Švýcarsko podezírá desítku bank z USA, Evropy a Japonska z kartelu, např. UBS, Credit Suisse a Société Générale

06.02.2012 07:47

PatriaOnline: Švýcarský antimonopolní úřad (COMCO) zahájil vyšetřování více než deseti bank z USA, Evropy a Japonska, včetně dvou největších švýcarských bank UBS (13,18 CHF, 1,46%) a Credit Suisse (25,24 CHF, 0,80%), kvůli možnému kartelovému chování. Banky jsou podezřelé z ovlivňování mezibankovních úrokových sazeb a podmínek při obchodování s deriváty.

Podle COMCO je podezření, že banky manipulovaly s mezibankovními sazbami LIBOR a TIBOR, které se používají pro nastavení úrokových sazeb u cenných papírů za stovky bilionů dolarů. Banky mohly rovněž prostřednictvím těchto sazeb nelegálně ovlivňovat podmínky na trhu s deriváty.

Mezi vyšetřovanými zahraničními institucemi jsou podle úřadu také Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Citigroup (31,99 USD, 1,23%), Deutsche Bank (33,83 EUR, -0,19%), HSBC (552,5 GBp, 1,25%) Holdings, JP Morgan (37,55 USD, -0,13%) Chase & Co., Mizuho Financial Group, Rabobank Groep, Royal Bank of Scotland (28,36 GBp, -0,14%) Group, Société Générale (23,61 EUR, 4,42%), a Sumitomo Mitsui Banking Corporation. Podobné šetření zahájily i úřady ve Spojených státech, Evropské unii a Británii.

Vyšetřování manipulací se sazbami LIBOR, které jsou určující pro trh derivátových a dluhopisových instrumentů za více než 350 bilionů amerických dolarů ze strany americké komise pro cenné papíry SEC, amerického ministerstva spravedlnosti, komise pro obchodování s deriváty i japonského regulátora ve výroční zprávě za rok 2010 potvrdila švýcarská banka UBS (16,52 CHF, -3,22%). V dokumentu musela přiznat, že „v minulosti“ obdržela předvolání od SEC k podání vysvětlení, týkajícího se vyšetřování, zda se UBS sama, nebo ve spolupráci s další stranou, nepodílela na manipulaci se sazbami LIBOR. „Banka UBS zahájila interní vyšetřování a plně spolupracuje s vyšetřovateli,“ uvedla UBS ve zprávě.

Sazby LIBOR jsou stanovovány denně britskou bankovní asociací BBA a propočet je založen na datech přicházejících od panelu bank. Ty poskytují údaje pro propočet, za kolik je možné si půjčit zdroje na různé období v různým měnách. Platnost LIBOR sazeb utrpěla právě v průběhu finanční a následné ekonomické krize, kdy se jejich vypovídací schopnost značně snížila ruku v ruce s obrovskou nedůvěrou na mezibankovním trhu, který v zásadě zastupovaly centrální banky, jelikož banky si nebyly kvůli nečitelnému zdraví protějšků půjčovat napřímo.

Již v březnu roku 2008 varovala banka pro mezinárodní platby BIS, že některé banky reportují výpůjční náklady nepravdivě, aby maskovaly své problémy s financováním na mezibankovním trhu (či si naději na takové financování zvýšily). Asociace BBA tři měsíce poté reagovala zvýšením počtu reportujících bank, vstupujících do propočtu LIBOR. Data Bloomberg ukazují, že UBS, které náklady na zajištění proti selhání vzrostly mezi červencem 2007 a dubnem 2008 na více než devítinásobek a která odepsala přes 38 mld. USD ztrát, kótovala výpůjční náklady v amerických dolarech po 85 procent dní v rámci této periody. Tim Bond z Barclays (290,8 GBp, -1,27%) Capital již v květnu 2008 připustil v Bloomberg TV, že banky reportují BBA „příznivější“ čísla proti realitě, aby odvrátily problémy se získáváním zdrojů financování.

LIBOR, plným názvem London Inter Bank Offered Rate, je londýnská mezibankovní úroková sazba, za kterou si banky navzájem poskytují úvěry na londýnském mezibankovním trhu. Její použití je referenční, v podobě vyjádření nákladů například "1,00 procenta nad 12měsíční sazbou LIBOR". Konkurečním produktem k sazbám LIBOR poskytovaným Britskou asociací bankéřů (BBA) na základě kotací u 16 bank sídlících v Londýně je v případě Euro Libor sazba Euribor, vypočítávaná Evropskou bankovní federací (EBF) na základě údajů od 57 evropských bank.
LIBOR je průměrná úroková sazba, za níž jsou si banky navzájem ochotny půjčovat na londýnském mezibankovním trhu. TIBOR je obdobná sazba na tokijském trhu. LIBOR se používá po celém světě jako měřítko pro stanovení sazby pro deriváty a další finanční produkty v objemu zhruba 350 bilionů USD. Malá změna sazby může mít velký dopad na výši úrokových sazeb, které budou účtovány.