Německý prezident Wulff rezignoval kvůli podezření ze zneužití funkce

17.02.2012 11:28

 

Novinky: Německý prezident Christian Wulff oznámil v pátek, že odstupuje z funkce. Důvodem je skandál s podezřelou hypotékou. Ve čtvrtek oznámila prokuratura v Hannoveru, že má dost indicií, aby mohla zahájit vyšetřování. V pátek se mělo jednat o zbavení imunity.
Žaloba žádala, aby poslanci zbavili Wulffa imunity, což by umožnilo jeho vyšetřování kvůli sporné hypotéce. Wulff ji získal v Dolním Sasku, kde byl premiérem a podle vyšetřování získal na základě své funkce půjčku od manželky známého podnikatele. Také vyhrožoval šéfredaktorovi listu, který chtěl případ zveřejnit.
 
Ve čtvrtek prokuratura v Hannoveru uvedla, že má dost náznaků, že prezident jednal neadekvátně.
 
Wulff měl i další vazby s vlivnými podnikateli, u nichž trávil bezplatné dovolené. Osudnou se mu pravděpodobně stala rekreace na ostrově Sylt, kterou zaplatil filmový investor David Groenewold. Dolnosaská vláda pod Wulffovým vedením poté nabídla jeho firmě finanční záruky. Ty Groenewold sice nevyužil, podle státního zastupitelství v Hannoveru se tím ale Wulff mohl dopustit zneužití svého postavení.
 
Svou rezignaci Wulff oznámil ve chvíli, kdy měl předstoupit před poslance a vysvětlit celý případ. Wulff kvůli aférám čelil již delší dobu výzvám k odstoupení, což ale odmítal.
 
Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli Wulffovým problémům zrušila páteční schůzku v Římě, kde měla jednat s italským premiérem Mariem Montim o ekonomických opatřeních, která mají zastavit dluhovou krizi v eurozóně. Místo toho zůstala v Německu, aby pomohla Wullfovi čelit tlaku na rezignaci.
 
Wulffa si prosadila před dvaceti měsíci do funkce právě Merkelová. Jeho pád ji tak značně oslabí.