Rath burácel na Nečase: Zachoval jste se jako hulvát a sprosťák

03.02.2012 08:47

Parlamentní listy: Interpelace v Poslanecké sněmovně začaly pěkně zostra. Nejprve se o premiéra Petra Nečase otřel předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a to proto, že Nečas byl vlastně jediným, kdo v lavicích Poslanecké sněmovny, kde má sedět vláda, v tu chvíli byl. Do osamoceného Nečase se pak pustil poslanec David Rath. A to za to, že mu neodpověděl kvůli jeho interpelaci na plat šéfky kanceláře na Úřadu vlády Jany Nagyové. Oba dva se pak pustili do hádky. A padala slova jako hejnec a další stěží pojmenovatelná.
Premiér Petr Nečas ihned do začátku interpelací na členy vlády a premiéra musel v dolní komoře parlamentu vysvětlovat, proč vlastně dnes ve vládních lavicích sedí sám jako „ten kůl v plotě." 
„Kde jsou ostatní ministři," tázal se jej šéf poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik.

„Dnes začíná jednání rady v Bruselu a ministři vlády prostě dělají svou práci. Je tady i na návštěvě ruský prezident Medvěděv a ministři mají práci kolem této návšěvy," odvětil na to premiér Petr Nečas.

Krátce poté se do premiéra obul poslanecký bard David Rath. A pěkně si na Nečasovi smlsnul za to, že mu neodvětil v interpelaci na to, jaký má plat a odměny šéfka kanceláře na Úřadu vlády Jana Nagyová.  „Prostě se tady s námi hraje nějaká hra, že se veřejnosti tvrdí, že se musí šetřit a existuje tady vrstva privilegovaných a jejich platy neustále rostou," zmínil kromě jiného středočeský hejtman.

Nečas totiž v odpovědi na Rathovu písemnou interpelaci napsal, že mu žádanou informaci neposkytne, protože jde o osobní údaj, který není možné bez souhlasu dotčené osoby poskytnout.
„Vláda pořád bombarduje společnost, že musí pochopit, že se musí šetřit," spustil poslanec Rath a zmínil, že Nagyová bere daleko více, než je standardní.

"Je naší povinností, se vás, pane premiére, ptát na to, jak to je, abyste se neschovával za záda nějakého šéfa úřadu a říkal, že vy vlastně nevíte, kdo tam kolik dostává, může za to jakýsi šéf Úřadu vlády," hřímal dále sociálně demokratický poslanec.

Nečas se bránil: Nagyová je slušný člověk

„Paní vrchní ředitelka je poctivý a slušný člověk. Považuji za nízké a zvadlé, že útočíte na člověka, který se nemůže bránit a nemůže se bránit ani u soudu. Za svá slova nemůžete být sice popotahován, ale vaše chování je mimořádně nízké a lidsky zbabělé," odvětil Nečas Rathovi. Dále vysvětlil, že on není rozhodně tím, kdo stanovuje na Úřadu vlády platy zaměstnanců.
Rath to ale těžce nesl a na premiéra opět spustil lavinu slov. V nich Nečasovi vynadal i za to, že ho nazval "hejncem". To je totiž podle dřívejšího vyjádření premiéra nový živočišný druh v české politické krajině" - napůl hejtman, napůl poslanec.

Vy tady říkáte: "Nevím, neznám, nemohu. Vy jste mne několikrát napadl a zachoval jste se jako hulvát a sprosťák. Tak sem přineste ta čísla," vmetl pak hejtman Nečasovi.

"Kdybyste byl aspoň, pane premiére, natolik statečný, že tady předstoupíte před tuto sněmovnu, ta čísla, kolik dostává od vás odměn paní Nagyová a další ve vašem okolí a další v okolí vašich ministrů, jste zveřejnil a řekl jste: Prostě je to tak! Jsou to pro mě lidé klíčoví, jsou to pro mě lidé nepostradatelní!....Bral bych to jako férovější a čestnější než aby se premiér naší země schovával za záda svého podřízeného šéfa Úřadu vlády, kterého si tam dosadil, a říkal: Já nic, já jsem jenom obyčejný premiér," pokračoval ve výtkách Rath.

Nakonec Nečase poprosil, že aby si zachoval jistou míru důstojnosti, která k úřadu premiéra patří, a taky se vzmužil. "A přestal se schovávat jak za sukně paní Nagyové, tak za záda vašeho šéfa Úřadu vlády," doplnil.

Předseda vlády na oplátku označil Rathovu interpelaci za sondu do duše nízkého člověka.

