Pozor na záměny léků, vždy čtěte příbalový leták

07.07.2014 12:27

CT24: Praha – Lékárnická komora doporučuje pročítat příbalové informace u užívaných léků. Může se totiž stát, že v lékárně dojde k jejich záměně. Pacienti, kteří užívají medikament dlouhodobě, odhalí sami, že dostali ten nesprávný. Problémy ale mohou nastat u těch, kdo dostanou lék poprvé. Záměna léků ale v mnohem větší míře trápí hlavně nemocnice.  

Partner Ilony Kuličkové dostal od lékařky předpis na nový lék na vysoký tlak. Když si ho ale doma vzal, udělalo se mu špatně. "Myslela jsem si, že mi tady umírá, protože jsem ho ještě v takovémto stavu neviděla," komentovala Kuličková. Začala tedy zjišťovat příčiny manželovy nevolnosti. Po přečtení příbalového letáku pochopila. Lékárna vydala místo léku na vysoký tlak lék na cukrovku. 

Mezitím už na záměnu přišli i v lékárně, a to díky systému kontroly předpisů a vydaných léků. "Záměna nás samozřejmě mrzí, také jsme se za ni omluvili. Na druhou stranu jsme pyšní na to, že jsme díky vnitřním kontrolním procesům byli schopni na ni brzy přijít, v řádu hodin pacienta upozornit," komentoval tiskový mluvčí lékáren Dr. Max Michal Petrov. Partnerka pacienta paní Kuličková po tomto avízu požadovaný preparát v lékárně vyzvedla.

Jak často k záměnám dochází? Nikdo neví 

Přestože k záměnám v lékárnách dochází, statistiky neexistují, nikdo chyby neeviduje. Aktivní by měli být i pacienti. "I poté, co pacientovi k užívání něco řekne lékař, měl by si přečíst příbalovou informaci," doporučuje prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. 

Záměna léků ale v mnohem větší míře trápí hlavně nemocnice. "Záměny léčiv jsou hned druhou nejčastější nežádoucí situací," uvedl odborník na kvalitu ve zdravotnictví David Marx. Zahraniční statistiky uvádějí, že se až 18 % pacientů setká s pochybením. Ve 2 % to vede k závažnému poškození pacienta či dokonce úmrtí. Česká lékarnická komora v současné době zvažuje zřízení anonymního registru chyb u podávání léků.