Pomoc Řecku ohrožuje i nejednota eurozóny, některé země jsou pro bankrot

15.02.2012 09:23

Novinky: Řecko stále stojí před hrozbou, že bude muset vyhlásit státní bankrot. Řekové stále ještě nedokázali poskytnout garance, že skutečně provedou schválené škrty, což oddaluje vyplacení peněz z dalšího úvěru. Ohledně pomoci je však názorově rozdělena i eurozóna. Finové, Nizozemci a dokonce i Němci jsou proti půjčce.
Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker v úterý večer ohlásil, že středeční setkání skupiny ministrů financí eurozóny, které předsedá, se odkládá, protože Řecko ještě nedalo garance ohledně škrtů schválení v neděli parlamentu.

Podle listu Financial Times to však nebyl jediný důvod. Vysoký představitel eurozóny pravil, že sama eurozóna je rozdělena ohledně poskytnutí pomoci.

Část zemí se staví proti poskytnutí druhého úvěru. "Lidé skutečně zvažují, zda poskytnutí dalších prostředků lidem v Řecku je správné, když nedokážou zavést požadovaná opatření," řekl listu nejmenovaný vysoký představitel eurozóny.

Bankrot Řecka nemusí být tragédií
Evropský komisař pro hospodářství Olli Rehn, který se měl schůzky také zúčastnit, už varoval před neposkytnutím půjčky. Pokud Řecko padne, bude to mít podle něj zničující důsledky. Rehn má podporu Francie a Evropské centrální banky.

Jak ale pravil vysoký představitel eurozóny: "Blížíme se k pádu. Německo, Finsko a Nizozemsko ztratily trpělivost."

Někteří představitelé eurozóny jsou přesvědčeni, že pád Řecka by už nebyl katastrofou. Německý ministr financí Wolfgang Schäube v pondělí řekl, že eurozóna "je lépe připravena než před dvěma lety".

O den dříve německý ministr hospodářství Philipp Roesler sdělil, že takový konec "už ztratil hodně ze své hrůznosti". Podobně se vyjádřili i nizozemští a lucemburští představitelé. Trhy by to podle nich ustály a otřes by byl jen mírný.

Bič na Řeky
Německo už v lednu přišlo s ideou, že by se ustavil rozpočtový komisař pro Řecko, který by mohl vetovat výdaje v zemi. To bylo pro hrdé Řeky nepřijatelné. Francie pak přišla s návrhem, že by se pomoc rozdělila a část šla do fondu, z něhož by se splácely půjčky.

I komentátor listu Financial Times Wolfgang Münchau si myslí, že by bylo lépe, kdyby Řecko a Portugalsko zbankrotovaly. Poukazuje na neustálé neplnění slibů, k nimž se Řecko zavázalo.

Pokud Řecko nedostane druhou půjčku ve výši 130 miliard eur, zbankrotuje. V březnu má splatit 14,5 miliardy.