplikuje i tuhnoucí nafta

06.02.2012 12:47

MFDnes: Závady na kolejích, zamrzající nafta i prasklé vodovodní potrubí kvůli extrémně nízkým teplotám opět komplikují železniční dopravu. Zcela přerušen byl provoz na železničním koridoru v Plzni, potíže jsou i v okolí Prahy nebo v Moravskoslezském kraji. S tuhými mrazy se potýkají i zemědělská zvířata a jejich chovatelé.
Mrazivé počasí asi nejcitlivěji zasáhlo provoz na koridoru v Plzni, na frekventované trati Praha - Beroun - Plzeň - Cheb. "Nad ránem tam prasklo vodovodní potrubí nad tratí, takže byl zcela přerušen provoz," oznámil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.
Vlaky nejezdí v úseku mezi zastávkami Plzeň - Jižní Předměstí a Plzeň - Křimice, týká se to několika osobních spojů i rychlíků. Byla ale zavedena náhradní autobusová doprava, takže by zpoždění podle Českých drah nemělo být velké.
Autobusy jezdí místo dálkových vlaků v úseku Plzeň hlavní nádraží - Kozolupy a místo regionálních spojů v úseku Plzeň hlavní nádraží - Plzeň - Křimice. Provoz by mohl být podle odhadů železničářů obnoven kolem poledne. "Bude ale záležet na tom, jak rychle se podaří vodohospodářům vyřešit problémy s potrubím," podotkl Halla.
Provoz na tratích ztěžuje i zamrzající nafta
Mráz také láme koleje. Od 5 hodin ráno byla proto na téměř čtyři hodiny omezena doprava na trati z Prahy do Berouna v úseku Praha-Radotín - Dobřichovice. Dopoledne už vlaky opět jezdí po obou kolejích bez problémů. Kvůli přerušení provozu mají až 20 minut zpoždění vlaky mezi zastávkami Praha-Horní Počernice a Mstětice.

Rekordně nízké teploty mají vliv i na chod motorových vlaků. Mráz zastavil několik osobních vlaků na Novojičínsku a Vysočině. "I když používáme arktickou naftu a různá pomocná aditiva, tak se při hodně nízkých teplotách vylučuje z paliva parafín, který pak ucpává filtry," uvedl mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Od 4:35 až asi do poledne je omezen provoz na trase Studénka - Veřovice, Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město a Studénka - Bílovec na Novojičínsku a do 10:45 také v úseku Třebíč - Jihlava na Vysočině. "Nemá to ale výraznější dopad na celou síť. Spoje nahrazujeme autobusy nebo cestující nabere další vlakový spoj," dodal Joklík.
Velmi silné mrazy mají podle meteorologů pokračovat i tento týden (detaily najdete zde). Podle mluvčího drah je tedy jisté, že poruchy se budou opakovat. "Bohužel se tomu nedá za rekordně nízkých teplot nijak předejít," sdělil.
Na pokračující nízké teploty reaguje i pražský magistrát. Postaví proto další stan pro bezdomovce, už čtvrtý. Bude na Rohanském ostrově. Ubytovny jsou totiž téměř plné a lidé bez domova trpí omrzlinami.
Krávy dostávají energetičtější krmivo, koně opouštějí stáje jen na chvíli
Na nízké teploty zareagovali i majitelé zemědělských farem. Chovatel skotu Jan Hořák z Janovic u Rýmařova svým zvířatům kvůli počasí upravil jídelníček. "Masný dobytek se s těmito teplotami vyrovná, když má dobrou krmnou dávku. Museli jsme proto navýšit energetickou složku krmiva," řekl iDNES.cz Hořák.
Koně kvůli mrazům tráví většinu dne ve stájích. "Pouštíme je jen na chvíli. Stáje jsou zateplené, aby nikde nic nezamrzlo. Dáváme ke dveřím, aby neprotahovalo, starou slámu, pozavírají se okna, ventilačky a všechny skulinky," líčil Jaroslav Rédl mladší z chovatelské stáje v Bernaticích na Tachovsku. Porce krmiva koně dostávají stejné.
Slepice kvůli mrazům snášejí méně vajec než obvykle. Drůbež totiž vydává většinu energie na uchování tělesné teploty a na snášení vajec jí už příliš nezbývá, informoval server Novinky.

