Roubini, Soros a spol v Davosu: Řecko opustí euro jako první, za 12 až 18 měsíců. Má svou 'mafii'. Evropa potřebuje na boj s recesí stimulaci, ne škrty

26.01.2012 09:26

PatriaOnline: Řecko bude první a nikoli poslední zemí, která opustí společnou evropskou měnu euro. Stane se tak za 12 až 18 měsíců, řekl v rámci vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu ekonom Nouriel Roubini. Evropa pro úspěšný boj s recesí potřebuje fiskální stimulaci a ne rozpočtové úspory, shoduje se prozatím Stephenem Roachem z Morgan Stanley a investorem Georgem Sorosem.
 
„Řecko bude první zemí, které bude restrukturalizovat svůj dluh a opustí euro. A nemyslím si, že bude poslední,“ uvedl Roubini. Evropa podle něj potřebuje ke svému vybřednutí z dluhové krize masívní monetární expanzi a také stimulační nastavení fiskální politiky. To je podle něj jediná cesta, která může odvrátit rozpad eurozóny počínaje odchodem Řecka na horizontu roku až roku a půl. „Euro se musí (k USD) obchodovat o 20 až 30 procent níže, aby pomohlo slabým ekonomikám na okraji, pokud se má společenství udržet pohromadě,“ uvedl Roubini s tím, že ekonomiky PIIGS sužuje těžká recese, zatímco jádro je na hraně mělké. I tak ale podle Roubiniho v eurozóně existují problémy, které tištění peněz ECB nevyřeší a jejich „zahlazení“ bude trvat roky. Uvedl zejména veřejný dluh a schodky běžných účtů části zemí.

V názoru na potřebné kroky v Evropě se shoduje se Stephenem Roachem z Morgan Stanley. I ten uvedl, že eurozóna nemůže bojovat s poklesem ekonomiky do recese nasazením fiskálních úspor, ale právě naopak fiskální expanzí. „Jak chce Evropa bojovat s recesí škrty, když poptávka je slabá a firmy nenajímají zaměstnance,“ ptá se a nezapře své pole působnosti v Morgan Stanley pro oblast Asie. „Nesázím na západní ekonomiky, jako příležitost vidím Čínu,“ zopakoval svůj postoj.

Roubini uvedl, že zpomalující globální ekonomikou jsou ohroženy i Spojené státy. „V Evropě je recese, v Číně zpomalení, růst v USA je přitom jen anemický,“ uvedl ekonom. Klíčovou otázkou americké prezidentské kampaně se podle něj stane téma, zda zvyšovat daně či ne.

Také George Soros vyslovil názor, že opatření ECB na dodávky likvidity nejsou podporou pro samotné okrajové zasažené ekonomiky eurozóny a "německá cesta", kterou se země dravě snaží řešit dluhovou krizi, vyvolává napětí, které může vést k rozpadu eurozóny. "Německo diktuje evropskou politiku jako její největší věřitel, ale může uvrhnout Evropu do deflační spirály," uvedl Soros na adresu nesilnější a nejúspěšnější ekonomiky eurobloku. Evropskou unii označil Soros za nedemokratický blok s bezvládím a zopakoval, že vedle němové autority v podobě ECB potřebuje také fiskální, avšak varoval, že snahy o fiskální integraci (unii) eurozóny jsou nyní mnohem obtížněji prosaditelné, než při jejím vzniku na počátku 90. let. Německo podle něj ke změně myšlení potřebuje zažít svou vlastní deflační epizodu. Nový nástroj ECB na dodávky tříleté likvidity bankám (LTRO) je podle něj efektivní, nicméně pro koupení si času. Ani on dle Sorose není skutečným řešením krize. Tou dle něho je skutečně plán fiskální unie, který je ale příliš vzdálen v budoucnosti z pohledu jeho naplnění. Proto se podle něj Evropa nyní nemůže obejít bez stimulace jak na měnové tak fiskální straně.

