Šéf Eurogroup: Od Řecka nemáme klíčové podrobnosti reforem, rozhodnutí o pomoci počká. Země chce dodat příslib ještě dnes

15.02.2012 09:32

PatriaOnline: Předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker vyzval v úterý ministry eurozóny pouze ke konferenčnímu hovoru na středu 15. února, aby diskutovali o druhém záchranném balíku pro Řecko. Původně se mělo uskutečnit zasedání Eurogroupu. Juncker uvedl, že formát pro konferenci byl změněn, protože čeká na ujištění od řeckých politických vůdců ohledně provádění programu reforem. Navíc podle něj zbývají udělat ještě další technické práce.

"Ukázalo se, že další technické práce mezi Řeckem a trojkou jsou zapotřebí v řadě oblastí, včetně uzavření fiskální mezery 325 milionů eur v roce 2012 a analýzy udržitelnosti dluhu," řekl Juncker ve svém prohlášení. "Za této situace jsem se rozhodl svolat ministry prostřednictvím konferenčního hovoru zítra k projednání zbývajících otázek a připravit řádné zasedání Eurogroup v pondělí 20. února 2012," doplnil.

Do amerického obchodování krátce před koncem promluvily zprávy z Řecka, na kterých hlavní indexy zamířily prudce vzhůru a smazaly většinu ztrát. Lídři dvou největších řeckých politických stran PASOK George Papandreu a Nová Demokracie Antonis Samaras po oznámeném zrušení schůzky Eurogroup chtějí během dneška dodat Bruselu písemný písemný závazek, že prosadí slíbené reformy. Na devizových trzích nicméně euro dále oslabovalo. Dva zdroje z blízkosti řecké vlády uvedly, že tamní kabinet se včera dohodl na získání 300 z potřebných 325 mld. EUR dodatečných úspor v rámci penzí u státem ovládaných společností a bank.

Zahraniční věřitelé Řecka předložili Aténám podrobný seznam úsporných opatření, která mají splnit dřív, než mohou čerpat slíbený druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). Takový dokument získala agentura AP v úterý. Požadovaná opatření tvoří součást širšího souboru opatření, který schválil řecký parlament.

Řekové se například budou muset vypořádat s lidmi, kteří se vyhýbají placení daní, anebo omezit rozpočet, z něhož se hradí léky na předpis. K zahraničním věřitelům Řecka patří zbylých 16 členských zemí eurozóny spolu s Mezinárodním měnovým fondem.

AP tvrdí, že tito věřitelé teď trvají na tom, aby úsporná opatření Řecko musí zavést ještě před tím, než druhý záchranný úvěr odejde do Atén. To by ale znamenalo, že pokud se to Řecku nepodaří, peníze patrně nedostane. Pak by zemi s největší pravděpodobností čekal chaotický státní bankrot. Peníze jsou nutné do 20. března, kdy má Řecko splatit větší část dluhu.

"To utrpení a zmatek, co zmítají Řeckem, já chápu. Na tomto rámci se ale dohodly členské země (eurozóny) a Mezinárodní měnový fond," sdělil komisař Evropské unie pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn. "Je skutečně v zájmu všech lidí v Řecku i v Evropě, aby to už začalo fungovat a abychom zabránili neřízenému bankrotu Řecka. Mělo by to devastující dopady," uvedl Rehn.