Soud zamítl dovolání ČSOB v kauze České pivo

11.01.2012 08:02

ČTK,iDNES: Nejvyšší soud zamítl dovolání ČSOB v takzvané kauze České pivo. ČSOB se domáhala asi 24 miliard korun od osmi společností kolem japonské banky Nomura. Šlo o náhradu škody za údajně protiprávní a nevýhodné vyvedení akcií Plzeňského Prazdroje a Pivovaru Radegast.
Akcie měly být nevýhodně vyvedeny z Investiční a poštovní banky (IPB). Nejvyšší soud nenašel důvod k zásahu a dovolání zamítl v prosinci bez veřejného jednání.
Složitá soudní pře je součástí kolotoče sporů, jež se roztočily v roce 2000 po uvalení nucené správy na krachující IPB a prodeji jejího majetku do rukou ČSOB. Aktéry většiny sporů jsou stát, ČSOB a Nomura, což je bývalý vlastník 46 procent akcií IPB.
"Nejvyšší soud pouze konstatoval, že tento typ škody nepřešel s podnikem IPB na ČSOB, ale zůstal nucenému správci, který byl případně aktivně legitimován škodu uplatnit. Pro ČSOB je to tímto uzavřená věc," řekla mluvčí ČSOB Pavla Hávová.
V této konkrétní kauze ČSOB neúspěšně žádala u pražského městského i vrchního soudu peníze, o které údajně přišla IPB při nevýhodné transakci s akciemi pivovarů. Transakce se uskutečnila ještě před pádem banky.
IPB prý za akcie nezískala odpovídající protihodnotu. Na přípravě obchodu se podle žaloby ČSOB podíleli členové představenstva IPB i manažeři Nomury a dalších propojených společností. Japonská banka poté pivovary prodala jihoafrické firmě South African Breweries za 22 miliard korun.
Vrchní soud spor o náhradu škody pravomocně ukončil v prosinci 2008 tím, že zamítl odvolání ČSOB. Následovalo dovolání, kterým se Nejvyšší soud zabýval téměř tři roky. V obsáhlém rozsudku NS například potvrdil názor, že případná zodpovědnost někdejších členů představenstva za škodu, kterou způsobili IPB, nepřechází na nabyvatele podniku, tedy ČSOB. Nejvyšší soud také rozhodl o tom, že ČSOB musí protistraně zaplatit náklady řízení v řádu desítek milionů korun.
Vyvedením akcií pivovarů z krachující IPB se v minulosti zabývali také kriminalisté. V roce 2009, po zhruba osmi letech, ovšem státní zástupce Ladislav Letko stíhání všech obviněných manažerů zastavil. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni v listopadu nařídil vrchnímu státnímu zastupitelství, aby spis znovu přezkoumalo.
V kauze byli podle dostupných informací obviněni bývalí náměstci generálního ředitele IPB Libor Procházka a Aladár Blaas, bývalý zástupce japonské Nomury Eduard Onderka, dva exmanažeři českého zastoupení Nomury Randall Dillard a David Thirsk a šestice podnikatelů.
Česká národní banka zavedla na IPB nucenou správu 16. června 2000. Dne 19. června 2000 byly veškerá aktiva a závazky IPB převzaty ČSOB. Prodaná aktiva banky garantoval český stát. Velká část nedobytných pohledávek byla následně převedena na státní instituce, respektive Českou konsolidační agenturu. Následovala řada soudů i arbitráží.
Důležitá arbitráž ve sporu mezi státem a Nomurou dopadla ve prospěch japonské banky. V listopadu 2006 však Česká republika podepsala s Nomurou smír a zaplatila jí 3,6 miliardy korun. Podle dostupných informací se Česko ve smlouvě rovněž zavázalo, že nahradí Nomuře jakoukoliv škodu a ztrátu uplatněnou v dalších smluvně určených sporech. Závazek se údajně týkal také sporů mezi ČSOB a Nomurou v kauze České pivo.