Prací koule či ořechy? Nefungují, odhalil test

26.01.2012 09:20

Lidovky: PRAHA - Prací koule, jejichž prodejci zákazníkům slibují praní prádla bez použití chemických prostředků, nemají žádný nebo pouze minimální prací účinek.
Zjistil to spotřebitelský časopis dTest, který porovnal účinky různých pracích koulí a mýdlových ořechů s klasickým pracím prostředkem. Prací koule v Česku prodávají například některé zásilkové firmy či internetové obchody.

Redaktor dTestu Václav Beneš uvedl, že různé druhy pracích koulí a mýdlových ořechů časopis podrobil podobným zkouškám jako běžné prací prostředky. Stejný test zároveň provedl bez jakéhokoliv prostředku, tedy pouze s čistou vodou. "Výsledek je takový, že pracími koulemi lze prádlo vyprat, nicméně výsledek je přibližně stejný jako praní v samotné vodě," uvedl Beneš.¨
Teplá voda a mechanický pohyb prádla v pračce mají podle Beneše již samy o sobě poměrně slušný prací účinek, což může při praní s koulemi či ořechy vzbuzovat dojem, že fungují. Prací koule jsou k dostání například na internetu, kde lze sadu dvou koulí pořídit za 999 korun. Prodejci tvrdí, že koule z prádla odstraní i tuk, krev nebo červené víno a lze ji použít na 1000 praní.

Beneš upozornil, že prací koule a mýdlové ořechy nemají ani pozitivní vliv na životní prostředí. "Je zjevné, že jen výroba a transport uvedených 'pracích prostředků' představuje ekologickou zátěž. Například mýdlové ořechy se dovážejí až z indického subkontinentu. Vyrábět zbytečné, tedy nefunkční prací prostředky a prohlašovat je za ekologické, je absurdní," dodal.