Nečas: Export zaměříme více na země mimo EU

07.02.2012 08:35

IDnes: Evropa zpomaluje růst, a pokud chce Česko vyvážet víc a podporovat tak domácí ekonomiku, musí se uchytit výrazněji i na trzích mimo EU. To jsou zásady nové exportní politiky do roku 2020, kterou v pondělí představil premiér Petr Nečas a ministr průmyslu Martin Kuba.
České firmy loni vyvezly zboží v rekordní hodnotě 2,9 až tři biliony korun. Třiaosmdesát procent celého exportu mířilo do zemí Evropské unie, nastínil Nečas závislost českého vývozu na trzích EU.
Nová exportní strategie má tuto závislost snížit, a to proto, že dluhová krize bude v následujícím období případné snahy o expanzi českých exportérů dusit. Do vývozu se má také podle strategie zapojit více malých a středních podniků, aby export nebyl závislý na několika velkých firmách.
Strategie definuje dvanáct prioritních zemí, na které by se měla Česká republika z hlediska vývozu zaměřit. Jsou to například Brazílie, Čína, Indie, Irák, Ukrajina či Spojené státy, tedy země, které mají vysoký růstový potenciál. Materiál obsahuje i 28 zájmových zemí, na které má být rovněž upřena zvýšená pozornost.
"Právě země, které jsou v této strategii zařazeny mezi prioritní a zájmové, mají trvale rostoucí podíl na světovém dovozu, dosahují vyšší tempa růstu a představují pro české vývozce zajímavé obchodní a investiční příležitosti," uvedl Nečas.
Do podpory exportu půjde více peněz
Prioritní země jsou podle Kuby zpravidla velké ekonomiky a trhy, na kterých české firmy v minulosti už působily, či trhy, na nichž tuzemští exportéři zaostávají za konkurencí z jiných zemí.
Součástí balíčku opatření na podporu českého vývozu je také letošní zvýšení pojistných fondů pojišťovny EGAP o miliardu korun a navýšení kapitálu České exportní banky (ČEB) o 660 milionů korun. Vznikne rovněž integrovaná síť 70 obchodních misí, ve které propojí své síly MPO, CzechTrade, ČEB a CzechInvest, zatímco nyní jich funguje 37. V prioritních zemích bude fungovat 28 misí, v zájmových zemích jich bude 25 a v EU 17.