Ohledně eura Soros uvedl, že jeho budoucnost záleží na tom, jaké kroky budou přijaty. Za velmi chytré označil chování Švýcarské centrální banky, která si otevřela cestu k neomezenému tištění domácí měny na její obranu (hájí 1,20 CHF/EUR). "Do spekulace proti švýcarskému franku bych se nepustil, rozhodnutí centrální banky bylo geniální," uvedl Soros. Také Velká Británie je podle Sorose v lepší výchozí situaci díky vlatní měně.

Také Soros se ohledně Řecka domnívá, že musí restrukturalizovat svůj dluh, ale ne nutně odejít z eurozóny. "Řecko k odchodu z EMU může fundamentálně donutit potřeba - nejméně - dosáhnout primárního přebytku. Jedním ze silných problémů Řecka pak je ten, že v zemi existuje velmi silná skupina, která se staví za odchod země z eurozóny. Její součástí jsou mnozí vydavatelé tiskovin a konglomerace, které mají zájem platit daně v drachmách a ne v eurech," uvedl Soros směrem k Řecku.

"Euro musí přežít. Alternativa v podobě rozpadu eurozóny by znamenala totální chaos Evropy, se kterým by si svět neporadil. Situace je nejvážnější, s jakou jsem se dosud setkal za celou mou kariéru. Čelíme celkovému ústupu ve vyspělém světě," uvedl Soros.

"V důsledku této recese, která trvá déle, než všichni předpovídali a patrně ještě několik let potrvá, se dočkáme řady ekonomických disproporcí. Přes ty problémy se ale musíme propracovat. Pokud to neuděláme, tak za tři až čtyři roky skončí ta forma kapitalismu, kterou jsme zažili a o které jsme si mysleli, že funguje nejlépe," upozornil šéf investiční společnosti Carlyle Group David Rubenstein.

I když Rubensteinův názor může znít trochu nadneseně, mezi účastníky ekonomického fóra v Davosu nachází pochopení. Je totiž možné, že by se pak začala prosazovat jiná forma kapitalismu, například ta, kterou uplatňuje Čína. Ta se hlásí ke komunistické ideologii, její ekonomika ale už dlouho funguje s prvky kapitalismu.


Přední světoví ekonomové, kteří se sešli v Davosu, věří v další budoucnost společné evropské měny. Hlavním nástrojem pro záchranu Evropy a boj s recesí by podle nich měly být fiskální stimulace, ne škrty. Řecko opustí eurozónu a nebude prý ani poslední, tvrdí americký ekonom Roubini.
Řecko bude první a nikoli poslední zemí, která opustí společnou evropskou měnu euro. Stane se tak za 12 až 18 měsíců, řekl v rámci vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu ekonom Nouriel Roubini.
Evropa pro úspěšný boj s recesí potřebuje fiskální stimulaci a ne rozpočtové úspory, shoduje se prozatím s dalšími finančníky Stephenem Roachem z Morgan Stanley a investorem Georgem Sorosem.
„Řecko bude první zemí, které bude restrukturalizovat svůj dluh a opustí euro. A nemyslím si, že bude poslední,“ uvedl Roubini.

Fiskální expanze nutná
Evropa podle něj potřebuje ke svému vybřednutí z dluhové krize masívní monetární expanzi a také stimulační nastavení fiskální politiky. To je podle něj jediná cesta, která může odvrátit rozpad eurozóny počínaje odchodem Řecka na horizontu roku až roku a půl.
„Euro se musí (k USD) obchodovat o 20 až 30 procent níže, aby pomohlo slabým ekonomikám na okraji, pokud se má společenství udržet pohromadě,“ uvedl Roubini s tím, že ekonomiky PIIGS sužuje těžká recese, zatímco jádro je na hraně mělké.
I tak ale podle Roubiniho v eurozóně existují problémy, které tištění peněz ECB nevyřeší a jejich „zahlazení“ bude trvat roky. Uvedl zejména veřejný dluh a schodky běžných účtů části zemí.
V názoru na potřebné kroky v Evropě se shoduje se Stephenem Roachem z Morgan Stanley. I ten uvedl, že eurozóna nemůže bojovat s poklesem ekonomiky do recese nasazením fiskálních úspor, ale právě naopak fiskální expanzí.
„Jak chce Evropa bojovat s recesí škrty, když poptávka je slabá a firmy nenajímají zaměstnance,“ ptá se a nezapře své pole působnosti v Morgan Stanley pro oblast Asie. „Nesázím na západní ekonomiky, jako příležitost vidím Čínu,“ zopakoval svůj postoj.

