Žluté autobusy od ledna zdražují až o deset korun

23.12.2011 09:21

ČTK: Provozovatel autobusové dopravy Student Agency zvýší od ledna ceny jízdného na některých linkách o 5 nebo 10 korun. Důvodem zdražení je pohyb DPH. Některé jízdné se ale bude dál prodávat za stejnou cenu. Zdražovat bude také liberecký dopravní podnik.
Například cena nejvyužívanější kreditové jízdenky na lince Praha - Brno zůstává na 165 korunách. Stejně tak nezdraží spoj z Prahy do Liberce.
Změny platí od druhého ledna. "Ještě na Nový rok budou cestující moci cestovat za stávající ceny, stejně tak si stále mohou koupit jízdenky v předprodeji na cesty po 2. lednu za stávající ceny. Úprava cen absorbuje úpravu sazby DPH, což je náklad, který Student Agency stejně jako ostatní dopravci nemůže nikterak ovlivnit," uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.
Na nejvytíženější lince Brno - Praha bude pevná jízdenka stát místo 200 korun 210. O pět korun zdraží jízdné na lince z Brna a Prahy do Jihlavy. U kreditové jízdenky pro dospělé firma zdraží jízdné o pět korun z 85 na 90.
Ostatní jízdné na této trase bude beze změn. O pět korun zdraží jízdné na linkách z Prahy do Karlových Varů a Hradce Králové. Podraží i spojení z hlavního města do Českého Krumlova. U mezinárodních linek na Slovensko se ceny navyšují o 10 až 13 korun.
Skupině Student Agency vzrostl v pololetí meziročně obrat o 35 procent na 2,85 miliardy korun. Dopravce plánuje za rok 2011 obrat 5,5 miliardy, což by oproti roku 2010 mělo být navýšení o více než miliardu korun.
Od Nového roku také zdraží cesta do Prahy s libereckým dopravním podnikem. Ceny se zvýší o desetikorunu na 85 korun. Důvodem je zvýšení sazby DPH z deseti na 15 procent, zdražení mýtného o čtvrtinu a také stále rostoucí cena nafty, řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. I po zdražení bude cena základní jízdenky o pět korun levnější než u konkurenční společnosti Student Agency, která jezdí do Prahy za 90 korun.