USA se po třiceti letech vracejí k jádru, postaví čtyři nové reaktory

23.12.2011 09:23
ČTK,iDNES: Americké regulační orgány schválily tamní společnosti Westinghouse Electric návrh nového reaktoru AP1000. Znamená to, že ve Spojených státech se poprvé od havárie jaderné elektrárny Three Mile Island v roce 1979 budou moci opět budovat reaktory pro jaderné elektrárny.
Americká komise pro regulaci jaderných zdrojů (NRC) se pro nový reaktor z produkce společnosti Westinghouse vyslovila už dříve, nyní komisaři svůj postoj definitivně potvrdili hlasováním.
Komise v další fázi rozhodne o žádostech amerických energetických firem Scana a Southern, které chtějí reaktory AP1000 stavět na jihovýchodě Spojených států. Southern plánuje výstavbu dvou reaktorů v elektrárně Vogtle v Georgii v letech 2016 a 2017. Scana hodlá investovat do dvou reaktorů v Jižní Karolíně. Ty mají začít pracovat v letech 2016 a 2019.
Americká vláda obhajuje obnovení výstavby jaderných elektráren "snížením závislosti na zdrojích, které produkují skleníkové plyny". Odpůrce jádra sice posílila havárie japonské elektrárny ve Fukušimě, komise pro regulaci jaderných zdrojů se ale zviklat nenechala.
Reaktor AP1000 by podle Shawa obstál i při zemětřesení a tsunami, které udeřily na Fukušimu, a to díky prvkům pasivní bezpečnosti.
USA a jádro
Podle údajů z roku 2008 je v USA 104 jaderných reaktorů, které pokrývají celkem pětinu energetických potřeb země.