Sníh způsobil v Česku kalamitu. Stojí desítky silnic i vlaky

16.02.2012 08:05

MFDnes: Dopravu v Česku komplikuje sníh. Silničáři pro nákladní auta uzavřeli hraniční přechod v Harrachově a dva hlavní silniční tahy v Krušných horách a na Vysočině. Úplně uzavřeny jsou desítky silničních úseků nižších tříd převážně na severu a západě Čech. Nejezdí přes deset železničních tratí.
Kvůli počasí byl vyhlášen kalamitní stav na Svitavsku a Prostějovsku a Žďársku. "Na Prostějovsku hasiči evakuovali zhruba 30 osob z vozidel uvázlých v závějích," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.
Situaci v Pardubickém kraji bude během čtvrtka řešit krajský operační štáb, uvedl ředitel krajské Správy a údržby silnic Miroslav Němec.
Po sedmé hodině ráno bylo na Prostějovsku uzavřeno šest silnic druhé třídy a dvě místní komunikace. Jednalo se například o silnice Luká - Konice, Ohrozim - Žďárná, nebo cesty z Protivanova na Bukovou nebo do Drahan.
Hraniční přechod v Harrachově do Polska je pro nákladní auta uzavřen od půlnoci kvůli kamionům, které blokují dopravu v Desné. "Pro veškerou nákladní dopravu je přecho uzavřen až do odvolání," uvedl Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která spravuje silnice v Libereckém kraji.
Podle informací dopravního informačního centra nesmějí kamiony ani na silnice prvních tříd mezi Chomutovem a Horou Svatého Šebestiána a na Chrudimsku u obce Trhová Kamenice.
Silnice 252 u Malé Úpy na Trutnovsku je neprůjezdná kvůli sněhovým jazykům a lavině. V Krkonoších v noci na čtvrtek napadlo až 40 centimetrů sněhu.
Na silničním tahu mezi Prahou a Strakonicemi je uzavřený úsek mezi Čimelicemi a Milínem ve Středočeském kraji.
Uzavřeny jsou desítky úseků silnic druhé a třetí třídy hlavně v Ústeckém, Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém kraji.
Silnice I/11 v Mostech u Jablunkova v Moravskoslezském kraji je zcela neprůjezdná, leží na ní přes půl metru sněhu. Policie odvolala policisty z dovolených, aby řidičům v kolonách rozdávali deky a podávali teplý čaj. V obou směrech stojí desítky kamionů a osobních automobilů, řekl mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk.
V Olomouckém kraji přetrvávají problémy na R35 ve směru z Ostravy na Olomouc. Mezi 302. až 295. kilometrem u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku je silnice průjezdná zatím jedním pruhem. "Kolona se rozjela. Nyní probíhá úklid sněhu v neprůjezdném pruhu," sdělilo před třetí ráno dopravní informační centrum.
Vlaky neprojedou po více než deseti tratích
Na železnici komplikuje sníh dopravu na více než desítce tratí. Podle webu Českých drah se zastavil provoz například v úsecích Jičín - Libuň, Třebovice v Čechách - Moravská Třebová, Štěpánkovice - Chuchelná a Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice v Moravskoslezském kraji, Jablonec nad Nisou - Smržovka a Svitavy - Pustá Kamenice.
Vlaky se na většinu ochromených tratí vrátí kolem 9 hodiny. Některé tratě budou stát déle. Například spoje mezi Bystřicí nad Pernštejnem a Novým Městem na Moravě nebudou zřejmě ve čtvrtek jezdit vůbec. Až kolem poledne se zprovozní trať mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví.