Termohrnky škodí zdraví, ukázal test MF DNES. Je v nich brom

10.01.2012 07:38

Idnes: V kuchyňském náčiní a termohrncích jsou bromované zpomalovače hoření, tedy chemikálie, které tam být nesmějí. Test MF DNES odhalil tyto škodlivé látky v každém druhém vzorku.
"Něco tak hrozného jsme ještě neviděli," řekl vedoucí Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně Jiří Samsonek, když redakci předával výsledky analýz. Test tyto látky odhalil ve čtyřech z devíti termohrnků a v několika dalších výrobcích, třeba v kráječi vajec či jablek.
Přítomnost těchto sloučenin neznamená, že by se člověk mohl kávou z termohrnku přímo otrávit. Ale při dlouhodobém používání se molekuly s bromem mohou v těle hromadit. A to už je nebezpečné.
"Mohou vyvolávat onemocnění jater, štítné žlázy, prokazatelně vyvolávají poruchy vývoje plodu a můžou mít negativní vliv na reprodukční funkce člověka, nepříznivě ovlivňují i imunitní systém, tedy obranyschopnost," říká endokrinoložka Sylvie Špitálníková.
Nejvyšší obsah bromu v testu měl hrnek DM drogerie, který řetězec dával zdarma jako dárek. Měření u něj ukázalo 1 922 miligramů bromu na kilogram.
Odkud se jedy v nádobí berou? To není snadné zjistit, pátrání je trochu detektivka. Hlavní podezřelý je elektroodpad. Zpomalovače hoření se často používají právě v elektrických spotřebičích.
Nejpravděpodobnější je verze, že plasty na nádobí se vyrábějí z elektroodpadu recyklovaného v Číně. Testované výrobky až na pár výjimek měly na etiketě "made in China".