Řekové: Už nemáme kde šetřit. Ať se obětuje celá Evropa

15.02.2012 13:06

Aktualně: Brusel/Atény - Eurozóna otálí se schválením další pomoci Řecku. Brusel zrušil i na středu naplánovanou schůzku ministrů financí a nahradil ji telekonferencí.

Záchranný balík prý dostane zelenou na březnovém summitu EU. Takové váhání ale ohrožuje plány na zapojení soukromých věřitelů do záchrany jihoevropské země, napsal list Financial Times.

Z Peloponéského poloostrova mezitím stále častěji zní nářky, že země už nedokáže více utahovat opasky.
 

Hrozba krachu

List se odvolává na pracovní dokument, jenž koluje v takzvané pracovní skupině eurogroup.

Podle něj by restrukturalizace řeckého dluhu ve výši 200 miliard eur měla začít již tento pátek a skončit do konce února. A to navzdory tomu, že Atény dosud neslyšely z eurozóny očekávané "ano". Řada právních posudků ovšem před podobným vývojem varuje.

Bez schválení dodatečné pomoci totiž může celá restrukturalizace řeckého dluhu se zapojením soukromých věřitelů selhat.

"Očekávali bychom, že tato nejistota sníží šance, že nabídka (soukromým věřitelům na výměnu stávajících řeckých dluhopisů za nové) uspěje. Řecko by totiž ve skutečnosti věřitele žádalo, aby nechali své řecké dluhopisy zablokovat na dobu tří týdnů, aniž by měli záruku, že Řecko bude schopno dostát svým závazkům," uvádí posudek newyorské poradenské firmy Lazard.
 

Nadlidské výkony a prázdné kapsy

Řecko nyní musí přijít na to, kde v letošním rozpočtu najde dalších 325 milionů eur úspor. Právě to by ho totiž přiblížilo k pomoci ve výši 130 miliard eur.

Podle ministra pro civilní ochranu Christose Papoustise už ale Řekové nemají z čeho brát. Dosavadní úsporná opatření naordinovaná Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem je prý dohnala na hranici možností a donutila je k "nadlidským výkonům".

"Celá Evropa by se měla přihlásit k zodpovědnosti tak, jak to učinilo Řecko. Oběti našeho lidu jsou obrovské," nechal se slyšet.

 

Vyčkávání může vést ke krachu

Reformy přesto v neděli schválil parlament, což vyhnalo do ulic desetitisíce nespokojených lidí. Ti dali svůj hněv najevo v Aténách a Soluni, stejně jako na Krétě a Korfu. Například v centru hlavního města hořelo a davy maskovaných mladíků demolovaly výkladní skříně obchodů a fasády bank.

Při nepokojích bylo zraněno nejméně 120 lidí, polovinu z nich tvoří policisté. Poškozeno bylo na šedesát budov, mezi nimi i neoklasicistní stavba, v níž je umístěno slavné aténské kino Attikon z roku 1870.