Rath Nečasovi: Běžte na vládu a podívejte se, kdo je vaše přítelkyně
Poslanec David Rath si ve sněmovně dloubnul do premiéra Petra Nečase. Přitom k tomu neměl důvod, projednával se totiž zákon o přechodném snížení cen a úhrad léčiv, který předložil poslanec z ODS Marek Šnajdr. Ale Rath při projednávání zákona popichoval nejen Šnajdra, dokonce i ministra zdravotnictví Hegera, a nakonec právě Nečase.
„Pan premiér mi za zády něco vypráví o přítelkyních. Pane premiére, vy jste zrovna ten poslední, který může vyprávět o přítelkyních. Běžte se na svůj Úřad vlády podívat, kdo je vaše přítelkyně, a udělat si pořádek doma v rodině, než abyste mě vyrušoval nemístnými poznámkami," hřímal David Rath za sněmovním pultíkem. Zjevně tím narážel na Nečasovu spolupracovnici Janu Nagyovou.

Bulvární média v minulosti spekulovala o jejich vztahu. Rath má přitom poměr s Renatou Horkou, která je svázána s různými farmaceutickými firmami i s Českou lékařskou komorou, ač je ženatý s Evou Rathovou.

Rath si za sněmovní pultík stoupl během projednávání zákona několikrát, a to když se snažil "vysvětlovat", jak se ve zdravotnictví „pakují" už dvacet let především farmaceutické firmy, a lékařům pak nezbývá nic jiného, než protestovat.

„Tomuto systému jste, pane Šnajdře s Julínkem, kdysi vypíchli oči, přičemž Šnajdr ještě pomáhal svým přátelům ve farmaceutickém průmyslu. Chápu, že jim jde nyní na ruku. A také chápu, že má nostalgii...," navážel se Rath do poslance a předsedy správní rady VZP Marka Šnajdra, o němž je známo, že byl na ministerstvu zdravotnictví v době Topolánkovy a Fischerovy vlády náměstkem. Býval hlavně pravou rukou ministra Tomáše Julínka.

Radši vypíchnete systému oči

Následně Šnajdra, který tvrdí, že původní systém byl netransparentní a o novém říká, že je sice složitý, ale transparentnější, ironizoval. Zmínil k tomu příhodu z historie Prahy, kdy radní vypíchli oči mistrovi Hanušovi a odůvodňovali to tím, že to dělají pro jeho dobro, aby lépe viděl. Návrh označil jako vybírání ze dvou zel. Pokud bude přijat, u velkého množství léků se pro pacienty zvýší doplatky. Pokud nebude přijat, zdravotní pojišťovny zbytečně utratí dvě až tři miliardy korun.

Také uvedl, že na ministerstvu panuje nyní "neuvěřitelný nepořádek" a ministr zdravotnictví přichází "jen s maličkou náplastí", ale ta náplast je pro někoho účelná. „Pacienti ovšem budou platit víc, když ten zákon dostane tu náplast," podotkl.

Spíte tam jako Šípková Růženka

„Žádám pana ministra, aby konečně ministerstvo zdravotnictví začalo konat a nespalo jako Šípková Růženka. Jste tam, pane ministře, už stejně tak dlouho, jako jsem byl já a není tam přitom jediný výsledek, rozumný návrh, je tam jen neuvěřitelný chaos," zaútočil středočeský hejtman ostrým šípem i na Hegera.

Ministr zdravotnictví se však nenechal vyvést z míry. Zákonodárce poprosil, aby právní úpravu přijali, neboť ji zdravotnický systém potřebuje. „Je mi zcela jasné, že zdravotnictví je platformou pro to, jak vést politické spory. Uznávám, že ministerstvo zdravotnictví ještě za půl roku nebylo schopno udělat reformu zdravotnictví a převést ji do praxe," sdělil kromě jiného Heger.

Na Rathova vystoupení ve sněmovně reagovali před několika měsíci poslanci TOP 09 a Starostů. Hrozili, že při jeho projevech budou poslankyně tohoto klubu odcházet z jednacího sálu.

Zákon jde do Senátu

Poslanci nakonec normu, která má snížit maximální ceny léčiv a úhrady od zdravotních pojišťoven o sedm procent schválili - pro bylo 100 poslanců, proti 27. Zákon byl schválen ve zrychleném řízení, takže nyní ji posoudí Senát.

Snižování cen léků ale nebude plošné u všech výrobků, půjde pouze o ty, u nichž nestihl Státní ústav pro kontrolu léčiv provést do konce loňského roku revizi. Jde zhruba o třetinu přípravků na trhu. Koalice chtěla toto opatření prosadit už od začátku letošního roku, nestihla ho však včas předložit. Pacienty proto po Novém roce čekaly v lékárnách výkyvy v cenách léků, což nastane i po přijetí  zákona.

