Nečas s Rathem se poštěkali kvůli Topolánkově komentáři v Právu

03.02.2012 08:39

Novinky: Komentář bývalého předsedy ODS Mirka Topolánka, který vyšel ve středečním Právu, se ve čtvrtek dostal i na jednání Sněmovny. Poslanec ČSSD David Rath se dotazoval premiéra Petra Nečase (ODS), co říká na Topolánkovu kritiku ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Toho bývalý premiér označil v textu za absolutně neschopného.
Rath nastoupil na Nečase s dotazem, zda si vědomě drží na postu ministra spravedlnosti neschopného člověka, který likviduje justici, nebo zda je mimo realitu Topolánek, kterého ODS v době, kdy byl jejím šéfem a premiérem, uznávala, respektovala a podporovala. Podle Ratha to dokládá, že ODS je rozpadlá a její členové si jdou vzájemně po krku.

Nečas konstatoval, že komentářovou stránku Práva čte spíše výjimečně, a to tehdy, má-li na ní sloupek Jiří Hanák, jehož textům složil poklonu. Topolánkův komentář prý nečetl. Přitom právě ve středu, kdy vyšel Topolánkův text, byl na téže straně Práva i Hanákův sloupek, který si bral na mušku Nečase a jeho slovní přestřelky s ministrem zahraničí a šéfem
Nečas zdůraznil, že to byl právě Topolánek, kdo z Pospíšila udělal ministra. Expremiér má podle něj právo publikovat své názory. V té souvislosti si rýpl do sociální demokracie: "Já si také nedělám obrázek o ČSSD na základě memoárů jejího bývalého předsedy Jiřího Paroubka a jeho paní."
Rath: Před pár lety jste mu lezli někam
Ratha odpověď neuspokojila, trval na tom, aby se Nečas vyjádřil k tomu, zda je ministr Pospíšil neschopný řídit svůj resort a nastartoval čistku justice, jak napsal Topolánek.

"To přeci nemůžete odbýt 'Topolánek, kdo to je, nějakej Topolánek, soukromá osoba, před pár lety jsem mu lezl někam, teď už je to nějakej Topolánek, kterej mě nezajímá'," pronesl Rath s tím, že takové hodnocení současného ministra od bývalého premiéra je vážná věc.

Nato mu Nečas doporučil, ať se obrátí přímo na Topolánka, že mu rád poskytne adresu, na kterou mu může dotazy zaslat. "Při svém příslovečně vřelém vztahu k vám osobně vám určitě rád odpoví," dodal s pobavením Nečas, který si jako sněmovní matador slovní přestřelky Ratha s Topolánkem pamatuje.

Pospíšil je absolutně neschopný a Wolf oběť justice, napsal Topolánek

Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek se v komentáři pro středeční Právo postavil za bývalého poslance Petra Wolfa odsouzeného minulý týden k vězení za podvod. Podle Topolánka byl Wolf odsouzen na základě společenské objednávky, v níž prý hraje důležitou roli i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).
"Světlonoši protikorupčního boje jásají, hlídacím šelmám mediokracie kape z tlamy krev," tvrdí Topolánek s tím, že Wolfovým odsouzením začíná "hon na čarodějnice".

Expremiér hovoří o poslancově případu, v němž byl odsouzen k pětiletému trestu a miliónové pokutě za podvod se státní dotací, jako o "justičním přehmatu" a tvrdí, že existují tendence jej s Wolfovou kauzou spojit.

Topolánek připomněl, že Wolfovy dotace začaly být středem pozornosti až poté, co se opakovaně vzepřel vlastní straně, kterou byla ČSSD.  "Do té doby nikoho jeho dotační tituly na výzkum nezajímaly. To se změnilo velmi rychle. Na každého si něco našli. Začalo vydírání a výroba kauzy," uvedl expremiér s tím, že i on žádal prošetření případu, v němž došlo podle něj toliko k přestupku.

Je to i vina neschopného Pospíšila, tvrdí Topolánek
Topolánek se také tvrdě pustil do ministra spravedlnosti Pospíšila, který zastával stejný post i v jeho kabinetu. V době, kdy Topolánek neustál hlasování o vyslovení nedůvěry (březen 2009, pozn. red.), chtěl "pro absolutní neschopnost řídit resort" Pospíšila odvolat. K tomu nedošlo a ministr byl prý jedním z těch, kteří pád kabinetu uvítali.

Bývalý premiér mu vyčítá, že přistoupil na "mediální hru na justiční mafii" a zahájil "čistky" v justici, které mimo jiné stály post nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

"Pokud skutečně bude Wolf odsouzen a selžou všechny, v demokracii běžné opravné mechanismy, bude to do značné míry i jeho vina," tvrdí Topolánek s tím, že nemůže mlčet.