V mrazivé zimě 1929 ztuhla i rtuť, rekord naměřili na mlýnské zahrádce

10.02.2012 13:04

IDnes: O víkendu má podle předpovědí meteorologů znovu přituhnout. Nevylučují ani, že bude překonána rekordní nejnižší teplota -42,2 °C, kterou 11. února 1929 naměřil na jihu Čech profesor Jaroslav Maňák. Rtuť ztuhla při -39 stupních, a tak tehdy musel použít lihový teploměr.
"Jako místo největšího mrazu je uváděna meteorologická stanice Litvínovice u Českých Budějovic. Ve skutečnosti byl ale rekord naměřen poblíž vodních toků ve Stecherově mlýně, v terénu o něco níže, než jsou Litvínovice," uvádí vše na pravou míru jihočeský historik Jan Schinko.
Profesor Jaroslav Maňák odměřil teplotu -42,2 °C na meteorologické stanici, která stála na tehdejší květinové zahrádce těsně vedle náhonu zvaného Mlýnská stoka Stecherova mlýna. Srážkoměr a vlhkoměr stály u zeleninové zahrádky.
"Od náhonu byla stanice vzdálená pět metrů, od objektu mlýna 28 metrů. Prostředí a nejnižší poloha v okolí byly příznivé pro to, aby se sem stáhly mrazové jazyky," vysvětluje jihočeský historik.
Jaroslav Maňák převzal meteorologickou stanici v roce 1920 od Franze Weydeho. Stanice byla ve Weydeho domě ve Skuherského ulici. Jaroslav Maňák měl s odměřováním hodnot v soukromém domě potíže, proto v roce 1921 přestěhoval stanici do Stecherova mlýna.
"Ráno 11. února 1929 se mu rtuťový teploměr po ztuhnutí rtuti zastavil na -39 °C. Použil tedy lihový teploměr, který pomalu dále klesal a kolem osmé hodiny se zastavil na -42,2 °C," popisuje Schinko.
Jinde se podle něho tak přesně teplota neměřila. "Je tedy možné, že ještě v nižší poloze, například u Vltavy kolem Voříškova dvora, by byla teplota podobná, ne-li nižší. Traduje se, že na nádraží bylo -43 °C, ale doloženo to není," dodává jihočeský historik.