Policie skrývá politickou rozbušku. Seznam vlivných, které vyplácel exmanažer ŘSD Hala

20.01.2012 11:06

Ihned: Kriminalisté našli u bývalého manažera ŘSD Michala Haly, který je obviněn z korupce, seznam příjemců černých peněz. Pokud by byl seznam ověřen a zveřejněn, mohlo by to otřást politickou scénou. Údajně jsou na něm i jména lidí spojených s financováním politických stran.
Zatčený bývalý manažer Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michal Hala, kterého před Vánoci zatkli detektivové kvůli podezření z mnohamilionových úplatků při lukrativních pronájmech dálničních odpočívadel, zřejmě vyplácel vlivné lidi.

Policie během domovních prohlídek našla mimo jiné seznam příjemců černých peněz, který si Hala pro svou potřebu vedl.

O novém posunu v případu informoval deník Právo. Samotný dokument, který měl podle deníku Hala velmi pečlivě ukrytý, je nyní u policie přísně střežen tak, aby se k němu nikdo nepovolaný nedostal. Vyšetřovatel případu ho zamkl do trezoru. Koho z vlivných politických hráčů měl Hala vyplácet a kde měly peníze skončit, tak zůstává nejasné.
Pokud by byl seznam ověřen a zveřejněn, mohlo by to otřást politickou scénou, protože podle informací Práva jsou na něm i jména lidí spojených s financováním politických stran.

Sobotka: Ostuda pro ČSSD
Hala, který je vazbě, patří do jihomoravské organizace ČSSD. Po svém zatčení má ale členství ve straně od ledna pozastavené. V sociální demokracii se o finanční záležitosti strany staral mimo jiné bývalý volební manažer Jaroslav Tvrdík.

Hala z pozice vrchního ředitele ŘSD kontroloval miliardové finanční toky na výstavbu a opravy státních silnic. V jihomoravské organizaci ČSSD začínal koncem 90. let jako mluvčí. Šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka označil už dříve Halovo obvinění z korupce za ostudu pro stranu.
Kromě Haly zatkli detektivové z protikorupční policie jen několik dnů před Vánoci i někdejšího ředitele ŘSD Petra Laušmana nebo podnikového právníka Roberta Wolfa. Viní je z toho, že soukromé firmě zařídili za úplatky lukrativní pronájem některých dálničních odpočívadel, čímž měli připravit stát až o 264 milionů korun.
Kromě seznamu vyplácených vlivných lidí, který si podle všeho Hala vedl, policie při domovních prohlídkách u obviněných nalezla i několik milionů korun v hotovosti a také hodnotné směnky.

Úplatek: Luxusní byt na horách

Policie je navíc přesvědčena o tom, že za uzavření příslušných smluv o pronájmech lukrativních pozemků zajistil majitel soukromé společnosti více než desetimilionový úplatek ve směnkách a také vlastnická práva k bytu v Krkonoších za zhruba 1,7 milionu korun. Jak začátkem ledna informovaly HN, jde o byt v Harrachově a vlastní jej manželka bývalého šéfa ŘSD Petra Laušmana.