Z KBC loni odtekly 4 procenta vkladů, z Dexia Bank desetina

04.01.2012 10:40

ČTK,fih: Belgickým bankám KBC a Dexia Bank Belgium loni znatelně poklesly vklady. Z matky ČSOB, banky KBC, odtekly 4,1 procenta peněz vložených klienty, ze zachraňované Dexia Bank dokonce 10,4 procenta všech vkladů. V ostatních belgických bankách vklady zůstaly stejné nebo vzrostly.
Místní list De Tijd z toho odvozuje, že jde zčásti o znamení poklesu důvěry v tyto banky.
Z KBC, která je vlastníkem tuzemské Československé obchodní banky (ČSOB), vkladatelé loni v čistém vyjádření stáhli 1,4 miliardy eur (35,7 miliardy Kč). Z belgické části Dexie, kterou belgická vláda loni kvůli potížím francouzsko-belgicko-lucemburské skupiny zestátnila, odplynulo 10,4 procenta všech vkladů.
Část vkladů se podle listu přesunula do belgických vládních dluhopisů. Belgická vláda vydala v prosinci úspěšnou emisi dluhopisů pro drobné investory v objemu 5,7 miliardy eur a většina nákupů financovaly úspory střadatelů.
Stahování vkladů od KBC a Dexie srovnává list s pozitivním vývojem u jiných místních bank. Vklady u BNP Paribas Fortis zůstaly loni zhruba beze změny, zatímco vklady u ING Belgium vzrostly o 8,5 procenta. Zvýšily se i depozita u menších hráčů na belgickém trhu jako Rabobank a Deutsche Bank.