Pražskému Tesku došla vejce. Slepice je prý v mrazech přestaly snášet

14.02.2012 10:13

MFDnes: Regály obchodního řetězce Tesco na pražském Smíchově zejí v oddělení vajec prázdnotou. Zatímco normálně si kupující mohou vybírat z pěti několikametrových pater nad sebou, v pondělí se mohou "prát" jen o pár křepelčích vajíček. Tesco říká, že vajec ubylo kvůli mrazům, ve kterých slepice nechtějí nést. Podle expertů však za to mohou zrušené dodávky z chovů s malými klecemi.
Nízké teploty způsobily nižší produktivitu nosnic a z tohoto důvodu došlo o víkendu k omezení dodávek vajec," vysvětlila prázdné regály mluvčí Tesco Stores ČR Eva Karasová.
Během pondělí budou podle ní dodávky vajec obnoveny a výpadek vykryjí dodavatelé řetězce v nejbližších dnech. V prodejně na pražském Andělu však ještě před pátou hodinou odpoledne nebylo do regálů doplněno ani jedno nové vajíčko.
Experti: za nedostatkem nestojí mrazy, ale malé klece
Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby však za nedostatkem vajec bude stát něco jiného. "Mrazy mají vliv jen na snůšku slepic v domácích chovech. Ve velkochovech, z nichž Tesco vejce odebírá, to vliv nemá, takže to je výmluva," říká.
Podle něj může být na vině problém se zásobováním kvůli dodávkám z nevhodných chovů. To jsou ty, které mají příliš malé klece, a jejich provozovatelé je nestačili do konce loňského roku zvětšit podle nařízení Evropské unie tak, aby se v nich slepice cítily o trochu lépe.
Stejně vidí situaci také viceprezident pro obchod Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Martin Ditmar. Také podle něj sice mrazy ovlivňují produkci vajec, ale jen u venkovních odchovů, které nemohou být na rozdíl od velkovýrobních hal přitápěny.
Na nedostatek vajec, který je v Česku patrný, ale podle něj má nyní vliv právě evropská legislativa přikazující zvětšit klece. "Problém je ve vysokých nákladech při rekonstrukci a samozřejmě termín 1. 1. 2012, na který sice farmáři čas měli, ale neměli prostředky k uskutečnění. Pokles počtu nosnic je nyní do 25 procent," říká Ditmar.
Ceny vajec stouply kvůli klecím o třetinu
Ceny vajec kvůli novým klecím stouply podle Ditmara téměř o třetinu. Během posledního týdne se například cena deseti vajec střední velikosti zvýšila z 24,90 Kč na 29,90 Kč a cena třiceti vajec se zvedla z 69,90 Kč až na 79,90 Kč.
"Další vliv na nedostatek vajec má dovoz z polských farem, kde právě nařízení EU nebylo splněno (požadavek také nesplnila řada maďarských chovatelů, pozn. red.), bohužel dovoz vajec z Polska významně ovlivňuje český trh. Největší dovozci vajec jsou diskontní řetězce a ty nyní hledají náhradu u českých a německých dodavatelů," popisuje situaci viceprezident SOCR.
Na dovoz polských vajec doplatil už v polovině ledna Kaufland, který musel vrátit zásilku poté, co ji v jeho obchodech objevili veterináři (více zde).
Síť obchodů Spar, které Ditmar vedle funkce v SOCR šéfuje, podle něj problémy s dodávkami vajec nemá, stejně mluví i Billa. Naopak Albert vliv klecí na snížené dodávky potvrzuje. "V současné chvíli opravdu pociťujeme oslabení dodávek vajec. I když nízké teploty objektivně snižují jejich produkci, současný nedostatek je způsoben spíše novou legislativou, na kterou nepřešli všichni zahraniční chovatelé, a ti čeští nedokážou uspokojit poptávku," řekla Simona Caidlerová, mluvčí společnost Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert.
Další řetězce se na otázku položenou v pondělí dopoledne zatím nevyjádřily.