Vědci našli horkou oázu v ledovém oceánu, hostí hvězdice i mraky krabů

05.01.2012 08:09

IDnes: Britští vědci objevili v okolí vývěrů horké vody na mořském dně u Antarktidy podivuhodné živočišné společenství. V prostředí takzvaných hydrotermálních průduchů žijí hvězdice a sasanky i dosud neznámý druh chobotnice. Místo je úplně obsypáno krabem yettim.
Zvláštní život existuje kolem hlubinných otvorů všude po světě, ale dlouho se nepodařilo objevit hydrotermální průduch v Antarktidě.
Jeho stopy vědci zachytili v roce 1999. Trvalo dalších deset let, než se povedlo vypravit do míst expedici, během které se kamery ponořily do hloubky až 2 600 metrů a zachytily tak první záblesky otvorů. Byli mezi nimi i tzv. černí kuřáci, tedy průduchy, kterými se do oceánu valí tmavě zbarvená, horká voda.
Vyvěrá ze zemské kůry a má teplotu až 380 stupňů Celsia. Smísením s chladnou antarktickou vodou vzniká unikátní životní prostředí, o kterém podal svědectví časopis PLoS Biology.
"Byl to pohled skoro jako z jiné planety," řekl televizi Fox News vedoucí týmu, profesor zoologie v Oxfordu Alex Rogers. "Byli jsme úplně ohromení, když jsme ta zvířata viděli, protože jsou tak odlišná od zvířat u jiných průduchů," dodal.
Průduchy jsou obklopené doslova hromadami krabů, kteří dokážou přežít právě jen díky vysoké teplotě vody, chladná by pro ně byla smrtelná.
Některé druhy, které vědci u tohoto průduchu objevili, jinde podle Rogerse neviděli. "Vidět taková zvířata v tak obrovské hloubce je prostě úžasné," uvedl profesor s tím, že se zdá, že si krabi na chlupatých klepítkách pěstují "zahrady" bakterií. Tyto bakteriální rohože jim pak slouží i jako zdroj potravy. Na metru čtverečném přitom bylo až šest set krabů.
U průduchů však žijí také sedmiramenné hvězdice, které zase ohrožují kraby.