Zmrzlo už 300 Evropanů. Mráz nepoleví celý týden, Londýn ruší lety
Počet obětí mrazů v Evropě dosáhl podle agentury AFP zhruba tří stovek. Smutnou statistiku zvýšilo v neděli osmi mrtvými Polsko a devíti Ukrajina. Na západě Evropy komplikuje počasí dopravu, londýnské letiště Heathrow zrušilo stovky letů včetně spojů do Prahy. Teploty hluboko pod nulou se v Česku čekají celý týden.
Nynější vlna mrazů stála za posledních deset dní život už 53 Poláků. Většinou to byli bezdomovci, často pod vlivem alkoholu. Mráz v polských městech dosáhl hodnot minus 22 stupňů Celsia.
Ještě o jedenáct stupňů chladněji měli na Ukrajině, kde za posledních devět dní zemřelo 131 lidí. I zde to byli hlavně bezdomovci. Ukrajinské úřady pro ně přitom připravily více než tři tisíce vyhřívaných stanů a v Kyjevě otevřely na noc i metro.
Desítky mrtvých hlásí také Litva, Bulharsko či Rumunsko. Tři Maďaři se udusili oxidem uhelnatým při topení a záchranáři mají častěji práci s lidmi, kteří se tohoto plynu nadýchali. Počet lidí hospitalizovaných s omrzlinami či prochladnutím dosáhl napříč Evropou zhruba 1 800.
Počasí si vyžádalo oběti také v Česku, kde si mrazy vyžádaly sedmnáct životů. Ne všichni z nich umrzli, například v pražských Stodůlkách uhořel bezdomovec při požáru chatky.
Mrazy hluboko pod nulou zůstanou v Česku i tento týden. Během dne se budou teploty pohybovat od -12 do -5 stupňů, přes noc rtuť klesne až dvacet dílků pod nulu. Mírně se oteplí až na začátku příštího týdne.
Krušné podmínky panují na Balkáně. V 37 srbských obcích panuje výjimečný stav, sedmdesát tisíc lidí je izolovaných od světa haldami sněhu. Zásobuje je armáda a policie. Tisíce izolovaných obyvatel také čelí zimě v Bosně a Chorvatsku. V Sarajevu metrová vrstva sněhu paralyzovala dopravu, laviny zavalily několik desítek aut v Mostaru, v Černé Hoře stovka lidí strávila 24 hodin v autobusech v zasypaném silničním tunelu.
Britové sice hlásí "jen" sněhovou pokrývku ve výši do 17 centimetrů sněhu, pro ostrovany nevybavené na drsnější zimy to ale není málo. Londýnské mezinárodní letiště Heathrow zrušilo třetinu z asi 1 200 nedělních pravidelných letů, některé další měly zpoždění. Podobná situace byla na letišti Luton, zatímco na Gatwicku zajistili všechny dosavadní odlety a přílety.
Více než 200 dopravních nehod zavinila sněžná bouře s teplotami až minus čtyřicet stupňů Celsia v oblasti Helsinek. Přívaly sněhu a mrazy trápí také Itálii, kde se lidé začínají bouřit proti úřadům. Ty podle nich absolutně nezvládly mimořádnou situaci a lidem se například nedostává ani základních potravin..

Doba ledová“ vytrvá i tento týden, mírně se oteplí až po neděli
Mrazy hluboko pod nulou zůstanou v Česku i tento týden. Během dne se budou teploty pohybovat od -12 do -5 stupňů, přes noc rtuť klesne až dvacet dílků pod nulu. Meteorologové očekávají i sněhové přeháňky. Mírně se oteplí až na začátku příštího týdne. Do odvolání platí výstraha na silné mrazy.
Výstraha na velmi silný mráz platí ve všech krajích od pondělních 18 hodin do odvolání (nízký stupeň nebezpečí). V Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji hrozí od pondělního podvečera do úterního dopoledne vysoký stupeň nebezpečí.
V pondělí bude jasno až polojasno, ojediněle se objeví nízká oblačnost a slabé sněžení. K večeru přibude sněhových vloček na jihovýchodní polovině území. Teploty se budou pohybovat od -8 do -12 stupňů, v 1 000 metrech na horách kolem -14 stupňů. Foukat bude mírný vítr o rychlosti 2 až 5 m/s, na východě postupně mírně zesílí.
V úterý bude převážně zataženo s občasným sněžením. Odpoledne a večer srážky ustanou. V noci teploty spadnou na -12 až -16 stupňů, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce na západě až na -20 stupňů. Během dne se rtuť teploměru ustálí na -10 až -6 stupních. Na Moravě a ve Slezsku se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.
Ve středu bude většinou polojasno, místy zataženo se slabým sněžením a mrznoucími mlhami. Teploty zůstanou podobné jako v úterý: v noci od -13 do -17 stupňů, při vyjasnění a sněhové pokrývce ojediněle až do -20; během dne od minus 9 do minus 5 stupňů. Od středních poloh bude ojediněle tvořit námraza, informovala Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu.
Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, během dne od severu až zataženo se sněžením. Noční teploty se ustálí na -12 až -16 stupních, ojediněle opět klesnou na -20 stupňů. Přes den se budou pohybovat od -9 do -5 stupňů. Vát bude vítr o rychlosti 2 až 5 m/s. 
V pátek bude zpočátku oblačno a místy sněžení, během dne od severovýchodu ubude oblačnosti. O víkendu a v pondělí meteorologové očekávají jasno až polojasno, při zvětšené oblačnosti ojediněle slabé sněžení a mrznoucí mlhy. Noční teploty zůstanou na -13 až -18 stupních. Během dne bude -9 až -5 stupňů, postupně teploty mírně stoupnou na -6 až -2 stupňů.
Mrazy v Evropě už zabily na 300 lidí, spočítala agentura AFP. Smutnou statistiku zvýšilo v neděli osmi mrtvými Polsko a devíti Ukrajina. Na západě Evropy komplikuje počasí dopravu, londýnské letiště Heathrow zrušilo stovky letů včetně spojů do Prahy

Noc plná rekordů
Česko má za sebou nejstudenější noc této zimy. Rekordní mráz naměřilo 93 z celkových 178 stanic Českého hydrometeorologického ústavu. Nejnižší teplota -39,4 stupně byla na šumavské Kvildě, řekl ČTK mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Šumavský Březník hlásí -35 stupňů, Jizerka na Liberecku -33,7 stupně.