V ohrožení jsou i USA

Roubini uvedl, že zpomalující globální ekonomikou jsou ohroženy i Spojené státy. „V Evropě je recese, v Číně zpomalení, růst v USA je přitom jen anemický,“ uvedl ekonom. Klíčovou otázkou americké prezidentské kampaně se podle něj stane téma, zda zvyšovat daně či ne.
Také George Soros vyslovil názor, že opatření ECB na dodávky likvidity nejsou podporou pro samotné okrajové zasažené ekonomiky eurozóny a "německá cesta", kterou se země snaží řešit dluhovou krizi, vyvolává napětí, které může vést k rozpadu eurozóny.
"Německo diktuje evropskou politiku jako její největší věřitel, ale může uvrhnout Evropu do deflační spirály," uvedl Soros na adresu nesilnější a nejúspěšnější ekonomiky eurobloku.
Evropskou unii označil Soros za nedemokratický blok s bezvládím, avšak varoval, že snahy o fiskální integraci (unii) eurozóny jsou nyní mnohem obtížněji prosaditelné, než při jejím vzniku na počátku 90. let. Německo podle něj ke změně myšlení potřebuje zažít svou vlastní deflační epizodu
Nový nástroj ECB na dodávky tříleté likvidity bankám (LTRO) je podle něj efektivní, nicméně pro koupení si času. Ani on dle Sorose není skutečným řešením krize. Tou dle něho je skutečně plán fiskální unie, který je ale příliš vzdálen v budoucnosti z pohledu jeho naplnění. Proto se podle něj Evropa nyní nemůže obejít bez stimulace jak na měnové tak fiskální straně.

Hosté Světového ekonomického fóra v Davosu
Ekonomického fóra v horském letovisku Davos se každoročně účastní přední zástupci byznysu i politiky. Letos se jich očekává zhruba 2600, z toho asi 40 hlav států a 18 šéfů předních centrálních bank. Na fóru budou tradičně i desítky novinářů. Mezi hlavními řečníky bude výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová, americký ministr financí Timothy Geithner, generální tajemník OSN Pan Ki-mun anebo generální tajemník Ligy arabských států Nabíl Arabí. Letošní ročník otevře německá kancléřka Angela Merkelová.

Švýcarsko jako chytrá horákyně
Ohledně eura Soros uvedl, že jeho budoucnost záleží na tom, jaké kroky budou přijaty. Za velmi chytré označil chování Švýcarské centrální banky, která si otevřela cestu k neomezenému tištění domácí měny na její obranu (hájí 1,20 CHF/EUR).
"Do spekulace proti švýcarskému franku bych se nepustil, rozhodnutí centrální banky bylo geniální," uvedl Soros. Také Velká Británie je podle Sorose v lepší výchozí situaci díky vlatní měně.
Soros se ohledně Řecka domnívá, že musí restrukturalizovat svůj dluh, ale ne nutně odejít z eurozóny.
"Řecko k odchodu z EMU může fundamentálně donutit potřeba nejméně dosáhnout primárního přebytku. Jedním ze silných problémů Řecka pak je ten, že v zemi existuje velmi silná skupina, která se staví za odchod země z eurozóny. Její součástí jsou mnozí vydavatelé tiskovin a konglomerace, které mají zájem platit daně v drachmách a ne v eurech," uvedl Soros směrem k Řecku.
"Euro musí přežít. Alternativa v podobě rozpadu eurozóny by znamenala totální chaos Evropy, se kterým by si svět neporadil. Situace je nejvážnější, s jakou jsem se dosud setkal za celou mou kariéru. Čelíme celkovému ústupu ve vyspělém světě," uvedl Soros.