Rudd: Do sebe zahleděná Evropa si kope vlastní hrob

06.02.2012 08:07

E15: Australský ministr zahraničí Kevin Rudd se na mezinárodní konferenci v Mnichově pustil do kritiky Evropy. Kvůli dluhovým problémům se starý kontinent podle Rudda začal příliš zabývat sám sebou a postupně ztrácí pozici ve světovém hospodářství. Evropě tak prý hrozí to, že nedokáže těžit z rychlého růstu Číny i zbytku Asie a ztratí vliv. Podle Rudda si nekonečnými debatami o vlastních problémech kope jako globální mocnost hrob.
Evropa ztrácí pozice ve světovém obchodě i možnost ovlivňovat globální politiku, myslí si Rudd. Přitom má podle australského ministra zahraničí zejména v diplomacii mnoho co nabídnout. Všímat by si Evropa měla hlavně rychle rostoucí Asie, která by mohla brzy starý kontinent zastínit.
„Evropa se čím dál víc noří do vlastních interních ekonomických problémů, těch eurozóny obzvláště, že se může brzy prodebatovat až ke ztrátě pozic ve světové ekonomice.Podle australského politika je načase, aby se Evropa opět začala zajímat i o dění ve zbytku světa. Evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier ale kritiku důrazně odmítl. Podle něj Evropa z krize naopak vyjde lépe organizovaná a posílená.

Insolvence Řecka může rozbít eurozónu, varuje šéf Deutsche Bank

Šéf největšího německého peněžního ústavu Deutsche Bank Josef Ackermann na mnichovské bezpečnostní konferenci podle agentury DPA varoval, že insolvence zadluženého Řecka by mohla rozbít eurozónu. Italský premiér Mario Monti naopak věří, že měnová unie je na správné cestě k překonání krize a už se jí to téměř podařilo.
Nejde jen o Řecko, ale o Evropu,“ soudí Ackermann. „Jde o to, zda Evropa zůstane pohromadě a bude držet pospolu,“ dodal vlivný bankéř, který stojí i v čele Ústavu pro mezinárodní finance (IIF), jenž jedná s řeckými představiteli o seškrtání soukromých pohledávek vůči Aténám. Pokud by se nepodařilo vyřešit řecké obtíže, hrozí podle Ackermanna „přenos nákazy“ i na další evropské státy a „stěží představitelné škody“.
Řecko se dnes podle Reuters dohodlo s partnery z eurozóny na tom, jak rekapitalizovat řecké banky po plánovaném odpisu části hodnoty řeckých dluhopisů. Zbývá prý dořešit otázky pracovních reforem a výdajových škrtů.
Ministr financí Evangelos Venizelos řekl, že rozhovory týkající se záchranného plánu pro Řecko musí být uzavřeny do nedělního večera. Venizelos podle agentury AFP uvedl, že jednání s EU a MMF o nové půjčce jsou „na ostří nože“. Dodal, že je stále „velmi tenká linie“ mezi úspěchem a neúspěchem.
Soros: Oživení Evropy musí zajistit kontinent jako celek
Na mnichovské konferenci se řešily i obecnější scénáře, jak překonat dluhovou krizi v Evropě. Podle šéfa Deutsche Bank úsporné programy samy o sobě nestačí. „Je to otázka šetření a růstu,“ poznamenal Ackermann, přičemž za důležité považuje především snižování nezaměstnanosti.
K větší koncentraci na podpoření růstu evropské ekonomiky vyzval i uznávaný americký investor George Soros. „Oživení hospodářského růstu musí vyjít z Evropy. Teď není místo pro národní oživovací opatření,“ uvedl.
Monti byl během diskuzního panelu věnovaného hrozbám finanční krize pro mezinárodní bezpečnost k výhledům eurozóny mnohem optimističtější. „Blížíme se k řešení krize v eurozóně,“ prohlásil italský premiér. „Myslím, že už tam skoro jsme,“ dodal.
Varoval nicméně před oddělením zemí platících eurem od zbytku Evropské unie. „Musíme udržet mosty mezi euroskupinou a zbylými státy,“ zdůraznil Monti, který vyjádřil lítost nad tím, že se ke vznikajícímu rozpočtovému paktu EU nepřipojila Velká Británie. Kromě ní smlouvě o fiskální odpovědnosti zatím „ne“ řekla i Česká republika.