Omilostněnou Benešovou pojily vztahy s prezidentovou ženou

17.02.2012 11:26

 

Novinky: Ředitelku soukromé Metropolitní univerzity Praha Annu Benešovou, které prezident Václav Klaus prominul trest za podplácení a zpronevěru, pojily vztahy s prezidentovou ženou Livií. Uvedly to páteční Lidové noviny (LN). Podle nich Klausová otevírala ve škole v roce 2007 nový výtah pro handicapované studenty.
Obě ženy se setkávaly i na charitativní akci Mosty, nad níž manželka prezidenta převzala záštitu.
 
Soud zhruba před třemi měsíci uložil Benešové za podplácení a zpronevěru dvouletý podmíněný trest a pětiletý zákaz výkonu funkce statutárního orgánu právnických osob, funkce ředitelky a kvestorky. Podle verdiktu mimo jiné umožnila v rozporu s právními předpisy bezplatné studium desítkám lidí a univerzitě způsobila škodu přes šest miliónů korun. Benešová v minulosti vinu opakovaně popřela.
 
Klaus jí v úterý udělil milost, kterou odůvodnil tím, že těžce nemocný manžel Benešové potřebuje její pomoc a že nebyla v minulosti trestána. Jak upozornila média, i při podmíněném trestu se ale Benešová mohla o manžela starat dál. Prezident navíc vedle prominutí zbytku trestu nechal Benešové ale vymazat trest i z trestního rejstříku.
 
Státní zástupce Marek Bodlák, který měl kauzu na starosti, milost označil jako "nepochopitelnou a nesmyslnou", uvedl list.
 
Reakci Benešové, která ve škole po rozsudku pracuje jako ředitelka pro lidské zdroje a strategický rozvoj, se LN nepodařilo získat. Stejně tak i ani tajemnice Klausové Libuše Schmidové. "Reakci dnes nemůžete dostat, Klausovi jsou na pracovní cestě v Turecku," uvedla deníku tajemnice. Klausův mluvčí Radim Ochvat řekl, že prezident se nebude k milosti dál vyjadřovat.