Zetor chystá vyrobu nových levných traktorů

23.12.2011 09:18

Finanční noviny: Brno - Tuzemský výrobce traktorů Zetor Tractors se chystá vyrábět nový levný model. Jeho motor má mít výkon od 45 koňských sil. Firma jím chce konkurovat levným dováženým traktorům z Asie. Informuje o tom deník E15. Zetor by také rád vstoupil na ruský trh.
V roce 2009 chtěl podnik začít vyrábět svůj nejsilnější model Maxterra o výkonu až 200 koní. Kvůli krizi ale jeho produkci stále odkládá, nyní plánována až na rok 2014. Levný model má dostat přednost. „Stejně jako chceme Maxterrou rozšířit horní výkonovou řadu traktorů, chceme rovněž posílit naši (dolní) modelovou řadu i o nižší výkony,“ řekl deníku výrobní ředitel firmy Marián Lipovský. Dosud nejnižší řada Zetorů typu Antar má motory s výkonem od 61 do 89 koní.
Společnost by také ráda vstoupila na ruský trh. Podle Lipovského má nyní rozjednáno několik obchodů, jeden z nich vypadá velice slibně a mohl by být podepsán začátkem příštího roku. "Nechtěl bych předbíhat, protože jednání probíhají už přes rok, ale bohužel tak to asi někdy musí být. Ruský trh je složitý v dovozní přirážce. Všichni, kteří tam montují nebo vyrábějí traktory, mají cenovou výhodu proti dovozcům v rozmezí 15 až 19 procent. Nechci předjímat, kolika kusů by se to týkalo, budeme o tom samozřejmě informovat. Počkejme si nějaké dva měsíce," sdělil deníku Lipovský s tím, že firma uvažuje také o zřízení montovny v Rusku.
Na brněnský Zetor výrazně dopadadla ekonomická krize v roce 2009. Prodej traktorů se tehdy meziročně propadl o třetinu na 4223 kusů a počet zaměstnanců klesl o pětinu. Tržby se propadly ze 4,84 na 2,8 miliardy korun.
Zetoru letos v prvním pololetí meziročně klesl zisk před zdaněním o 22 milionů na 54 milionů korun. Firma ovšem očekávala více zakázek ve druhém pololetí. Podle Lipovského by Zetor měl prodat za letošní rok celkem zhruba 4500 traktorů, loni jich bylo 4225. Zisk by se měl pohybovat stejně jako loni kolem 115 milionů korun. V příštím roce chce firma zvýšit prodej asi o 150 kusů.
Autor: ČTK

Traktor Zetor - 65 let