Řekové považují Německo za okupantskou hrozbu i příležitost

17.02.2012 10:32

 

ČT24: Atény – Německo nepřiměřeně tlačí Řecko k úsporám, tento názor se stále častěji objevuje nejen mezi nespokojenými Řeky na ulicích, ale také v médiích. Řecké noviny Dimokratia už například otiskly obrázek kancléřky Angely Merkelové s nacistickými symboly. Přesně tak se totiž podle některých Řeků Německo chová, když zadlužené zemi vnucuje úsporná opatření. Jenže tento názor zdaleka nesdílí všichni Řekové. Řada z nich odchází do nejsilnější evropské ekonomiky hledat lepší budoucnost. Jenže i tady mnohdy narazí.
Německo je nespokojeným Řekům trnem v oku. Na demonstracích neváhají pálit německou vlajku. Minulý týden se zase asociace reprezentující doktory, právníky a inženýry rozhodla bojkotovat produkty z Německa. A Německo už si vzal na paškál i Stathis Stavropoulos, přední řecký karikaturista. "Samozřejmě se snažím lidi svými kresbami šokovat," prohlásil v rozhovoru pro německý časopis Der Spiegel Stavropoulos, který německé politiky, včetně kancléřky Angely Merkelové, zobrazuje například v uniformách z druhé světové války.
"Německo se nestará o to, že tady 3 miliony důchodců umírají," prohlásil před časem řecký populární moderátor Georgios Trangas. Hlasy médií ovšem jen akcentují to, co si myslí řada obyvatel Řecka. Němci teď podobně jako za okupace během druhé světové války devastují Řecko znovu – místo zbraní používají tvrdé škrty, kterými podmiňují půjčky. "Pokud máte rádi Merkelovou, tak jste v pohodě. Ta dnes v Řecku vládne," říkají obyvatelé Atén.
Řekové do Německa taky utíkají, dokáže je pojmout?
Názor Řeků na Německo ovšem není zdaleka jednotný. Naopak řada z nich se snaží v Německu nalézt útočiště. Snaží se uniknout před vysokou nezaměstnaností, která se v zadlužené zemi vyšplhala už k 21 procentům, mezi mladými lidmi přesahuje už dokonce 50 procent. Řekové už teď patří k největším německým menšinám. V nejsilnější německé ekonomice jich žije přes 350 tisíc. A imigrantů s řeckými kořeny rychle přibývá, každý měsíc jich přijde přibližně 1 500.
Jenže i v nové vlasti narážejí Řekové často na zklamání. "Předevčírem mi jeden řekl: už čtyři měsíce jsem tu na ulici. Nevím, co dál," upozornil kněz Emanuel Sfiatkos. Kollia Popiová, vystudovaná ekoložka, která přišla do Berlína z Kréty před třemi měsíci, měla víc štěstí, přesto zatím není ze svého pobytu v Německu zrovna nadšená. "Pracuju jako číšnice v řecké restauraci. To není to, co jsem studovala," říká smutně.
Hlavní vlna emigrace podle pozorovatelů přitom teprve přijde. Jestli ji Německo dokáže vstřebat a jestli se řečtí emigranti v nové vlasti nedostanou ještě do větších problémů než v té staré, nikdo neví.
Řecku utíká čas, dohoda o pomoci už je prý na stole
Atény – Světové agentury uvádějí, že mezinárodní věřitelé už v zásadě dospěli ke kompromisu a dohoda o záchraně Řecka je tak téměř hotova. Oficiálně bude oznámena v pondělí. Atény by si tak měly zajistit i druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč), i když podrobnosti jeho uvolnění se mají ještě doladit. Zároveň dnes Řecku vyprší lhůta k dosažení dohody o výměně státních dluhopisů, které drží soukromí investoři.
Atény oznámily, že našly způsob, jak splnit jednu z posledních podmínek půjčky. Teď je však třeba doladit detaily dohody. Věřitelé po Řecku požadují jasné záruky, že bude dál škrtat v rozpočtu a provede slíbené reformy. "Po Řecích chceme velmi bolestivé oběti. Chápeme odpor části populace, země ale v minulosti udělala spoustu chyb. Je potřeba si uvědomit, že Řecku výrazně pomůžeme. Bankovní sektor je připravený smazat 70 procent pohledávek," konstatoval francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.
Jak přesně bude finální dohoda vypadat, zatím není jisté. Spekuluje se o několika variantách. Ve hře by mohlo být i rozdělení řecké pomoci na dvě části - první (prioritní) by zahrnovala peníze na splácení řeckého dluhu, druhá pak prostředky na krytí nových schodků. "Pokud Řecko nebude schopné plnit dohodnutou cestovní mapu, peníze na hlubší primární schodky jednoduše nedostane," konstatoval hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Řecké hodiny nekompromisně tikají. Přijde dnes dohoda o odpisu dluhopisů?
Řecku navíc dnes vyprší lhůta k dosažení dohody o výměně státních dluhopisů, které drží soukromí investoři. Ti mají odepsat zhruba polovinu nominální hodnoty obligací, což je asi 100 miliard eur. Stále častěji se však hovoří o tom, že budou muset škrtnout až 70 procent hodnoty dluhopisů. Konečný termín se už několikrát posunul, o dnešku jako o poslední možnosti hovořil ministr financí Evangelos Venizelos.
Klíčovou roli patrně sehrají centrální banky členských zemí eurozóny, které podle zdrojů souhlasí s výměnou řeckých státních dluhopisů za nové. Měnit je patrně budou už o víkendu, tedy dříve než soukromí věřitelé. U nich se s výměnou počítá začátkem příštího týdne.
Státní dluh Řecka se pohybuje kolem 350 miliard eur (asi 8,8 bilionu Kč), což je více než 160 procent hrubého domácího produktu země. Soukromí věřitelé drží papíry za zhruba 200 miliard eur. Klíčové je pro Řecko datum 20. března. Právě tehdy musí zadlužená země splatit dluhopisy v hodnotě 14,5 miliardy eur, na což by bez zahraniční pomoci neměla dostatek peněz.