Rath: Pane premiére, běžte a udělejte si pořádek doma v rodině

Řeč na 13. schůzi PS PČR, 2. 2. 2011.

Dámy a pánové, chtěl bych se pokusit napravit omyl pana ministra, který říkal, že původní systém byl netransparentní, tento je sice složitý, chaotický, ale je transparentnější. Je to, pane ministře, asi tak totéž, jako kdyby svého času radní města Prahy, když nechali vypíchnout mistrovi Hanušovi oči, aby neviděl, to odůvodňovali tím, že to dělají pro jeho dobro, aby lépe viděl. To je asi podobný příběh.

Protože když se vrátíme o pár let zpátky do původního systému, zjistíte, že jediný, kdo proti němu zásadně protestoval a tvrdil, že není transparentní, byly právě farmaceutické firmy, kterým právě vadil tím, že byl jasný, srozumitelný, transparentní a neumožňoval v něm nějaké přílišné extrémní rejdy a vydělávat na něm nějakým přílišným způsobem. Tehdy přece víte, že neexistovalo, že by léky stejné chemické látky dostávaly jiné úhrady. To vám, pane ministře, připadá správné? Že to připadá správné panu Šnajdrovi, který to tady zařídil, to mě nepřekvapuje, ale vám to, pane ministře, nevadí? Že my jsme snad jediná země na světě, kde lék stejné chemické látky od zdravotního pojištění dostává úplně jiné úhrady? Čili za totéž my platíme třeba deset cen, protože je deset výrobců. To je transparentní? To je nepořádek, já nechci použít silnějšího slova, ale je to nepořádek nemající vůbec nejen logiku.

Tady prostě někdo drancuje český systém veřejného zdravotnictví a způsobil to pan Julínek se Šnajdrem a my se ještě budeme tvářit, že to vlastně bylo kvůli Evropské unii. Omyl. Není to pravda. Zase tady nesvádějme nějakou lumpárnu, že je tady proto, že to chtěla Evropská unie. Nic takového Evropská unie nechtěla. Ta pouze říkala, že chce určovat úhrady a ceny léků v podstatě v systému, který umožňoval odvolání. Ale to mohlo být podle speciálního zákona, tedy řízení sui generis. To nemuselo být řízení podle správního řádu. Prostě to není pravda.

S touto logikou a tuto věc a tento chaos sem skutečně přinesl a vnesl pan ministr Julínek za podpory pana kolegy Šnajdra. A vidíte, komu ten systém najednou nejvíc vyhovuje? Předtím ten systém byl kritizován farmaceutickými firmami. Dnes vidíme, že ne všem, ale podstatné části farmaceutických firem vyhovuje, protože vydělávají daleko víc, daleko víc, než kdykoliv předtím. A co je víc prokorupční prostředí, než když, a znovu použiji příklad s acylpyrinem, jeden acylpyrin dostává od zdravotní pojišťovny korunu za den, druhý acylpyrin od jiné firmy třeba tři koruny za den. To myslíte, že je nějaké transparentní a nekorupční opatření? A jak asi ten úředník se rozhodne, že tomu dá tu korunu a tomu dá ty tři koruny? Nehledě na ty nejrůznější triky s tím, že proti revizím se různé firmy odvolávají, vzájemně si blokují portfolio. To je prostě systém tak netransparentní, jaký tady nikdy nebyl.

Čili jestli jsme chtěli, aby náš systém začal lépe vidět, tak pan Šnajdr s Julínkem to vyřešili tak, že mu vypíchli oči. Já docela oceňuji tu do značné míry genialitu pana Šnajdra, který pomáhá svým přátelům z farmaceutického průmyslu, kde takovou dobu působil, a že jim v podstatě jde takto na ruku. Ano, já přiznávám, já jako lékař mám nostalgii k pacientům, k lékařům, ke zdravotním sestrám, k nemocnicím, k ordinacím. Chápu, že pan bývalý náměstek Šnajdr má nostalgii k farmaceutickým firmám. Ale prosím, nedělejte to takovým způsobem, aby celý systém kvůli tomu musel platit miliardu úplně zbytečně.

A poslední poznámka. Pan premiér neustále mi tady za zády něco vypráví o přítelkyních. Pane premiére, vy jste zrovna ten poslední, který něco může vyprávět o přítelkyních. Běžte si na svůj Úřad vlády, tam se podívat, kdo je vaše přítelkyně, a udělat si pořádek doma v rodině, než abyste mě tady vyrušoval za zády takovými nemístnými poznámkami. Děkuji.